Зеленський вніс закон про децентралізацію без особливого статусу Донбасу

Президент України Володимир Зеленський пропонує змінити адміністративно-територіальний устрій країни, ввести інститут префекта і позбавити спеціального статусу міста Києва.

Відповідні зміни до конституції країни в частині децентралізації він вніс на розгляд Верховної ради. Внесення змін до Основного закону вимагає тривалої і спеціальної процедури. Для цього спочатку Рада направляє їх до Конституційного суду, який надає висновок щодо конституційності таких змін. Після цього, в разі позитивного висновку КС, Рада може прийняти законопроект у першому читанні, для цього потрібно мінімум 226 голосів. На наступній сесії парламент не менш ніж 300 голосами може прийняти закон в цілому.

При цьому в тексті не згадується особливий статус для непідконтрольних Києву територій Донбасу, на надання якого наполягають самопроголошені ДНР і ЛНР.

Згідно із законопроектом, Україна залишається унітарною державою. «Територіальний устрій України ґрунтується на принципах унітарності, єдності і цілісності державної території, децентралізації влади, субсидіарності і повсюдності місцевого самоврядування, збалансованості та сталого соціально-економічного розвитку територій з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій «, — йдеться в проекті закону.

Разом з тим змінюється система адміністративно-територіального устрою України, яку складатимуть громади, округи, області замість районів, міст, районів у містах, селищ і сіл. «Територію України складають громади. Громада є первинною одиницею в системі адміністративно-територіального устрою України. Кілька суміжних громад складають округ», — йдеться в проекті закону.

При цьому з конституції вилучається згадка про спеціальний статус міста Києва. Відзначається, що правовий статус Києва як столиці України буде визначатися окремим законом.

Змінювати межі округів, називати їх і перейменовувати будуть з урахуванням думки місцевих жителів. Питання місцевого значення також вирішує громада шляхом виборів, місцевих референдумів, місцевих ініціатив та в інших формах, визначених законом. Передбачається створення представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування. Такими органами є окружний, обласна рада, їх виконкоми. Ці поради призначають і звільняють голову виконкому та за його поданням формують склад цього органу.

Також передбачено скорочення терміну повноважень глави громади, депутатів її ради, окружного і облрад, який складе чотири роки замість п’яти. Обрання голови окружного та облрад відбувається на основі ротації. При цьому термін повноважень голови становитиме один рік.

«Разом з тим децентралізація не означає ослаблення центральної влади в таких питаннях, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, верховенство права, дотримання прав і свобод людини», — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Loading...