Археологи у Шотландії знайшли дошку для гри у «шахи вікінгів»

На північному сході Шотландії археологи виявили кам’яну дошку для скандинавської настільної гри хнефатафл, що нагадує шахи.

Артефакт знайшли під час розкопок у Дірському абатстві, передає N+1.

Руїни Дірського абатства розташовані на території Абердиншир. Воно було засноване в 1219 році і існувало до кінця XVI століття, поки абатство не секуляризували і не передали у володіння одному з місцевих лордів.

Ймовірно, абатство було зведене на руїнах одного з найдавніших монастирів Шотландії, який заснував ірландський місіонер Святий Колумба (521-563 рік). Колумба відомий тим, що створив перший християнський монастир на території Шотландії (на острові Айона) і звідти вів активну місіонерську діяльність, навертаючи до християнства піктів і ско̀тів і засновуючи монастирі й громади. Ймовірно, одним з таких монастирів було давнє Дірське абатство. Тут в X столітті була створена Дірськя книга – одна з найдавніших збережених шотландських книг. У неї входять євангеліє на латинській мові з більш пізніми додаваннями староірландської і гельської мов. Зараз вона зберігається в бібліотеці Кембриджського університету. До теперішнього часу слідів першого абатства, заснованого Святим Колумбія, не залишилося.

З 2008 року в руїнах абатства ведуть розкопки археологи з The Book of Deer Project. Проект був створений з метою популяризації Дірської книги і пошуку місця розташування першого Дірського абатства. Нещодавно тут були знайдені залишки викладеного каменем вогнища зі слідами вугілля, яке датували XII-XIII століттями, і горщик, зроблений в кінці XIII-XIV століть.

Нової знахідкою шотландських археологів під керівництвом Алі Кемерона (Ali Cameron) виявилася дошка для хнефатафла – скандинавської настільної гри, схожої на шахи. Два гравці рухали фішки різного номіналу по розлінійованій дошці й іноді використовували гральну кістку, за допомогою якого визначали, на яку відстань можна рухати фішку і чи можна рухати її взагалі. Перші згадки про хнефатафле датуються III століттям. Згодом вікінги завезли її в інші країни Північної Європи.

За повідомленням дослідників, дошку ще належить датувати, але схожий артефакт, який був знайдений на Оркнейських островах в 1989 році, був створений у V-IX ст.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Load...