У Росії свідомо приховують кількість смертельних випадків від коронавірусу

Володимир Путін 11 травня скасував режим «неробочих днів». Як і коли саме знімати карантин в регіонах, повинні вирішувати губернатори, ґрунтуючись на епідеміологічної статистикою.

На нараді у президента в той же день віце-прем’єр Тетяна Голікова з гордістю заявила, що рівень летальності від COVID-19 в Росії — в 7,4 рази нижче світового. Демографи кажуть, що це привід не для гордості, а для розслідування. Тему аномально низькою летальності коронавірусу в Росії вже обговорюють світові ЗМІ: вони прийшли до висновку, що проблема — в методиці обліку смертей. Однак кореспондент «Медузи» Лілія Яппарова з’ясувала, що ця методика дозволяє чиновникам свідомо приховувати смерті від коронавірусу — щоб прикрасити статистику в регіонах. Лікарі і демографи розповіли їй, на якому тижні епідемії почали переповнюватися морги, хто приймає рішення за патологоанатомів — і як з федеральної статистики заражень і смертей випав цілий місто фізиків-ядерників.

Першими нестиковки в статистиці смертей помітили лікарі. Єгор (ім’я змінено на прохання співрозмовника) вирішив розповісти про ситуацію, коли в його лікарні — одному з найбільших московських COVID-центрів — переповнився морг. «Адміністрація повідомила, що тепер тіла померлих пацієнтів потрібно терміново відправляти [на розтин] в [лікарню в] Комунарка, — розповідає лікар» Медузи «. — Саме наочне свідчення брехливої ​​статистики, яку у нас кожен день публікують. А я ж мимоволі стаю співучасником цього брехні, хоча ми в діагнозах не брешемо: навіть якщо у померлого негативний аналіз, ми, виходячи з клініки і даних КТ [комп’ютерної томографії], чесно пишемо в висновках код U07.2 — «COVID-19 з неідентифікованим вірусом «, пневмонія як ускладнення».

Того ранку, коли Єгор говорив з кореспондентом «Медузи», у нього помер пацієнт з підтвердженим коронавірусом. Чи виявиться ця смерть в московській статистиці, лікар не знає. «Розбіжність з офіційними цифрами я побачив через три тижні після того, як ми почали прийом хворих з COVID-19, — згадує лікар. — В середньому за одне чергування вмирає півтора пацієнта мого відділення. Якщо у мене вмирає один, то по всій країні повинні бути сотні».

Звернули увагу на те, що їх пацієнти не потрапляють в офіційні списки, і інші лікарі. «Мені здавалося, що ми повинні видавати картинку загальної смертності — тобто всіх, у кого є COVID-19», — дивується в розмові з «Медузою» хірург Олександр Ванюков, що працює в перепрофільованої під COVID-19 московській лікарні № 52. До кінця квітня у Ванюкова теж перестали сходитися цифри по смертності: у його лікарні кожен день вмирали 10-20 чоловік, але в статистику ці дані, по враженню лікаря, не потрапляли.

Помітили дивацтва і родичі померлих, які отримали довідки про смерть. «Ніде [в довідці про смерть] не було сказано, що у моєї мами був коронавірус», — розповів москвич Сергій Коломієць. Співробітники МКЛ № 15 говорили йому, що його мати хворіє COVID-19, проте в причини смерті цей діагноз так і не потрапив. «Я телефонував патологоанатому, — каже Коломієць. — Мені сказали, що розтин робити не будуть — і в свідоцтві про смерть як причина смерті виявилися записані «інші бактеріальні пневмонії, інші уточнені ураження судин мозку».

Нарешті, на невідповідність цифр про смерті від коронавірусу і інший статистики звернули увагу і демографи: їх збентежило, що летальність коронавірусу (по відношенню до офіційно зареєстрованих випадків) набагато нижче, ніж в інших країнах. «Ви ж розумієте, що у нас не може бути летальність в шість разів нижче, ніж у всіх інших? Ми ж не вважаємо, що в Росії якась особлива генетика? — сказала «Медузі» демограф Дарина Халтуріна. — Судячи з масової загибелі медичних працівників, Москва зараз — це «новий Ухань», а загальна смертність повинна бути вже досить пристойною».

На початку травня влада Москви опублікувала попередні дані про реєстрацію смертей в місті за квітень. З’ясувалося, що органи РАГСи Москви зареєстрували 11 846 смертей — майже на 20% більше середнього для цього місяця показника. Демографи відразу вказали, що ця «надлишкова смертність» — наслідок епідемії коронавірусу. При цьому в порівнянні з квітнем 2019 роки смертність зросла більш ніж на 1800 чоловік, а офіційно від коронавірусу за місяць померли тільки 658 осіб, тобто майже втричі менше.

Джерело в мерії Москви пояснило агентству «Інтерфакс», що справа у винятковій точності російської реєстрації смертей. Виявлено, що понад 60% смертей сталися від «явних альтернативних причин», тобто «інфекційний початок є як би каталізатором для швидкого прогресування хронічних захворювань». Аналогічна ситуація зі статистикою спостерігається і в інших країнах, вказали в мерії.

В офіційні списки загиблих від коронавірусу дійсно потрапляють не всі, кого лікували від інфекції, а тільки ті, чиє розтин покаже: головною ( «первісної») причиною їх смерті став саме COVID-19. «У нас в списках по летальності є дані про розтин — і скрізь коштує патологоанатомічний діагноз» коронавірусна інфекція», — розповідає співробітниця Росспоживнагляду. Не проводити розтин не можна: за законом «Про основи охорони здоров’я громадян у Російській Федерації», розтин загиблих від інфекційного захворювання хворих обов’язковий.

«Потім «патологоанатом вибирає між смертю від COVID-19 і смертю з COVID-19», пояснює заступник завідувача Міжнародної лабораторією досліджень населення і здоров’я ВШЕ, демограф Сергій Тімонін. Якщо смерть хворого з COVID-19 викликана ускладненнями його хронічних захворювань, в посмертному діагнозі головною ( «первісної») причиною смерті можуть назвати саме їх, пояснює демограф. «У нас правила суворіші: в США, Італії і Великобританії до смерті від COVID відносили всі смерті, коли коронавірус був лабораторно підтверджений або клінічно діагностовано», — каже Тімонін.

Судмедексперту Віктору Голованову з Московського обласного бюро судово-медичної експертизи з початку епідемії не вдалося поставити діагноз COVID-19 жодного разу — поки «причина смерті не встановлена» у всіх коронавірусних загиблих, яких досліджував фахівець. При цьому в кожному окремому випадку картина в легенях для Голованова була очевидна. «Я 28 років працюю, але такі легкі, таку картину пневмонії бачу вперше. Там відбувається невеликий тромбоз, в судинах кров згортається, тромби утворюються — і коли на легені тиснеш, з судин вилазять ось ці ось тромби», — описує Голованов.

Однак для постановки діагнозу судмедексперта доводиться чекати результату аналізу тканин — відповідно до рекомендацій МОЗ, його роблять навіть тим загиблим, які за життя отримували позитивний тест. «Я не маю права від балди ставити — ось коли я отримаю вірусологічний висновок, я поставлю йому коронавірус і здам цей папір в відділ статистики, — погоджується з позицією медичної влади Голованов. — [Прижиттєві] тести — це одне, а коли вже у трупа взяв, з глибокого відділу трахеї, то там стовідсотково [буде точний результат] — або позитивний, або негативний».

Дві коронавірусні смерті, які вивчав Голованов, в статистиці по Сергієву Посаду поки не відображені. «Ми поки поставили причина смерті не встановлена​​», — говорить Голованов. — При отриманні гістології та вірусології ми напишемо вже основну причину смерті — і перешлемо».

У підсумку на головну сторінку офіційного сайту стопкоронавирус.рф потрапляє не більше третини від загального числа померлих «з коронавірусів» хворих, каже демограф Тімонін (ті, кому патологоанатоми діагностували COVID-19 як початкову причину смерті).

Головною проблемою можуть виявитися не методи підрахунку, розповіли «Медузи» співрозмовники в різних регіонах, а то, що інструкції сприяють свідомому приховування смертей від COVID-19 на місцях — заради виконання розпоряджень центру.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...