США виводять зенітні комплекси Patriot із Саудівської Аравії

США виводять зенітні комплекси Patriot із Саудівської Аравії

США приступили до виводу комплексів ППО Patriot з Саудівської Аравії, які були розгорнуті на її території в минулому році.

Як з’ясувала газета The Wall Street Journal, на поточний момент до передислокації з регіону готуються чотири батареї систем MIM-104 (військове позначення комплексу Patriot, в кожній батареї якого значиться по чотири пускові ракетні установки) і десятки обслуговуючих їх військових фахівців.

Раніше Саудівську Аравію вже покинули два авіакрила винищувачів ВПС США, а американський військово-морський флот нібито планує скорочення присутності в Перській затоці.

Видання відзначає, що вжиті Пентагоном кроки зі зняття з бойового чергування комплексів Patriot вказують на зниження ймовірності прямого і масштабного військового зіткнення США і Ірану. За деякими даними, у Вашингтоні прийшли до висновку, що Тегеран в даний час не представляє безпосередньої військової загрози американським стратегічним інтересам в регіоні.

У міноборони США підтвердили лише “рутинну ротацію” своїх підрозділів, відповівши, що збережуть в регіоні “сильні бойові можливості, включаючи протиповітряну оборону”. Куди саме в Пентагоні вирішили перекинути Patriot з Близького Сходу, не розкривається. За деякими даними, мова йде про їх передислокації в Азію “для протистояння зростаючому впливу Китаю”.

Нагадаємо, що додаткові системи ППО Patriot, винищувачі і близько 3 тисяч військовослужбовців США були перекинуті в Саудівську Аравію після масштабної атаки безпілотників і крилатих ракет на нафтову інфраструктуру королівства у вересні минулого року. Тоді в результаті ударів по двох ключових саудівським НПЗ Ер-Ріад був змушений удвічі скоротити виробництво сировини, що на короткий час викликало сильну волатильність на глобальному ринку нафти. Відповідальність за цю атаку взяли на себе єменські повстанці-хусит, проте держсекретар США Майк Помпео заявив, що за цим нападом стоїть Тегеран. В ІРІ категорично відкинули свою причетність до цього інциденту.

Зауважимо, що до моменту атаки дронів на території королівства вже чергували кілька розрахунків систем Patriot. Втім, жодної мети їм перехопити так і не вдалося, що сильно підмочило репутацію цих активно просуваються американцями на світові ринки озброєння систем ППО.

Якщо інформація The Wall Street Journal про значне скорочення військової присутності США в Саудівській Аравії відповідає дійсності, то виникає питання: що стоїть за раптовим висновком американських підрозділів з королівства?

Логічно припустити, що мова йде про бажання адміністрації Дональда Трампа забезпечити хоча б тимчасову, але надійну деескалацію конфронтаційних відносин з Іраном. Напередодні листопадових президентських виборів в США черговий виток напруженості у відносинах з Ісламською Республікою, мало не закінчився прямим військовим зіткненням двох країн на початку цього року цього року, Білому дому безумовно не потрібен. Наслідки такого конфлікту непередбачувані ні для однієї із сторін. І це наочно продемонстрував січневий ракетний удар Ірану по американських базах в Іраку, в ході якого контузії отримали десятки військовослужбовців США.

З іншого боку, Тегеран, ослаблений спалахом епідемії COVID-19 і жорсткими економічними санкціями США, навряд чи найближчим часом ризикне порушити сформований в регіоні статус-кво. Нарешті, фактор Саудівської Аравії, яка сильно залежить від прямої військово-технічної підтримки США в протистоянні з Іраном, також грає свою роль – скорочення або збільшення присутності американських збройних сил є дієвим важелем впливу на Ер-Ріад для вирішення інших важливих для Вашингтона питань.

В першу чергу, пов’язаних з поточною ситуацією на глобальних нафтових ринках. Саме про це Дональд Трамп говорив в телефонній розмові 2 квітня з саудівським принцом Моххамед бін Салманом. За даними Reuters, в ході нього президент США прямо погрожував співрозмовнику тим, що Білий дім не стане заважати проходженню через конгрес законопроекту про згортання американської військової допомоги королівству і виведення військ США, якщо Ер-Ріад не обмежений пропозицію саудівської нафти на зовнішньому ринку в рамках домовленостей ОПЕК +.

Поділитись