Росія втрутилася в суперечку навколо собору Святої Софії в Стамбулі

Росія втрутилася в суперечку навколо собору Святої Софії в Стамбулі

Росія все активніше включається в суперечку навколо собору Святої Софії в Стамбулі.

Ще в минулому році турецький лідер Реджеп Тайіп Ердоган запропонував повернути храму, який вважається музеєм, статус мечеті. А найближчим часом влада Туреччини прийме остаточне рішення з даного питання – і мало хто сумнівається, що ініціатива президента пройде. З огляду на тісні зв’язки Москви і Анкари, деякі спостерігачі вважають, що Росія може вплинути на ситуацію.

Спочатку РФ дистанціювалася від дискусії про собор Святої Софії. Ймовірно, це було пов’язано з рядом факторів. По-перше, у країн вистачає інших проблем в двосторонньому порядку. По-друге, вирішення питання про статус храму ще недавно здавалося предметом тривалого обговорення, яке може затягнутися не на один місяць. По-третє, загострення відносин Анкари і Афін змусило багатьох думати, що турецька позиція – не більше ніж елемент тиску на Грецію, який в підсумку відійде на другий план.

Однак, як стало зрозуміло, Ердоган все-таки всерйоз має намір провести рішення про зміну статусу собору, включеного 35 років тому до складу Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, і перетворити його в об’єкт для мусульманських богослужінь. Це призвело до реакції з боку  Росії.

“Загроза Святої Софії – це загроза всій християнській цивілізації, а значить – і нашої духовності та історії. І до цього дня для кожного російського православного людини Свята Софія – це велика християнська святиня”, – заявив, зокрема, патріарх Кирило Гундяєв.

Пізніше на засіданні Держдуми РФ парламентарії звернулися до своїх турецьким колег із закликом не допустити перетворення собору в мечеть. Про те, як в Туреччині сприймають проблему навколо храму і зарубіжну реакцію, ЗМІ поспілкувалися в Анкарі з експертом Російського ради з міжнародних справ Тимуром Ахметовим. На його думку, турецьке керівництво принципово в даному питанні не змінить своїх планів навіть через зовнішній тиск.

– Чи здатна Росія, з урахуванням її тісних зв’язків з Туреччиною, поміняти позицію Анкари?

– Дискусії навколо статусу храму Святої Софії – внутрішньополітична справа Туреччини. Думаю, спроби влади перетворити музей в мечеть спрямовані на консолідацію навколо влади всередині країни. Як показує досвід, зовнішній тиск або спроби переконати керівництво виявляються неефективними у внутрішньополітичних процесах, якщо мова не йде про введення санкцій або інших жорстких заходів.

– Який ключовий мотив в діях Анкари, наскільки це пов’язано з загострилися конфліктом з Грецією?

– Важко сказати, що дії Анкари викликані “антигрецькими” мотивами. Для впливу на Грецію у Туреччині є більш ефективні інструменти. Наприклад, тиск через неконтрольовані потоки мігрантів або провокаційні акції в спірних водах.

– Якщо собор стане мечеттю, як це відіб’ється на зовнішній політиці Туреччини? Чи не призведе це до загострення відносин з Росією або іншими християнськими країнами?

– При поверненні храму статусу мечеті навряд чи варто очікувати радикальних змін у зовнішній політиці Туреччини. Вона визначається не релігійними мотивами, а проблемами виживання чинного політичного режиму, в тому числі – на внутрішньополітичній арені. Доля нинішнього керівництва залежить від здатності втримати електоральна більшість або хоча б зберігати імідж влади, яка користується такою підтримкою. На даний момент склалася саме така ситуація. Межа зростання впливу керівництва республіки був досягнутий давно. Режим зараз зайнятий утриманням влади перед обличчям опозиції, яка, в свою чергу, обіцяє почати розслідування «темних справ», як тільки з’явиться така можливість.

– Чи може доля собору стати предметом закулісного торгу Москви і Анкари?

– Анкара не дозволить перетворити внутрішньополітичну дискусію з релігійних або національних питань в частину торгу з будь-якою країною. На цьому ґрунтується її розуміння національного суверенітету.

– Які настрої в турецькому суспільстві щодо спору навколо собору?

– Я схильний вважати, що більшість населення прихильно ставиться до можливого перетворення Святої Софії в мечеть. Особливо на тлі наполегливих рекомендацій іноземних держав на адресу турецької влади відмовитися від подібної ініціативи.

Поділитись