Стало відомо, чи буде у Польщі власна АЕС

Стало відомо, чи буде у Польщі власна АЕС

У Таллінні відбувся саміт «Ініціативи трьох морів», в ході якого міністр енергетики США Ден Бруйетт підписав договір про співпрацю в справі будівництва АЕС в Польщі.

Варшава давно мріє про власну атомній електростанції – і тепер поляки розраховують, що за допомогою заокеанського партнера питання зрушиться з мертвої точки. Польща вже кілька років посилено сколочує власну «енергетичну імперію» на противагу Росії. У Варшаві вважають, що без АЕС ця «імперія» виявиться нестійкою – тому там налаштовані рішуче.

Вперше Польща приступила до будівництва власної АЕС ще в далекому 1982 році. Атомна електростанція «Жарновец» під Гданськом досягла вже досить високого ступеня готовності, але в 1989 році її зведення припинили. Сталося те ж саме, що і в багатьох інших республіках СРСР і країнах Варшавського договору, що готувалися скинути «комуністичне ярмо». Боротьба проти «радянських окупантів» в цих країнах в значній мірі йшла під прапором екологічних протестів – мовляв, «проклята Москва» з-під палки змушує нас будувати промислові та енергетичні гіганти, нам абсолютно непотрібні, але гублять рідну природу, успадковану нами від прадідів. Тим більше, що в пам’яті була свіжа катастрофа в Чорнобилі – дала в руки противників атомної енергетики вагомі доводи.

Радянська епоха пішла в минуле, ритуально проклинають її і зараз – але разом з тим в Польщі міцніла розуміння, що власна атомна електростанція країні насправді аж ніяк би не завадила. Але, зрозуміло, будувати її треба не по «застарілим» радянськими технологіями, а за лекалами передового демократичного Заходу. 10 років тому Польща збиралася було брати участь в проекті будівництва нової АЕС в Литві.

Литовська Республіка, закривши під тиском ЄС «небезпечну» Ігналінську АЕС, побудовану Радянським Союзом, намірилася створити в Вісагінасі новий об’єкт такого роду – заручившись підтримкою поляків і естонців. Перший блок Вісагінської АЕС збиралися ввести в експлуатацію не пізніше 2015 року. Однак, після аварії в березні 2011 року на АЕС в Фукусімі популярність проекту в Вісагінасі в очах литовської громадськості виявилася серйозно підірвана. Адже Вісагінської АЕС збиралися оснастити реактором того ж типу, що й Фукусімська, створений альянсом концернів General Electric і Hitachi. У жовтні 2012-го в Литві відбувся референдум у формі плебісциту, і більшість виборців сказали АЕС «ні!».

Втім, Польща залишила Вісагінський проект ще раніше, в 2011 році. У Варшаві вирішили, що країні потрібна атомна електростанція на власній території, а не у сусідів. У 2010 році польська влада обіцяла завершити будівництво першої в країні АЕС в 2020 році – про це йшлося в національній програмі розвитку атомної енергетики, розробленої міністерством економіки. Передбачалося, що до 2013 року буде вибрано місце спорудження першої електростанції, а дозвіл на її будівництво розраховували отримати до 2015 року. Безпосереднє зведення об’єкта хотіли почати в 2016 році. А вже в 2021-2030-х роках польські ентузіасти з мінекономіки обіцяли спорудити другу АЕС.

Ці плани реалізувати не вдалося, але в березні 2017 року в Міністерстві заявили про те, що відомство займається розробкою нового плану будівництва АЕС і її фінансування. Називали приблизну вартість будівництва об’єкта – понад € 10 млрд. У вересні 2017 го тодішній міністр енергетики Польської Республіки Кшиштоф Тхужевскій заявив, що держава потребує АЕС, що складається з трьох енергетичних блоків загальною потужністю 4,5 тис. МВт. Міністр озвучив мету знизити до 50% кількість електрики, одержуваного від вугільних теплових електростанцій – що пов’язано із зобов’язаннями Польщі, як члена ЄС, регулювати обсяг викидів шкідливих речовин в атмосферу.

У червні 2020 року президент Польщі Анджей Дуда домовився про АЕС зі своїм американським колегою Дональдом Трампом. Глава Польщі тоді заявив, що вартість відповідної угоди оцінюється приблизно в $ 30 млрд. Уповноважений уряду Польщі щодо стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський роз’яснив, що американці не тільки дадуть в борг, а й братимуть участь в капіталі підприємства. «Вони запрацюють від експлуатації електростанції», – пояснив Наїмський.

Анджей Дуда ж казав, що американська компанія-партнер вже вибрана, але Наїмський не став уточнювати хто це саме – Westinghouse або GE Hitachi? Представник уряду повідомив, що з польської сторони учасником буде спеціалізована компанія-інвестор з державним капіталом.

На фото: Недобудований головний будинок АЕС “Жарновец”, 2006 рік.

Поділитись