В Ірані розповіли, як завдали ракетних ударів по українському Boeing

В Ірані розповіли, як завдали ракетних ударів по українському Boeing

Відразу дві ракети з ЗРК “Тор-М1» радянського виробництва були випущені ППО Ірану по українському пасажирському літаку. Дані засновані на результатах попереднього розслідування, проведеного Тегераном.

Літак Boeing 737 «Міжнародних авіаліній України» 8 січня був збитий двома ракетами класу «земля-повітря» малої дальності. Про це повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на другий за рахунком попередній звіт іранської сторони про розслідування авіакатастрофи.

Ракети були випущені з зенітного ракетного комплексу «Тор-М1» з «північного напрямку», відзначають слідчі. Інших даних про катастрофу агентство не опублікувало.

ЗРК “Тор-М1» будували в СРСР з 1983 року. Модифікації комплексу досі перебувають на озброєнні Росії, України, Білорусії, Венесуели, КНР, Єгипту, Греції, Ірану і ще кількох країн.

Іранські військові вже не в перший раз збивають за допомогою «Тора» літак в своєму повітряному просторі. У 2010 році в районі Бушерської атомної електростанції в забороненій для польотів зоні був збитий винищувач ВПС Ірану F-4 Phantom. Тоді пілот і штурман змогли катапультуватися.

Пару тижнів тому глава Служби безпеки України Іван Баканов заявив, що однією з причин краху авіалайнера може бути потрапляння ракети з ЗРК “Тор”. Через день після цього генштаб збройних сил Ірану визнав, що літак був збитий розрахунком ППО Ісламської Республіки.

Літак «Міжнародних авіаліній України», який прямував до Києва, впав незабаром після зльоту з тегеранського аеропорту вранці 8 січня. Лайнер загорівся і розбився, його корпус був повністю зруйнований. У літаку знаходилися 167 пасажирів з різних країн і дев’ять членів екіпажу – українці. Ніхто з них не вижив. Раніше МЗС України стверджував, що загинули 82 іранця, 63 канадця, 10 шведів, чотири афганця, три німця і троє британських підданих. Президент України Володимир Зеленський оголосив в пам’ять про загиблих державний траур.

Незабаром після катастрофи в МАУ заявили, що всі авіарейси з Києва до Тегерана скасовані. Схожі рішення прийняли авіакомпанії Singapore Airlines, австралійська Qantas, China Southern Airlines, німецька Lufthansa and Malaysia Airlines.

Влада Канади і Великобританії незабаром після краху повідомила, що є всі підстави вважати причиною катастрофи ракетний удар. Канадський прем’єр-міністр Джастін Трюдо зазначив, що такі дані надала розвідка його країни.

Згодом командувач повітряними військами Корпусу вартових ісламської революції Амір-Алі Хаджизаде пояснив, що український літак, який зазнав катастрофи під Тегераном, був визначений оператором системи протиповітряної оборони “як крилата ракета”.

“Або спрацювала система перешкод, або мережа була зайнята. У нього була можливість прийняти рішення протягом п’яти секунд. На жаль, він прийняв невірне рішення і запустив ракету”, – додав генерал. Хаджизаде зазначив, що іранські військові просили закрити повітряний простір країни на час ракетних ударів по американських базах в сусідньому Іраку. Однак цього зроблено не було, і цивільні літаки продовжували літати над Іраном. За словами Хаджизаде, КВІР бере на себе повну відповідальність за аварію українського літака і загибель людей – йому ж самому, за його словами, “захотілося померти, коли [він] почув про катастрофу”.

Поділитись