Слова Ердогана про те, що він вважає Крим турецьким, виявилися зовсім не його словами

Слова Ердогана про те, що він вважає Крим турецьким, виявилися зовсім не його словами

Недавні слова Ердогана про те, що він нібито вважає Крим не російським, не українським, а турецьким, виявилися зовсім не його словами.

Про це розповіла українська журналістка Олеся Медведєва. Вона зазначила, що цитата, яку приписують турецькому сайту Haberler, досить широко розійшлася по українським і російським ЗМІ як авторський текст цього сайту. Але це авторське думка, а не висловлювання президента. Ми наводимо її нижче.

«Ердоган точно не вважає Крим російським. Але одночасно він зовсім не вважає його і українським. В очах Ердогана Крим – це територія, яка була несправедлива відібрана Росією в 1783 році у Османської імперії і повинна бути повернута спадкоємиці цієї імперії – сучасної Туреччини», – йдеться в публікації видання Haberler.

Журналістка звернула увагу на те, що видання в даному випадку цитує автора статті «Московського комсомольця», в якій він поділився своєю власною думкою про дії Туреччини на пострадянському просторі.

«Тобто це не цитата Ердогана, а заяву журналіста без посилання на будь-якої джерело. А Haberler привели цю цитату як показник стурбованості Росії діями Туреччини», – пояснила Медведєва.

У статті йдеться про те, що «дії Туреччини, вжиті на території колишнього Радянського Союзу, без оглядки на Росію, викликали занепокоєння у російській пресі». Але про турецькому Крим, як зауважила Медведєва, «Ердоган вголос сам ніколи не говорив і ніхто з офіційних турецьких сил так питання не ставив».

Однак, за словами деяких експертів, на неофіційному рівні ця тема час від часу мусується. Так, незалежний турецька політолог Мустафа Керуючий розповів українському виданню «Страна.ua», що сам факт того, що близький до Ердогану сайт цитує таке означає схвалення цього тренда владою.

Він також зазначив, що «така постановка питання вдало вписується в претензії Анкари на відновлення впливу в межах території всієї колишньої Османської імперії, що допомагає владі зберегти і нарощувати електорат».

Медведєва пояснила слова експерта так, що «поки все це лише на рівні закулісся і до відкритого конфлікту з Росією або Україною Туреччина не готова». Він же в свою чергу вважає, що «в перспективі кримська карта ще може розігруватися в залежності від відносин з Росією».

Інший експерт вищеназваного видання, Юнус Ердогду, турецька опозиційний журналіст, який живе на Україні, зазначив, що багато турків дійсно вважають Крим турецької землею, а всі заяви Ердогана – «це чистий популізм». Мовляв, сьогодні він говорить одне, завтра – інше. І що насправді у влади є стратегія Криму, «але вона не розголошується».

«Ердоган, звичайно, хотів би повернути Крим, як і турки-націоналісти, з якими він заграє. А поки ж президент намагається лавірувати між Україною і Росією, відстоюючи власні інтереси в регіоні », – сказав він.

На думку Ердогду, тут замішані насамперед геополітичні інтереси.

Федір Лук’янов, головний редактор телеграм-каналу «Росія в глобальній політиці», поділився такою думкою, що «незважаючи на такий явний антагонізм з багатьох напрямків, Росія і Туреччина вважають за краще уникати відверто ворожих відносин». Він написав в ТГ, що «навпроти, майже в кожному з осередків (Південний Кавказ поки виняток) дві країни продовжують інтенсивні переговори на різних рівнях, щоб якщо не погоджувати, то хоча б розводити інтереси, уникати будь-конфронтації».

При цьому, як наголосила Медведєва, «частина турків критикує Ердогана за подвійну позицію з цього приводу, а деякі вважають, що, виступаючи (на словах) проти російської анексії Криму, Ердоган хоче спонукати Росію припинити підтримувати Асада в Сирії, де у Анкари – свої інтереси».

Огуз Челіккол, турецька політоглядач, пояснив журналістам «Країни», що «Ердогану важливо показувати підтримку кримським татарам, які є другим за величиною національною меншиною в Туреччині після курдів». І дії Анкари спрямовані на те, щоб не зіпсувати відносини з Росією.

Тобто, за словами оглядача, «Ердоган займається одночасно проблемами кримських татар і закупівлями російських комплексів протиповітряної оборони С-400».

«При цьому Росія також залишається найбільшим імпортером турецьких товарів і зводить АЕС, а в обхід України будується” Турецький потік “. Крім заяв про підтримку, Анкара ніяк не втручалася в конфлікт на Україні, у Ердогана своїх проблем з курдами вистачає », – додав він.

Загалом, за словами Медведєвої, «ні в якому інтерв’ю Реджеп Ердоган Крим турецьким не називав, це авторське твердження журналіста в виданні “Московский комсомолец”, яке процитував турецька сайт в якості ілюстрації стурбованості Росії діями Туреччини».

«Але, тим не менш, у турецьких націоналістів все ж є певні види на Крим», – підсумувала вона.

Поділитись