У Казахстані згадують жертв політичних репресій

У Казахстані згадують жертв політичних репресій

У Казахстані сьогодні згадують жертв політичних репресій. У ті роки в Казахську РСР були заслані більше п’яти мільйонів чоловік.

Що зараз знаходиться на місці таборів та як шанують пам’ять загиблих, дізнавалася кореспондент «МИР 24» Гульмира Жанзакова.

Цю довідку сім’я Жанайдаров Садвокасова отримала через 20 років після його смерті. Перший секретар Алма-Атинської обкому партії, народний комісар юстиції і генеральний прокурор республіки – він займався розробкою проектів перших казахстанських законів, створив центральну комісію з перекладу діловодства на казахську мову, допомагав відкривати школи, вузи і перший національний театр. У 1938 році Жанайдаров Садвокасова звинуватили в керівництві націоналістичної антипартійної угрупованням.

«25 лютого відбулось засідання військової колегії, і він був розстріляний в цей же день, як ворог народу. Після арешту Жанайдаров Садвокасова його дружина Єлизавета Олександрівна, яка працювала завідуючою відділом Національної бібліотеки в Алмати, теж була заарештована і етапом її відправили в АЛЖИР, вона там просиділа вісім років », – поділилася племінниця Жанайдаров Садвокасова Перізат Садуакас.

АЛЖИР – так називали Акмолинский табір дружин зрадників батьківщини. Тут жінки відбували термін лише за те, що були матерями, сестрами або дружинами репресованих. Працювали в нелюдських умовах. Їжу готували з відходів, місць в бараці ледь вистачало на всіх. Зараз на території колишнього табору стоїть великий селище Акмолі. Баня, будівля прохідної, де перевіряли ув’язнених і бараки, стали експонатами великого музею АЛЖИРу, щоб наступні покоління знали і пам’ятали про це.

«31 травня ми вшановуємо пам’ять близько 100 тисяч жертв сталінських репресій. Завжди пам’ятати про ту страшну трагедію – наш громадянський обов’язок. Небаченої катастрофою став масовий голод 20-х, 30-х років. В результаті нелюдського соціального експерименту загинули від голоду і покинули рідну землю понад три мільйони наших співвітчизників », – сказав перший заступник керівника адміністрації президента Даурен Абаєв.

З 1921-го по 1954-й роки в Казахстані було засуджено близько 100 тисяч чоловік. Чверть з них розстріляли. Тіла загиблих ховали в братських могилах. Таку, прямо у дворі свого будинку, виявив житель села Жаналик Алматинської області. Чоловік натрапив лопатою на череп, коли рив канал для прокладки труб під водопровід.

«Коли екскаватором копали, всі ці кістки розмішалися з землею. Все, що було, все зібрали все до дрібниць, навіть маленькі пальчики. Ось тут купу міліція зібрала, криміналісти. Як дощ пройде, виходять кістки. Я збирав-збирав, в минулому році відро ціле відніс », – поділився житель села Жаналик Мурат Байгужаев.

У музеї пам’яті жертв політичних репресій села Жаналик встановлена ​​плита. На ній вибиті прізвища 4 125 загиблих. Тут же ми знайшли і Жанайдаров Садвокасова. А в самому Алмати з ініціативи племінниці Перізат названа вулиця на його честь, в Карагандинській області – школа. У будинку, де жив Жанайдаров Садвокасовіч встановлено меморіальну дошку.

Відзначимо, що більше 35 мільйонів доларів виплачено в цьому році жертвам політичних репресій у вигляді соціальної підтримки.

Поділитись