Біологи виявили віруси, які керують своїми жертвами

Молекулярні біологи з США відкрили безліч вірусів водоростей, які здатні не тільки розмножуватися усередині своїх жертв, а й управляти їх метаболізмом.

За словами вчених, виявлення даних вірусів дало їм зрозуміти, що різниця між живими клітинами і неживими вірусами мізерно мала. Стаття опублікована в науковому журналі Sience Advances.

«У минулому ми думали, що між генами вірусів і живих клітин є мало чого спільного. Тепер ми досягли тієї точки, коли ми можемо назвати лише невелике число унікальних генів, які присутні тільки в клітинах або в віруси. З точки зору геномного репертуару, вони виявилися набагато більш схожими, ніж ми очікували », — цитують ЗМІ повідомлення Френка Ейлуорд — доцента Технологічного університету Вірджинії в Блексбурзі (США).

Безліч вірусів, відритих біологами в останні роки, мають надзвичайно великі розміри. ДНК живих організмів, на яких ці гігантські віруси (NCLDV) паразитують, практично ідентична довжині їх геному. Частинки ж цих вірусів на порядок більші, ніж у більшості інших.

При цьому геном цих вірусів містить у собі не тільки «схему» обходу захисних клітин організму, але і гени, які пов’язані з виробництвом різних білків, які не впливають безпосередньо на розмноження вірусу. Таким чином, виявлені вченими гігантські паразити сильно розмивають межу між повноцінними живими істотами і вірусами.

Ще один приклад вищевказаного «розмиття» американські вчені змогли виявити при вивченні геному всіх представників групи NCLDV, що паразитують на водоростях. Як зазначив Ейлуорд, більшість їх п’яти сотень досліджуваних вірусів мали як класичний набір генів, так і великі сегменти ДНК, призначені для управління метаболізмом водоростей. Також в геномі вірусів-гігантів були присутні майже повні ланцюжки ДНК, які відповідають за розщеплення глюкози або інші важливі частини метаболізму живих організмів.

Ейлуорд впевнений, що наявність подібних великих фрагментів ДНК в гігантських вірусах — це не випадковість. Саме вони допомагали їм виживати протягом вже мільйонів років, але за цей час вони прийшли в непридатність через накопичення мутацій.

Багато представників NCLDV, за словами вчених, мають здатність керувати метаболізмом своїх жертв, змушуючи їх змінювати характер вироблення поживних речовин і захоплення нутрієнтів з навколишнього середовища. Таким чином, вірус не тільки захоплює водорості і розмножується в них, але і управляє ними.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Load...