Стало відомо, коли турецькі військові з’являться в Карабасі

Стало відомо, коли турецькі військові з’являться в Карабасі

Відразу після припинення вогню в Карабасі Ільхам Алієв заявив про якусь миротворчої місії в регіоні за участю Росії і Туреччини.

Але в спільній заяві лідерів Росії, Азербайджану і Вірменії йшлося про введення в Карабах тільки російського миротворчого корпусу. При цьому Росія і Туреччина дійсно створять центр з контролю за припиненням вогню. Але чи з’являться турецькі військові на лінії розмежування?

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган у вівторок ввечері оголосив, що його країна братиме участь у контролі за перемир’ям в Нагірному Карабасі. У всякому разі, так адміністрація турецького лідера витлумачила зміст його розмови з Володимиром Путіним. «Туреччина буде здійснювати разом з Росією наглядову і наглядову діяльність по припиненню вогню на базі спільного підприємства, яке буде створено в районі, який визначається Азербайджаном на території, звільненої від окупації Вірменії», – цитували ЗМІ повідомлення адміністрації Ердогана.

Ердоган, якого в Вірменії називали палієм другий карабаської війни, схоже, зараз приписує собі лаври миротворця. За його словами, досягнення мирної угоди стало «важливим внеском, який Туреччина і Росія внесли разом». Раніше в той же день Ердоган зателефонував найближчим союзником, президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, і в числі іншого обговорив «створення турецько-російського миротворчого центру». Про те, що міноборони Росії і Туреччини підпишуть спеціальну угоду про створення центру моніторингу припинення вогню, у вівторок повідомило джерело «Інтерфаксу» в дипломатичних колах.

Нагадаємо, що в спільній заяві трьох лідерів – Путіна, Алієва і вірменського прем’єра Нікола Пашиняна йшлося про введення в Нагорний Карабах і в Лачинський коридор виключно російського миротворчого корпусу (пункт 3 угоди). Про Туреччину в угоді взагалі не згадується. Проте, Алієв, коментуючи припинення боїв, відразу ж заявив: «Буде спільна миротворча місія Росії і Туреччини, це новий формат».

Для того, щоб узаконити статус турецьких військових в Баку, ймовірно, спробують використовувати 5-й пункт угоди. У ньому говориться, що сторони конфлікту розгортають миротворчий центр. Але, підкреслимо, мова йде зовсім не про «російсько-турецькому центрі», про який згадують Алієв і Ердоган, так як очевидно, що Росія і Туреччина не є учасникам конфлікту.
Москва вже внесла ясність з цього приводу. Центр по контролю за припиненням вогню дійсно з’явиться, але він буде розташований в глибині території Азербайджану, уточнила представник зовнішньополітичного відомства Марія Захарова. Центр не має відношення до угоди Путіна-Алієва-Пашиняна, додала вона.

У Анкари ще є шанс отримати статус миротворців, вважає політолог Георгій Бовт. Більш того, він не виключає, що турецькі військові з’являться всередині самої Вірменії, разом з російськими прикордонниками заступивши на охорону «Нахічеванського коридору». Москві «доведеться тепер мати справу з турками, які, судячи з усього, будуть патрулювати другий гуманітарний коридор, який зв’яже Азербайджан з Нахічевань», – сказав він радіо BFM.

Поділитись