Сурков і Пристайко провели переговори в Берліні

Сурков і Пристайко провели переговори в Берліні

У Берліні після довгої перерви відбулася зустріч представників країн нормандського формату.

Днями в Берліні завершилася зустріч представників країн нормандського формату. Це перша нарада, яка повинна розморозити переговори і підготувати ґрунт для саміту «нормандської четвірки» на вищому рівні – за участю Зеленського, Путіна, Макрона і Меркель.

Київ і Захід хочуть провести цей саміт вже у вересні. Але Москва вимагає для початку кроків з боку Києва – за деякими даними, це розведення військ на трьох ділянках, обмін полоненими за формулою «всіх на всіх» і початок впровадження “формули Штайнмайєра”.

Що ж стосується нинішньої зустрічі, то її умовою з боку РФ було, як уже писала strana.ua, звільнення Кирила Вишинського, яке вже відбулося.

Переговори вели представники Франції, Німеччини, України та Росії – глава МЗС Вадим Пристайко, помічник Зеленського Андрій Єрмак, а також радник президента Росії Владислав Сурков, який займається у Путіна питаннями Донбасу.

За словами Пристайка, зустріч тривала 8 годин і мова на ній йшла про виконання конкретних домовленостей, які відкриють шлях до зустрічі на вищому рівні.

“Сподіваюся, що досягнуті домовленості, які ми збираємося виконати всі, будуть імплементовані найближчим часом і ми зможемо відкрити шлях до зустрічі на вищому рівні. Є певний успіх, на основі результатів якого ми збираємося організувати наступну зустріч лідерів”, – сказав Пристайко, зазначивши, що деталі домовленостей всіх 4 сторін він розкрити не може.

Втім, дипломат позначив один конкретний пункт – Станицю Луганську, де потрібно закінчити розведення сил. Для цього треба зробити відомі кроки: припинити стріляти, почекати 7 днів, щоб переконатися, що немає безпосередньої загрози обстрілу, і потім розводити – відвести озброєння і людей, зробити коридор, щоб почати розмінування, знімати фортифікаційні споруди, відновити рух на дорогах. Ця процедура прописана, але весь цей час вона не дотримувалася, зазначив міністр. Заради досягнення конкретного прогресу було вирішено зосередити поки що всі зусилля на Станиці Луганській замість всіх 3 ділянок, де почати відновлювати міст.

Про дату саміту квартету, за словами Пристайко, поки говорити рано. Лідери Німеччини, Франції, України і Росії повинні вирішити це самі на основі звітів, які їм представлять їх радники. На думку міністра, на цьому підготовчі зустрічі, зокрема, на рівні глав МЗС, швидше за все вже відбуватися не будуть.

Офіційних коментарів Кремль поки не давав. Однак політолог Олексій Чеснаков, наближений до Суркова, озвучив свою версію за підсумками зустрічі.

“Наскільки мені відомо, на зустрічі в Берліні помічники лідерів нормандської четвірки не погодили конкретну дату саміту. Вони обговорили умови, при яких саміт може відбутися. Російська делегація наполягала, що спочатку треба виконати рішення попередніх самітів. Потрібно розвести сили в Петровському і Золотому і узгодити формулу Штайнмайєра. Вдалося значно просунутися в дискусії на ці теми. В цілому, можливість відновлення роботи нормандського формату вітається усіма сторонами. Робота буде продовжена як на рівні помічників лідерів, так і в контактній групі”, – написав Чеснаков в Telegram.

Франк-Вальтер Штайнмаєр – це колишній міністр закордонних справ Німеччини, при якому були підписані Мінські угоди. Він був одним з активних прихильників політичного врегулювання ситуації на Донбасі. У 2016 році він запропонував наступну модель: Україна приймає закон про особливий порядок проведення місцевих виборів на непідконтрольних територіях, далі проходять вибори на територіях самопроголошених республік, після їх проведення і публікації звіту ОБСЄ з підтвердженням демократичності виборів закон “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей” тимчасово вступає в силу. Після внесення змін до конституції про особливий статус Донбасу і передачі контролю України над кордоном з Росією закон про особливий статус Донбасу починає діяти на постійній основі.

На фото – МЗС Німеччини.

Поділитись