Войцех Жуковський: «Секрет успішної політики – не гроші, а щирі слова до людей та конкретні вчинки»

Войцех Жуковський: «Секрет успішної політики – не гроші, а щирі слова до людей та конкретні вчинки»

Войцех Жуковський – бурмістр (мер) польського 19 тисячного Томашува-Любельського. Місто знаходиться в 25 км від КПП «Рава-Руська». З ним головний редактор інтернет-видання «Новий формат» Володимир Малінін познайомився під час робочої поїздки у вересні, яка стосувалася вивченню польського досвіду місцевого самоврядування.

Отже, про реформу польського самоврядування, про функціонування міста, ексклюзивне інтерв’ю дав бурмістр Томашува-Любельського Войцех Жуковський.

Пане Войцех, в Україні часто за приклад реформи місцевого самоврядування ставлять польський досвід. Наскільки польський досвід себе виправдав?

Можу сказати впевнено, реформа самоврядування в Польщі є вдалою. Творці цієї ідеї припускали, що це зміцнить демократію в Польщі. Насправді введення місцевого самоврядування стало стовпом демократії, тому що передало фактичну владу на місцях, а не представникам адміністрації, уряду, народові, не представникам урядової адміністрації, а саме людям, які тут живуть.

Важливим у реформі є також повноваження. По-перше, передали гроші, тобто бюджет та доходи, які є основою для можливості реалізації цих завдань. Це гарантовано прописано в Конституції. Можу сказати, що польський досвід може бути гарним прикладом для інших держав.

Що не означає, звичайно, що все було добре одразу. Деякі рішення приймалися еволюційно. Нагадаю, що на початку реформи було створено тільки одну структуру місцевого самоврядування, і тільки після декількох років розширено її до самоврядувань повятів і воєводств (областей). Факт, що місцеве самоврядування самостійно вирішує свої справи. Це величезний успіх, і варто на цих принципах будувати свої приклади і свої конкретні рішення.

– Як Ви думаєте, Україні обов’язково переймати чийсь досвід чи варто обрати свій шлях реформування місцевого самоврядування?

Звісно, немає таких можливостей, щоб вирішення проблем однієї країни можна було б з легкістю перенести до іншої. Існують історичні чинники та інші умови функціонування певної країни. Проте, якщо говорити про ідею і хоча б структуру, то з певністю можу сказати, що можна використати досвід. Варто теж пам’ятати, що польські рішення в справі самоврядувань були орієнтованими на європейській карті локального самоврядування, тобто такого спеціального документу, на який опирались самоврядування багатьох Європейських країн (це теж така підказка).

Якби Україна, наприклад, теж опиралась на таких рішеннях, то були б вони великою мірою схожими до наших рішень. Натомість в індивідуальних справах Польща може бути добрим прикладом, хоча б в аспекті правних рішень. Ми із задоволенням показуємо, як це в нас функціонує місцеве самоврядування.

Наскільки місцеві бюджети виграли від реформування місцевого самоврядування, мається на увазі Польщі?

Дуже виграли. Перед реформою, так звані народні ради, не маючи бюджету могли тільки оголошувати свої звіти і рецензувати те, що було зроблено. Зараз ми, маючи власні гарантовані доходи для нашого самоврядування, самі вирішуємо, як їх використати, це по перше. По друге, маючи власний бюджет можемо використовувати засоби Євросоюзу, що дає можливість отримання дуже великих коштів, але потрібно мати так званий власний вклад.

Завдяки власному бюджету до кожного злотого з нашого бюджету, можемо отримати 4 злотих з Євросоюзу, це дуже добре рішення. Отже, наш власний бюджет дає змогу примножувати ті гроші, які маємо і реалізувати набагато більше, ніж могли б це робити зі свого бюджету.

Наскільки збільшився бюджет міста за роки Вашого перебування на посаді?

Коли я обіймав посаду бурмістра (мера), бюджет міста становив 52 мільйони злотих. На сьогодні, бюджет міста без інвестицій становить понад 70 мільйонів злотих. Однак ми плануємо дуже великі інвестиції, і я сподіваюся, що наступного року бюджет нашого міста буде більшим, ніж 100 мільйонів зл.

Можливо це не надто радикальний ріст, але доходи нашого міста і вливання до бюджету з року на рік збільшуються. Важливо, що кожного року ми осягаємо, так званий надлишок бюджету, тобто кожного року в нас залишаються гроші в бюджеті. Це дозволяє нам виплачувати заборгованості, які я тут застав і реалізувати інвестиції.

Це важливо, щоб мати активне сальдо та отримувати більше, ніж витрачати. Це дозволяє нам приймати великі інвестиційні виклики, як наприклад минулорічні, тобто 40 мільйонів на інвестиції, котрі хочемо, щоб були реалізовані.

Які інвестиції реалізувало місто?

У 2015 році ми реалізували  інвестиції трохи більше 15 млн. злотих. У 2016 було менше інвестицій, оскільки менше коштів отримали від Євросоюзу (ми мали понад 7 млн. інвестицій). Цього року, думаю, буде так само. Оскільки ми незначною мірою отримуємо інвестиції від Євросоюзу, доводиться використовувати кошти з бюджету країни.

Чи існують в Польщі кодекси місцевих бюджетів і які правила там прописані?

Звісно. Кожне місцеве самоврядування повинне дотримуватись  правил, сформульованих у «Законі про державні кошти», в якому є цілий розділ про фінанси місцевих самоврядувань і ми діємо, згідно цих правил. Це конкретні та зрозумілі правила, як можна використовувати державні гроші.

Звісно цей закон діє згідно загальних правил, натомість на що витрачаємо гроші, це вже наше рішення, наше власне самоврядування. Це дуже добре, адже ніхто не може нам висунути претензій, що в неналежний спосіб ми витратили гроші та не порушили права.

Важливо, що ці правила застерігають, щоб місцеві самоврядування не втрачали фінансової плавності, бо ми можемо брати кредити в банках, але не можемо мати великих заборгованостей, і закон боротиметься з цим. Інституція в польських місцевих самоврядуваннях, яка їх контролює в фінансовому плані, є регіональні бухгалтерські установи, які завжди рецензують проект бюджету в аспекті відповідності до закону, а не мети витрат.

Оскільки Польща є членом Європейського союзу та НАТО, наскільки допомагає місту Європейський Союз?

Євросоюз нам дуже допомагає і більшість проектів, реалізованих у місті виникли завдяки фінансуванню Євросоюзу. Тут, без сумніву, якщо говорити про інвестиції. Існує теж багато «м’яких програм», тобто проектів неінвестиційних, які теж фінансуються коштами Євросоюзу. Це програми для учнів, старших осіб, соціальні програми, вони теж є дуже цінними.

 Проте наймасштабнішими все-таки залишаються інвестиційні проекти, вони є найважливішими. Частково в них бере участь місто, наприклад ревіталізація ринку міста, міського парку, це гроші, які нам дала Європа. Існують також дуже важливі інвестиції, які саме місто не буде реалізувати, але це для міста має велике значення, наприклад будова окружної дороги Томашова Любельського. Цього ми добивались кільканадцять років, але все вдалось, і ми вже на кінцевому етапі будівництва.

Чи вистачає Вам бюджетних коштів для реалізації Ваших передвиборчих обіцянок?

Я спокійно ставлюсь до запланованих інвестицій, і вони пов’язані з моїми виборчими деклараціями. Я постійно контролюю бюджет і знаю, що наша фінансова ситуація виглядає так, що ми можемо розрахувати та пустити в реалізацію наші кошти, щоб отримати фінансування від Євросоюзу та дотриматись обіцяного.

7 років тому, коли я обійняв цю посаду, борги міста становили 13,5 млн. злотих. За ці роки місто реалізувало інвестицій майже на 70 млн злотих, а рівень заборгованості сягає 12 млн зл. Тож крім інвестицій нам вдалось сплачувати борги та отримувати фінансування.

Ці 12 мільйонів нам розписали на 12 років і це не є великою проблемою для нашого бюджету. Ми користуємось позиками, так званими конкуренційними, які надає Фундація охорони середовища чи Банк державної економіки і це не шкідливі форми заборгованості.

Повноваження бурмістра в Польщі 4 роки?

Саме так

Які були основні тези ваших предвиборчих обіцянок?

Знаючи потреби нашого міста, я врахував усі потрібні місту інвестиції та стараюсь отримати кошти ззовні і думаю нам це вдасться. Другий аспект – це відбудова окружної дороги, це не міська інвестиція, але для нашого міста це важливо, тому я переконав Варшаву, щоб ми це реалізували і окружна дорога врешті відбудована. Третє – це будівництво вулиць на території міста, також дуже важливою річчю був запуск громадянського бюджету в Томашові-Любельському і нам це також вдалось реалізувати. Громадянський бюджет сподобався жителям міста, і вони активно включились в співпрацю.

Секрет успішної політики – не гроші, а щирі слова до людей та конкретні вчинки та проекти.

Скільки у вас було конкурентів під час виборів?

На остатніх виборах мав 4 кокуренти. Але я пройшов вже в 1 турі (56%). Для мене це успіх, що мені вдалось одразу виграти. Перші вибори для мене були у 2010, я пройшов не одразу, а вдруге мене обрали у 2014.

Це найкраще, що може бути коли після 4 років правління тебе вибирають ще раз і довіряють тобі, це щастя для мене, що я не розчарував мешканців, а навпаки. Я кожному такого бажаю.

Який у вас штат радників та помічників і які в них функції?

В нас немає жодних радників та помічників, в мене є заступник, фінансист, головний секретар та керівники конкретних відділів.

Які правові компетенції бурмістра в Польщі?

Це утримання ремонту доріг, дитячих садочків, цілої культури та загалом усі завдання, які стосуються мешканців міста розв’язує Адміністрація міста на чолі з бурмістром.

В Україні зараз триває процес децентралізації, чи в Польщі були подібні процеси?

В нас це опирається на історії. Громади в нас були ще в період війни, натомість у Польщі досі триває дискусія на тему поєднання самоврядувань.

Чи існує проблема житла для мешканців і чи будуються нові житлові комплекси?

Так, звісно є соціальне житло, яке ми будуємо щороку, для людей, які мають низьку заробітну плату. Натомість для більш заможних мешканців, будуються житлові комплекси, але місто цим не займається, а девелопери, тобто приватні підприємці будують житло і продають його.

Найближчим часом ми хочемо скористатись програмою влади під назвою «Житло+», і місто виділить ділянку на розбудову таких будинків. Проте це проект від центральної влади і ми можемо його лише підтримувати.

Інтерв’ю брав Володимир Малінін (Томашув-Любельський, Київ)

Переклад Марії Мартинюк

Поділитись