Стало відомо, навіщо США раптово захотіли налагодити відносини з Росією

Стало відомо, навіщо США раптово захотіли налагодити відносини з Росією

Антиросійські обмежувальні заходи Сполучених Штатів будуть не потрібні, якщо Москва «утримається від агресії за кордоном і стане дружнім партнером США».

Про це заявив радник президента Трампа з нацбезпеки Роберт О’Брайен. У той же час він пригрозив Росії розплатою, якщо інформація про «її зловмисної діяльності щодо американців в Афганістані підтвердиться». Вашингтон пропонує Москві відмовитися від своїх геостратегічних інтересів «в обмін на обіцянку скасувати санкції в невизначеною перспективі», вважають аналітики. На їхню думку, подібна риторика американської сторони багато в чому пояснюється «передвиборчим фактором» і спробою «заручитися» підтримкою РФ в боротьбі з Китаєм.

Санкції проти Росії з боку США будуть не потрібні, якщо Москва утримається «від агресії за кордоном і стане дружнім партнером» Вашингтона. Про це написав радник президента США з нацбезпеки Роберт О’Брайен в статті для газети The Washington Post.

«Жоден президент з часів Рейгана не виявляв такої рішучості у відносинах з Росією. Як і Рейган, президент Трамп прагне знайти новий шлях для їх розвитку – такий, при якому Росія утримається від агресії за кордоном і стане дружнім партнером США і Європи. У подібному світі санкції проти Росії не знадобляться і торгівля між нашими країнами буде процвітати. Росіяни, американці і весь світ тільки виграли б від таких відносин», – написав О’Брайен.

При цьому США «з обережним оптимізмом» відносяться до можливості досягнення угоди з Москвою і Пекіном щодо норм в сфері контролю за озброєннями, зазначив політик.

«Як і (Рональд) Рейган, президент Трамп прагне до добрих стосунків з усіма державами, включаючи Росію. Але жодна країна, в тому числі і Росія, не повинна сумніватися в прихильності президента справі захисту Сполучених Штатів і наших союзників», – заявив радник американського лідера.

Після цього риторика О’Брайена в матеріалі змінюється і набуває більш негативного характеру. Зокрема, американський радник не забув зауважити, що, якщо інформація, що з’явилася в ЗМІ, про «змову» між Москвою і «Талібаном» підтвердиться, Москва «заплатить» за це.

«Росія з досвіду знає, що, якщо недавні повідомлення про її зловмисної діяльності щодо американців в Афганістані підтвердяться, їй доведеться за це заплатити – нехай навіть ціна ніколи не стане надбанням громадськості», – повідомив він.

Нагадаємо, раніше російська сторона неодноразово заявляла, що оприлюднені журналістами NYT дані не відповідають дійсності. Американська влада також не підтверджували правдивість повідомлень про «виплати» талібам.

Потім О’Брайен перерахував численні санкції, які американська адміністрація останнім часом вводила щодо Москви, зокрема, рестрикції проти проектів «Північний потік – 2» і «Турецький потік». Радник з нацбезпеки США підкреслив: «На жаль, подібні кроки необхідні, беручи до уваги дії Росії, що несуть загрозу США і їх союзникам».

Після цього О’Брайен привів низку старих звинувачень на адресу Росії, які вже не раз категорично відкидалися Москвою. Зокрема, він нагадав про горезвісне «втручання» Москви в «вибори на Заході в 2016 та 2017 років роках», її підтримки «жорстоких режимів» в Сирії та Венесуелі, нібито участь в кібератаках на США і їх союзників, порушення договорів у сфері контролю над озброєннями і навіть про історію, пов’язану зі справою Скрипалів.

За словами радника глави Білого дому, «з метою стримування російської агресії і захисту союзників» Сполучених Штатів по НАТО Трамп виділив додатково мільярди доларів для Європейської ініціативи стримування (EDI). Як підкреслив О’Брайен, американський лідер «знає, що запорука миру – це сила».

«З цієї причини його адміністрація приступила до здійснення найбільшої модернізації Збройних сил США в історії», – заявив радник американського лідера.

Як зазначив у ЗМІ експерт Центру дослідження проблем безпеки РАН Костянтин Блохін, заяви О’Брайена в черговий раз свідчать про бажання Вашингтона «створити таку модель міжнародного порядку, при якій Росія була б на периферії світового розвитку».

«Але Москва не згодна з таким результатом подій. О’Брайен, кажучи про «агресії» Росії «за кордоном», має на увазі в першу чергу анексію Криму і сирійську кампанію. Але в обох цих випадках ні про яку агресії мови не йде. Вашингтон підміняє поняття, заявляючи, що все нібито буде добре, якщо Росія перестане бути Росією, відмовиться від свого зовнішньополітичного курсу і національних інтересів», – заявив Блохін.

Подібної думки дотримується і керівник Центру військово-політичних досліджень Інституту США і Канади РАН Володимир Батюк.

«США в даному випадку вимагають від Росії беззастережну капітуляцію – проведення зовнішньої політики під жорстким американським контролем в обмін на обіцянку скасувати антиросійські санкції в невизначеною перспективі. Однак Москва не поведеться на ці хитрощі», – повідомив експерт.

За словами Батюка, заявляючи про агресивні дії Росії на міжнародній арені, Сполучені Штати «проявляють своє лицемірство».

«Згідно з позицією американської сторони, розміщення Росією власних збройних сил на території РФ, наприклад в Калінінградській області, є агресією проти всієї Європи. А присутність США на декількох сотнях військових об’єктах по всій земній кулі – це внесок Америки в справу миру і ліберального світопорядку», – зазначив аналітик.

Батюк також пояснив, що тема зближення з Росією, хоч і з такими істотними застереженнями, – «фактор передвиборчої кампанії».

«В адміністрації президента усвідомлюють, що частина американських виборців – і демократів, і республіканців – вельми стурбовані станом повного розвалу механізмів з контролю над озброєннями. І це вкрай небезпечна ситуація. Тому зараз вони намагаються подібними заявами домогтися додаткових очок для Трампа», – сказав експерт.

Ще одна причина, по якій Вашингтон саме зараз заговорив про поліпшення відносин з Росією, – це «китайська карта», вважає Батюк.

«Вашингтон фактично оголосив холодну війну Пекіну. І тут, природно, постало питання про позицію Росії. Російська сторона, якщо вона прийме повністю сторону Китаю в цьому конфлікті, буде здатна зірвати багато антикитайські задуми Сполучених Штатів. Звідси і цей «інтерес» до російсько-американських відносин», – зазначив аналітик.

Як вважає Блохін, Вашингтон також своїми заявами про зближення з Росією хоче впливати на Китай з питання його приєднання до переговорів з контролю над стратегічними озброєннями.

«Однак Пекін не сяде за стіл переговорів. По-перше, він не бере участі в багатосторонніх угодах. По-друге, він вважає, що на Росію і США припадає велика частина ядерного потенціалу», – пояснив експерт.

Поділитись