Таліби захопили головний прикордонний перехід, що межує з Таджикистаном

Афганістані на тлі виведення американських військ почали наступ бойовики руху «Талібан».

Екстремісти захопили ряд районів, що межують з Таджикистаном, а також стратегічно важливий прикордонний перехід «Шерхан-Бандар». 134 афганських військовослужбовців втекли в Таджикистан. У Душанбе готуються до подальшого загострення ситуації — напливу біженців і спробам ісламістів перейти кордон.

В Афганістані бойовики руху «Талібан» почали наступ на сили кабульського уряду. Місцеві ЗМІ повідомляють, що за останні два місяці екстремісти захопили щонайменше 40 районів. Значна частина зайнятих територій — на півночі Афганістану, на кордоні з колишніми радянськими республіками — Таджикистаном, Узбекистаном і Туркменістаном.

Так 20 червня таліби за добу захопили 11 повітів. З них шість в провінції Тахар (межує з Таджикистаном), по одному в регіонах Балха (межує з Узбекистаном) і Джаузджан (межує з Туркменією). На наступний день в провінції Баглан екстремісти заблокували трасу, що сполучає Кабул з північними провінціями. Крім того, бойовики взяли в облогу найбільший на кордоні з Таджикистаном місто Кундуз. «Ворота на в’їзді в місто знаходяться вже в руках талібів, саме місто в облозі. Обстановка в місті загострюється », — повідомив кореспондент інформагентства Пажвок.

22 червня талібам вдалося захопити прикордонний перехід «Шерхан-Бандар» на кордоні з Таджикистаном. Контрольно-пропускний пункт вважається стратегічно важливим — тут по мосту через річку Пяндж в пострадянські республіки транспортуються товари з Ірану і Пакистану. Зараз рух тут зупинено. Відомо, що в ході бою один афганський військовий загинув, четверо отримали поранення, близько ста потрапили в полон. 134 військовослужбовців втекли в Таджикистан. «Таджицькі прикордонники, керуючись принципами гуманізму і добросусідства, дозволили прорвався через держкордон афганським військовим безперешкодно пройти на територію країни», — йдеться в повідомленні держкомітету з нацбезпеки Таджикистану.

Обстановку на таджицько-афганському кордоні в ДКНБ називають напруженою. За даними спецслужби, в останню добу бої йдуть в чотирьох прикордонних афганських провінціях. У зв’язку із загостренням ситуації в Таджикистані готуються до напливу біженців. Глава Гірничо-Бадахшанської автономної області Йодгор Файзов повідомив, що регіон готовий прийняти 5-10 тис. Переселенців із сусідньої країни. Чиновник при цьому побоюється, що біженців може бути набагато більше — до 30 тис.

Ситуація в Афганістані загострилася через виведення американських військ. У лютому 2020 року в столиці Катару Досі США і «Талібан» підписали мирну угоду. Сторони домовилися, що американські війська залишать країну станом на 1 травня цього року. Пізніше терміни пересунули: тепер очікується, що виведення контингенту завершиться 11 вересня — до 20-ї річниці терактів у Сполучених Штатах, після яких адміністрація президента Джорджа Буша-молодшого і прийняла рішення про початок афганської кампанії.

Президент США Джо Байден вів мову, що американці домоглися в Афганістані поставлених цілей. За його словами, військовослужбовці покидають країну через 10 років після ліквідації ватажка терористичної мережі «Аль-Каїда» Усами бен Ладена. «Народ Афганістану має право і обов’язок керувати своєю країною, а американські ВС не можуть ні створити, ні підтримувати афганський уряд», — зазначав він.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...