Стало відомо, як працюватиме «російсько-білоруський шенген»

Білорусь позначила терміни вступу в силу одного з найважливіших атрибутів Союзної держави — механізму взаємного визнання віз з Росією.

Як буде діяти єдина російсько-білоруська віза, на кого вона не буде поширюватися — і чому її реалізація багаторазово переносилася і відкладається до сих пір?

Угода про взаємне визнання віз між Росією і Білорусією на практиці запрацює в кінці 2020 року — початку 2021 року, вважають в МЗС Білорусії. «Ми вважаємо, що тільки до кінця цього року, може, до початку наступного, в січні місяці, це все (механізм взаємного визнання віз) запрацює», — заявив посол Білорусі в Росії Володимир Семашко.

Декількома днями раніше глава російської дипломатії Сергій Лавров і його білоруський колега Володимир Макей підписали в Мінську угоду про визнання двома країнами віз іноземних громадян. Це в значній мірі спрощує і уніфікує зарубіжних гостей в обидві країни, роблячи їх більш схожими на Союзну державу. Не одразу. «Угода підлягає ратифікації парламентами і вступить в силу через 30 днів після повідомлень про ратифікацію», — пояснював в коментарі ЗМІ директор Другого департаменту країн СНД МЗС Росії Олексій Поліщук. Необхідність єдиного візового простору була прописана в плані, який був затверджений ще в 2017 році Радою міністрів Союзної держави. Роботу над текстом проекту угоди завершили в листопаді 2018 року, а вже через місяць очікувалося його підписання. Однак воно не відбулося. І ось тепер з’ясовується, що повна реалізація угоди відкладається ще на кілька місяців.

Можливу причину відстрочки назвав білоруський політолог Дмитро Болкунец. «Лише зовсім недавно Білорусь і Євросоюз закінчили всі процедури щодо спрощення візового режиму. Напевно, саме це було однією з причин, чому так тягнули», — зазначив експерт. «Якби угоду про взаємне визнання віз з РФ з’явилося б раніше, ніж з ЄС, то це вимагало б додаткових консультацій з російською стороною. Білоруська влада не хотіли, щоб ще затягнулися переговори з Брюсселем, які і так нудно велися п’ять років».

Іншої думки дотримується доцент МДІМВ Кирило Коктиш.

«Завданням було дотягнути до відповідного приводу. Заготовленим снарядом вистрілили в ході президентської кампанії Олександра Лукашенка», — сказав Коктиш.

Нагадаємо, що вибори глави республіки намічені на 9 серпня. Як би там не було, після того, як глави МЗС поставили підписи під угодою, Лавров зазначив: це рішення «на ділі буде продовжувати наше спільне будівництво Союзної держави».

«Це один з функціоналів Союзної держави, який нарешті починає працювати. Інакше був абсурд. Ніби як Союзна держава є, кордонів немає, а візи при цьому різні», — підкреслив Коктиш.

В кінці минулого тижня в російському МЗС роз’яснили — як, власне, буде працювати угода. Загальний порядок буде стосуватися як тих, хто прибуває з країн з візовим режимом, так і тих, у кого з Москвою або Мінськом «безвіз».

Як розповіли в МЗС Росії, жителі країн, з якими у Росії чи Білорусі діє візовий режим, зможуть в’їжджати, виїжджати, перебувати і слідувати транзитом по території обох держав на підставі російської чи білоруської візи. Іноземці зможуть слідувати повітряним, залізничним транспортом, а також по шести автодорогах, які перераховані в додатку до угоди.

Громадяни тих держав, для яких діє безвізовий режим і з Росією, і з Білоруссю, зможуть вільно пересуватися територіями обох країн.

«Але при цьому термін їх перебування визначається міжнародними договорами або законодавством країни, на території якої вони знаходяться», — пояснив російський дипломат Поліщук.

А, наприклад, для громадян Грузії (з якою у Білорусі — безвіз, а у Росії візовий режим) нічого не зміниться. Без візи в закордонному паспорті грузини не зможуть потрапити, скажімо, з Мінська до Москви.

Ще одне «але» стосується громадян 74 країн, які за указом Лукашенка від 2017 року можуть без віз потрапляти в Білорусію через мінський аеропорт і залишатися на території республіки протягом 30 днів. Якщо гості з цієї категорії вирішать з Білорусії попрямувати до Росії, то їм доведеться отримувати російську візу.

Лукашенко трохи раніше охрестив угоду «союзним шенгеном». Але повним аналогом європейської Шенгенської зони це навряд чи можна назвати. Та й з послабленнями, як уже було сказано вище, не все так просто. Але в будь-якому випадку прогрес є, вважають експерти.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Load...