Росія втрачає Казахстан як економічного партнера, її витісняє США

Росія втрачає Казахстан як економічного партнера, її витісняє США

Росія втрачає свій вплив в Казахстані. Це показало євразійське турне держсекретаря США Майкла Помпео.

Тепер кращі друзі колишньої радянської республіки – це США, Москва істотно поступається Вашингтону за рівнем інвестицій в Казахстан. Але все ж може отримати вигоду. Американці витіснять китайців з регіону, звільнивши шлях Росії, вказують аналітики.

На цьому тижні держсекретар США Майкл Помпео завершує євразійське турне. Зокрема, він побував в Білорусі та Узбекистані, а також в Казахстані. Причому, візит в казахстанську столицю Нур-Султан, судячи з усього, виявився найрезультативнішим. І показовим для всіх країн Центральної Азії, що раніше входили до СРСР і до сих пір вважаються сателітами Москви.

«Ми розраховуємо на розширення нашої співпраці і зміцнення нашого партнерства у 2020 році», – написав Помпео в Twitter після зустрічі з президентом Касим-Жомарт Токаєвим.

Токаєв теж не оминув Помпео люб’язностями. Зустрічаючи держсекретаря, він нагадав, що США стали першою країною, яка визнала незалежність Казахстану в 1991 році, і з тих пір між країнами встановилися тісні економічні зв’язки.

«Разом з тим я вважаю, що у нас є хороший потенціал, який може бути використаний для подальшого розширення кооперації», – підкреслив казахстанський президент.

Американський дипломат також високо оцінив зусилля казахстанського керівництва по налагодженню співпраці. Причому не тільки в сфері економіки, а й по врегулюванню в Афганістані і поверненню громадян із зони бойових дій на Близькому Сході.

“Ми повністю підтримуємо свободу Казахстану в виборі партнерів по бізнесу серед будь-яких країн, які б він захотів. Але я впевнений, що країни отримують кращі результати, коли вони співпрацюють з американськими компаніями”, – сказав глава Держдепартаменту. І пояснив, чому американці краще за всіх інших. Тому що це завжди «чесні угоди», «прозорість договорів», «прихильність якісній роботі» і «турбота про навколишнє середовище».

США – на другому місці за обсягом інвестицій в економіку Казахстану (другу економіку пострадянського простору) в 2005-2018 роках (33,7 мільярда доларів), а Росії немає навіть у першій п’ятірці (14 мільярдів доларів).

До того ж у Росії немає передових технологій, які потрібні Казахстану в нафтогазових, гірничодобувних і фінансових проектах. Також у Росії менші інвестиційні можливості компаній у порівнянні зі США.

Поділитись