Глибоко в земній корі нижче дна океану знайдено життя

Глибоко в земній корі нижче дна океану знайдено життя

Вчені з США і Китаю виявили в Індійському океані мікробну форму життя. Мікроорганізми пристосувалися до існування на глибині 10-750 м нижче морського дна.


Унікальне розташування підводного хребта Атлантіс Банк в Індійському океані дозволило морським геологам з університету Тунцзі (Китай) і мікробіологам з Океанографічного інституту Вудс-Хоул (США) досліджувати зразки гірських порід, зазвичай приховуваних базальтами. Завдяки висхідній магмі уздовж лінії розлому в земній корі, вченим вдалося пробурити ділянки підводного хребта. У охолодженої магмі, званої габро, на глибині 750 метром нижче дна океану вони виявили мікробну форму життя.

“Дно океану – це останній рубіж життя на планеті, – сказала мікробіолог Вірджинія Едгкомб, – Ми не знаємо, чи існують десь ще в цьому геологічному шарі живі організми. Але наші уявлення про вуглецевому циклі Землі значно розширилися”.

Чим же харчуються мікроби в абсолютній темряві? Серед знайдених мікроорганізмів присутні Chroococcidiopsis, вид ціанобактерій, і бактерії Pseudomonas. За здатність виживати в екстремальних умовах вчені називають їх Екстремофіли. Деякі з них є автотрофами. Автотрофи – це організми, які самостійно виробляють поживні речовини – вуглеводи, подібно зеленим водоростям і рослинам, синтезуючим сонячне світло. Замість світла, ціанобактерії, що живуть під землею, використовують для синтезу поживних речовин водень – донор електронів для окислювально-відновних реакцій.

Інші мікроби споживають готову органічну речовину. Наприклад, відходи органічних молекул: фрагменти амінокислот і сліди жирів, які просочуються в кору з води через тріщини. Деякі мікроорганізми пристосувалися витягувати вуглець з так званих «жорстких» молекул – поліароматичних вуглеводнів. Після переробки наявних у розпорядженні органічних сполук, вони здатні накопичувати вуглець у своїх клітинах.

Поділитись