Сирійська армія почала військову операцію в Ідлібі

Приводом для її початку стали спроби бойовиків в грудні 2019 року прорвати позиції урядових сил в регіоні.

Розповідаємо, що відбувається в провінції, які цілі переслідують сирійські військові, а також чому Туреччина має намір усіма силами домагатися припинення ескалації.

Сирійська провінція Ідліб — єдиний регіон країни, який залишається в руках незаконних збройних формувань. Через нього проходить стратегічне шосе Дамаск — Алеппо.

Урядові війська утримували населені пункти вздовж цього шосе аж до весни 2015 року. Втрата Ідліба тоді стала великою невдачею сирійської армії. Після звільнення Алеппо в 2016 році з провінції стали вивозити бойовиків з радикальних угруповань та їх сімей. Це було однією з умов домовленостей.

У 2017 році Росія і Туреччина створили в Ідлібі північну зону деескалації, куди перемістилися бойовики, які відмовилися скласти зброю в Східній Гуті і південних областях країни. На території провінції діють 12 спостережних постів турецької армії.
Бойовики з Ідліб регулярно влаштовують вилазки і обстрілюють населені пункти. 19 грудня приблизно 300 бійців незаконних збройних формувань вклинилися в оборону підрозділів урядових сил на глибину до 1,5 км. Вони намагалися прорватися в напрямку міста Синджар.

Пізніше, в ніч на 20 грудня, близько 400 терористів з угруповань «Хайат Тахрір аш-Шам», «Ансар ат-Таухид» і «Хуррас ад-Дін» зробили спробу прорватися в бік населеного пункту Абу-Далі. Обидві атаки були відбиті урядовими силами. В результаті загинули 17 військовослужбовців, ще 42 були поранені. Радикали втратили до 200 чоловік убитими і пораненими.

Бойовики також обстріляли 31 населений пункт в Алеппо, Латакії, Ідлібі і Хамі. Увечері 22 грудня вони намагалися атакувати російську авіабазу Хмеймім за допомогою безпілотників.

В результаті загострення ситуації урядові сили почали наступ на позиції бойовиків. Сирійські військовослужбовці звільнили понад 46 населених пунктів, очистивши територію понад 320 кв. км.

Основною метою наступальної операції було встановлення контролю над містом Маарет-Нааман, який сирійська армія звільнила 29 січня. Він розташований на стратегічному шосе Дамаск — Алеппо. Перехід дороги до військових відкрив їм шлях до Саракібу, що дозволить вийти на півночі Ідліба до шосе Латакія — Алеппо. Контроль над Маарет-Нааманом також дає сирійської армії серйозну перевагу в боях за Ідліб — однойменне місто і столицю провінції.

За даними телеканалу Al Jazeera, через добу після початку активних бойових дій Ідліб покинули близько 18 тисяч осіб.

На початку січня президент Туреччини Тайіп Ердоган заявив, що не менше 200-250 тисяч осіб рухаються в бік турецького кордону. Раніше він попереджав, що його країна не зможе впоратися з новою хвилею біженців з Сирії. Ердоган виступає за повне припинення вогню в Ідлібі.

У свою чергу Росія і Сирія організували гуманітарні коридори в провінціях Ідліб, Хама і Алеппо, через які з 13 січня вийшло приблизно 1,5 тисмяч ирних жителів.

У спільній заяві сторін відзначається, що вихід населення проходить в умовах недотримання бойовиками терористичних формувань режиму припинення вогню, який офіційно вступив в силу 12 січня.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Load...