ЗМІ: російську вакцину в Україні чекає доля російського газу

ЗМІ: російську вакцину в Україні чекає доля російського газу

Зеленський дає зрозуміти, що Україні доведеться користуватися російськими препаратами. Він раптом виявив, що про його країну на Заході забули.


Володимир Зеленський дав велике інтерв’ю виданню The New York Times, яке вважається одним з рупорів американського політичного істеблішменту. Читачі побачать в цьому тексті вивернуту навиворіт реальність – президент хвалиться успішними економічними реформами, говорить про досягнення в боротьбі проти коронавірусом, і запевняє, що в країні не спостерігається ніяких утисків російської мови.

«Слуга народу» з гордістю розповідає про те, як він продавив через парламент зняття мораторію на продаж землі – не приховуючи, що це викликало в суспільстві масові протести. І явно розраховує на похвалу з боку американського бізнесу, який повинен оцінити зусилля українських неоліберальних приватизаторів.

Все це розбавляється ритуальними закликами посилити антиросійські санкції і панегіриками на адресу обраного президента Джо Байдена. Зеленський описує його як мудрого політика і тонкого знавця загадкової української душі, який напевно допоможе Києву на його тернистому шляху до євроатлантичної демократії. Крім того, він дякує за підтримку обидві правлячі американські партії, а також Сенат і Конгрес США, називаючи Америку «гарантом безпеки в світі». І в цьому підлабузництво легко читається прохання не зволікати з видачею чергового рятівного кредиту.

Одкровення Зеленського зовсім не відрізнялися від інтерв’ю, які давав у попередні роки його попередник Порошенко. Складалося враження, що над ними працювали ті ж самі спічрайтери, на основі одного і того ж тексту – як це вже на повному серйозі траплялося з українським президентом.

Єдиним винятком стала тема препаратів проти ковіда. Пандемія змушує називати речі своїми іменами, і «слуга народу» визнав, що Україна ризикує пройти вакцинацію в числі останніх країн світу. І хоча Зеленський всіляко демонстрував недовіру до «неперевіреної» російської вакцини «Супутник», одночасно нахвалюючи продукцію західних фармацевтичних корпорацій, він все ж дає зрозуміти, що українці критично потребують доступних вакцин. І вони просто не зрозуміють, якщо їм доведеться чекати милості від Європи і США, спостерігаючи за тим, як в Росії, Білорусі, Молдові, Казахстані, Узбекистані чи Вірменії щосили проходить щеплення.

«Ми не входимо в список країн, які першими отримують вакцину. Я не знаю, скільки десятиліть втрачено за час незалежності, але це є і я визнаю цей факт … Тому тут ми повинні бути, скажімо так, акробатами в політиці, щоб примудритися якимось чином потрапити в пріоритет країн, повинні бути дуже гнучкими, дипломатичними . Звичайно, я б цього не хотів, звичайно ж, будь-який закон, який блокує експорт вакцин, я як президент не можу підтримувати просто тому, що це ще один крок до того, що ми можемо бути в кінці черги по вакцинації, а значить, більше українців загине. Я не можу підтримувати будь-яке подібне законодавство будь-якої країни, навіть якщо це наш стратегічний партнер, незалежно ні від чого.

Я вважаю, що саме США і Великобританія сьогодні могли б дуже сильно вплинути на те, щоб Україна була в пріоритеті країн Європи, які отримують вакцину першими. Я вважаю, що це питання може стати ще одним геополітичним ударом, це буде ще одна сильна інформаційна війна з боку Росії, і тут вже все в руках Сполучених Штатів Америки. Чому? Тому що вакцину «Супутник» сьогодні пропонують в суспільстві і в інформаційному просторі України. Російська Федерація використовує для цього телеканали, зокрема українські, які є союзниками політики Російської Федерації. Звичайно, пояснити українському суспільству, чому якщо Америка і Європа не дають тобі вакцину, ти не повинен брати її у Росії, – будь-якій людині, яка помирає, пояснити це неможливо …

Інша справа, що ми не повинні допускати того, щоб Україна приймала російську вакцину, яка не пройшла всі випробування. У нас з вами немає реальних доказів, що ця вакцина має стовідсотковий позитивний ефект. Більш того, я не можу взяти відповідальність за вакцину, наслідків дії якої ми не знаємо. Україна насамперед засновує своє рішення на тому, щоб вибрати безпечну вакцину.

– Ви готові брати «Супутник», якщо він безпечний?

– Все дуже просто. Україна буде рятувати своїх людей, Україна буде боротися за те, щоб наші партнери дали нам вакцину, яка підтверджена – Moderna, Pfizer, AstraZeneca. Це те, що підтверджено. Ми розуміємо, що деякі з цих компаній мають заводи по всій Європі і навіть в Російській Федерації, наскільки мені відомо, тому тут питання перш за все в якості вакцини».

Про що говорять ці плутані слова українського президента? Для початку, Зеленський поскаржився на безцеремонний диктат тимчасової повіреної США Христини Квін. Як відомо, вона викликала на килим міністра охорони здоров’я Максима Степанова, який обмовився щодо можливості використання російської вакцини. Про підсумки цієї бесіди розповіли в посольському твіттері – там з’явилося повідомлення про те, що Київ не буде купувати у Москви її «неперевірені» медичні препарати. І це стало для України черговим епізодом демонстративного національного приниження.

Зеленський проковтнув його мовчки. Але ситуація з коронавірусом погіршується, і «Слуга народу» наполегливо просить Вашингтон прискорити вакцинацію України, просунувши її в глобальній черзі за щепленнями. Він натякає – якщо цього не трапитися, Банкова може перестати блокувати поставки російської вакцини. Тим більше, що її пропонували виробляти безпосередньо на українській території, використовуючи потужності однієї з харківських фабрик.

«Політика – політикою, але треба рятувати людей» – заочно виправдовується за цей варіант Володимир Зеленський, який добре розуміє, що надмірна затримка з вакцинацією може остаточно приземлити його низький рейтинг.

Поділитись