В Україні назріває скандал через американський скраплений газ

В Україні назріває скандал через американський скраплений газ

Навколо меморандуму про закупівлі американського СПГ, схваленого українським урядом в кінці травня, стався гучний скандал.

Проти угоди виступив навіть “Нафтогаз України”. Як з’ясувалося, компанію, з якою підписали угоду, в США визнали податковим боржником, а один з її засновників відбував термін за шахрайство.

Відповідно до документу Київ взяв на себе зобов’язання купувати близько 5,5 мільярдів кубометрів СПГ в рік протягом двадцяти років. Газ буде надходити на польський СПГ-термінал Свінойусцье, а звідти прокачуватися в Україну.

Ця угода – результат активних зусиль Польщі і США по забезпеченню енергетичної незалежності Києва від Росії. Влітку минулого року Володимир Зеленський зустрічався з держсекретарем Майком Пенсом.

“В першу чергу мені хочеться поговорити про енергонезалежність України та нашу можливу ​​співпрацю в області енергетики і економіки”, – зазначив Пенс перед переговорами.

Результат повністю виправдав його очікування: 31 серпня Україна, США і Польща уклали у Варшаві угоду “Про співпрацю з метою зміцнення регіональної безпеки поставок природного газу”, що передбачає нарощування експорту американського СПГ в Східну Європу. Міністр енергетики США Рік Перрі назвав це “надзвичайною перемогою”.

“Завдяки США Польща послабить залежність від російського газу і стане регіональним центром експорту СПГ, – підкреслив він. – Це допоможе іншому нашому союзнику – Україні – запобігти загрозі скорочення поставок. А для України енергетична і національна безпека – одне і те ж”.

Виконуючи серпневі домовленості з США і Польщею, Україна в листопаді придбала невелику партію американського газу. А в березні Київ зробив наступний крок, підписавши меморандум з компанією Louisiana Natural Gas Exports. 27 травня документ схвалив Кабмін України. І тут почалися сюрпризи.

За словами заступника міністра (тепер уже колишнього) енергетики і навколишнього середовища України Костянтина Чижика, співпраця з LNGE перетворить Україну в газовий хаб Європи, проект реалізують під патронатом президента Володимира Зеленського, а безпосередню участь в ньому візьмуть “Нафтогаз України” або “Магістральні газопроводи України”. Однак глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв несподівано виступив з нищівною критикою.

“Нафтогаз” з імовірністю 99% не стане частиною цього проекту”, – заявив він журналістам. – Наша перевірка виявила кілька десятків ознак, які не дозволяють підписати будь-який контракт з Louisiana Natural Gas Export”.

Коболєв не вдавався в подробиці, проте журналісти і самі все з’ясували. По-перше, Louisiana Natural Gas Exports заснована менше двох років тому в американському “внутрішньому офшорі” – штаті Делавер. Угода з українським урядом – її перша міжнародна угода. По-друге, реальні бенефіціари LNGE невідомі, оскільки компанією від імені невстановлених акціонерів управляє сервісна Capitol Services inc. З офіційних співробітників Louisiana Natural Gas Exports журналістам вдалося знайти тільки двох.

Перший – керівник представництва компанії в місті Лафайєтт (штат Луїзіана) Марсден Міллер, який до 2018 року очолював одне з відділень невеликої фірми Miller Thomson and Partners, що спеціалізується на скупці газових активів в США.

Другий – виконавчий директор Бен Бланшет, який підписав від американської сторони меморандум з українським урядом. Він керує ще двома компаніями – Global Energy Megatrend Limited і Miller Thomson and Partners – тієї самої, де раніше працював Марсден Міллер. Бланшету належить ділянка на газовому родовищі Abbeville в Луїзіані. І схоже, головний сенс всієї американсько-української “угоди століття” – забезпечити йому ринок збуту. Щоб постачати на Україну паливо, його, зрозуміло, доведеться скраплювати. І Бланшет навіть вирішив викупити у австралійської компанії LNG Limited проект Magnolia LNG, який передбачає будівництво на березі Мексиканської затоки в Луїзіані заводу з виробництва СПГ потужністю 8,8 мільйона тонн на рік.

Про це стало відомо в березні, коли Україна погодилася підписати меморандум. І складається враження, що Київ зобов’язався не тільки купувати газ.

“Ми купуємо компанію, яка має намір рухатися вперед і розвивати завод, – повідомив Бен Бланшет про Magnolia LNG. – Вони виконали велику роботу, але, на жаль, у них закінчилися гроші”.

Аналітики відразу згадали фразу Костянтина Чижика, що Україна в проекті з Louisiana Natural Gas Export буде “повноцінним партнером з часткою власності у всьому ланцюжку – від видобутку газу в США до поставок з ЄС”. Судячи з усього, будувати завод зі скрапленого газу американці збираються на українські гроші, пообіцявши Києву “частку власності по всьому ланцюжку”. В такому випадку доведеться розщедритися: загальні витрати по проекту Magnolia LNG оцінюються в п’ять мільярдів доларів.

Поділитись