У Білорусі основний суперник Лукашенка пропонує зміни до Конституції

У Білорусі основний суперник Лукашенка пропонує зміни до Конституції

У записаному заздалегідь і озвученому 19 червня під час стріму зверненні потенційний кандидат в президенти Білорусі Віктор Бабарико закликав громадян провести республіканський референдум щодо зміни Конституції, взявши за зразок Конституцію 1994 року, де було передбачено обмеження президентських термінів, поділ усіх гілок влади і “було право народу на визначення своєї долі “.

“Білорусь – це не країна вивченої безпорадності. Це країна вимушеної безпорадності”, – сказав у своєму зверненні Віктор Бабарико. Він зазначив, що змінювати існуючий конституційний порядок в країні не обов’язково повинен президент Білорусі, – передає “Настоящее время”.

Для того щоб винести на референдум питання зміни Конституції, необхідно зібрати 450 тисяч підписів. Віктор Бабарико впевнений, що це можливо, що незалежно від того, хто переможе 9 серпня, люди будуть готові “зробити свою країну такою, як вона повинна бути, – країною, в якій будуть геть відсутні хамство, в якій буде повага один до одного і, найголовніше, буде повага до народу “.

У своєму зверненні Бабарико оголосив збір ініціативної групи для проведення республіканського референдуму. Його штаб пропонує почати цю процедуру.

“Я вважаю, що ця ініціатива найяскравішим чином покаже єдність білоруського народу, його прагнення до справжнього народовладдя. Я думаю, незалежно від того, хто буде 9 серпня переможцем, до Нового року Білорусь буде з новою Конституцією”, – сказав Віктор Бабарико.

Віктор Бабарико не міг провести стрім особисто, так як знаходиться в СІЗО КДБ. Але його штаб працює.

Координатор штабу Бабарика Марія Колесникова розповіла, що потенційний кандидат встиг здати в Центрвиборчком 365 тисяч підписів на свою підтримку при необхідних 100 тисячах. Всього за претендента на президентський пост підписалися 434 985 осіб – це рекорд серед альтернативних кандидатів за всю історію країни.

Конституція 1994 була змінена в результаті референдуму, ініційованого президентом Лукашенко в 1996 році. Поправки Лукашенко до Основного закону передбачали право президента розпускати парламент, призначати суддів Конституційного суду, видавати декрети, рівні по силі законам. Із законопроекту була виключена норма, згідно з якою президент міг бути відправлений у відставку через порушення Конституції. Фактично республіка перетворювалася в президентську. Референдум був проведений з численними порушеннями, кілька міністрів і глава Конституційного суду в знак протесту подали у відставку.

Поділитись