У Берліні винесуть вирок у справі “російського шпигуна в Бундестазі”

У Берліні винесуть вирок у справі “російського шпигуна в Бундестазі”

Чим закінчиться скандал з планами приміщень Бундестагу, відправленими чотири роки тому в посольство Росії? Кореспондент DW побував на слуханні справи Йенса Ф., обвинуваченого в шпигунстві на користь РФ.

Чотири роки тому ця новина буквально підірвала німецькі ЗМІ – всього за кілька тижнів до виборів до Бундестагу з’ясувалося, що хтось передав в посольство Росії сотні схем приміщень парламенту ФРН. Повідомлення про порушення кримінальної справу блискавкою розлетілося по країні – горезвісний “російський шпигун в Бундестазі” був викритий на тлі повідомлень про хакерські атаки на електронні поштові скриньки депутатів і фейковий новин з Росії, метою яких нібито був вплив на громадську думку напередодні парламентських виборів.

З тих пір минуло чотири роки, і за цей час звинувачення на адресу російських спецслужб з боку німецьких політиків і ЗМІ лише посилювалися – як в зв’язку з гучним вбивством в Берліні колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі, так і в зв’язку з отруєнням Олексія Навального. Додатково до всього в серпні 2021 року в Потсдамі був затриманий співробітник британського посольства в Берліні, також за підозрою в шпигунстві на користь РФ.

Меду тим в лютому 2021 року Йенс Ф., що проходить у справі про передачу схем приміщень бундестагу в посольство РФ, було пред’явлено звинувачення, у вересні в Берліні розпочався суд. Вирок у цій справі має бути винесений на днях.

Втім, інтерес до самого процесу з боку ЗМІ набагато нижче, ніж до повідомлення про початок розслідування. В ході одного з засідань на процесі у справі Йенса Ф. єдиним глядачем в залі Вищого земельного суду Берліна був кореспондент DW.

Склад злочину: лист в посольство Росії

Німецькі закони наказують як приватним компаніям, так і держструктурам не рідше одного разу на чотири роки проводити перевірку всіх переносних електричних приладів в своїх офісах – від кавоварок до настільних ламп і від кип’ятильників до мікрохвильовок. Управління справами Бундестагу віддало це замовлення компанії з Нижньої Саксонії, в берлінському офісі якої працював Йенс Ф. Туди були відправлені сотні PDF-файлів зі схемами приміщень німецького парламенту, щоб електрикам було простіше орієнтуватися в комплексі його будівель. Ці файли зберігалися на жорсткому диску в офісі фірми, доступ до них мав обмежене коло осіб.

За даними прокуратури, обвинувачений скопіював на CD-ROM в цілому 385 файлів зі схемами приміщень і розсортував їх на 46 папок з відповідними назвами. Диск він поклав в конверт, написав на ньому адресу посольства Росії і додав російською слово “Важливо!”. Зворотна адреса на конверті зазначений не був.

Як сказано в обвинувальному висновку, Йенс Ф. розраховував на те, що лист виявиться в руках російських спецслужб. І не важливо, що схеми приміщень бундестагу не засекречені – сам факт “вираження готовності” здійснювати агентурну діяльність на користь спецслужби іноземної держави підпадає під дію статті 99 Кримінального кодексу ФРН і карається позбавленням волі на строк до п’яти років або грошовим штрафом.

Підозрюваного вирахували за поштовим штемпелем

Лист в посольство перехопила одна з німецьких спецслужб. Слідчі з’ясували, що з тих, хто мав доступ до файлів, лише Йенс Ф. володіє російською і, відповідно, міг написати слово “важливо” на конверті. Крім цього, лист нібито було опущено в поштову скриньку недалеко від його будинку. А за даними німецьких ЗМІ, за часів НДР у нього були “тісні зв’язки” з “штазі”. Слідство було розпочато в 2017 році, в 2019-му пройшли обшуки в офісі компанії і в квартирі підозрюваного.

Однак Йенс Ф. заарештований ні – а значить, прокуратура не боїться, що він може сховатися. Крім цього, за даними одного з учасників процесу, в матеріалах суду як доказ фігурує не саме диск, відправлений в посольство, а всього лише його копія, яка не містить метаданих, які б дозволяли з’ясувати важливі подробиці про дату і місце створення диска з планами приміщень і тим самим або довести провину обвинуваченого або, навпаки, стати його алібі.

Сам обвинувачений на процесі зберігає мовчання, його адвокат відмовляється від публічних коментарів. Тепер суд має поставити крапку в цій історії, з’ясувавши, чи дійсно Йенс Ф. відправив лист в посольство, і якщо так, то чи діяв він самостійно або за чиєюсь ініціативою.

Ось тільки в разі винесення обвинувального вироку вирішальним моментом у визначенні міри покарання може стати відповідь на питання, чи дійшов дійсно диск до російського посольства, що знаходиться в Берліні на бульварі Унтер-ден-Лінден. Справа в тому, що німецькі закони дозволяють спецслужбам розкривати і переглядати листи – якщо мова йде про загрозу демократичному устрою або органам влади. Однак після перевірки вмісту спецслужби зобов’язані відправляти прочитані листи за адресою. Так що не виключено, що конверт з диском все-таки дійшов до посольства Росії.

Поділитись