Росія опинилася на порозі бунтів, нестабільності і кровопролиття

Росія опинилася на порозі бунтів, нестабільності і кровопролиття

Останнім часом практично всі скільки-небудь помітні російські політики, журналісти і експерти з упевненістю констатують зростання масового невдоволення жителів Росії путінським режимом і особисто Путіним.

Політолог Валерій Соловей стверджує, що криза путінської влади неминуче виллється в кровопролитне насильство, тому що злодійський чекістсько-кримінальний режим апріорі вже не здатний запропонувати суспільству більш-менш пристойного проект виходу з кризи.

У період пандемії Путін з бункеру показав свою повну неспроможність. Т.зв. вертикаль влади зникла, Путін скинув з себе будь-яку відповідальність і переклав її на регіональну владу. Сьогодні реальний рейтинг Путіна від 15 до 25% ВІДЕО.

Про те, що в Росії вже дозріли всі умови для масового протестів і що навіть серед відданого електорату Путіна стрімко зріє ненависть до кремлівського паханові говорять соціологічні дослідження.

«У російському суспільстві відбуваються серйозні ідеологічні зміни. Тренд негативного ставлення до федеральної влади, який почав формуватися ще в 2011 році і знову виник після «кримського перерви» в 2018 році, в 2020-му був різко посилений пандемією коронавірусу».

До таких висновків, зокрема, прийшла незалежна дослідницька Група Беланівського, яка в травні провела соціологічне опитування, присвячене вивченню спектра політичних настроїв в російському суспільстві і трендів його зміни.

Згідно з висновками соціологів, державна пропаганда перестала діяти. У всіх сегментах суспільства вона викликає дедалі більше неприйняття. Основним об’єктом негативних висловлювань став особисто президент Путін.

Сегмент прихильників Путіна тепер складається з декількох практично не пов’язаних один з одним субсегментів, позбавлених загальної ідеології. У разі виникнення масових протестів ці люди не встануть на підтримку Путіна.

Дослідження показують, що склалася в Росії ситуація може привести до серйозних соціально-політичних потрясінь в країні. Під цим люди розуміють масові протести, які можуть супроводжуватися жертвами як з боку протестувальників, так і з боку співробітників силових структур.

Сергій Белановський був одним з тих, хто спрогнозував масові протести 2011-2012 років. В інтерв’ю радіо Свобода соціолог прокоментував результати нового дослідження.

“Путін вибудував непрацюючу систему, не виконав своїх обіцянок, не виправдав очікувань, які на нього покладалися. Причин, що підтверджують цей узагальнений висновок, досить багато. Це пенсійна реформа, це підвищення податків, населення відчуває наростаючий фінансовий пресинг.

Ростуть штрафи, посилюються правила, за якими стягуються ці штрафи, повзуть ціни. Епідемія коронавірусу послужила каталізатором цих настроїв. Зросло безробіття, як зареєстроване, так і приховане.

Багато так звані самозайнятих – це ті ж безробітні. Вони перебивалися випадковими заробітками, але ці заробітки різко скоротилися під час пандемії. Інші країни теж зіткнулися з цією проблемою, але наше населення дуже невдоволено малими розмірами допомоги, яку надає їм держава. Я не обговорюю питання, наскільки ці закиди справедливі, але ця претензія, безумовно, масова.

Дуже багато видів допомоги обумовлені умовами, які важко виконати в теорії і ще важче на практиці. Бюджети всіх рівнів обмежені, і чиновники часто гальмують допомогу, роблять все, щоб її важче було отримати. Умовної матері-одиначці з дітьми фізично важко кудись вийти і будується з чиновниками.

Це ще один фактор невдоволення. Буквально все, особливо бюджетники, в першу чергу в медицині та освіті, скаржаться на бюрократизацію, на необхідність оформляти документи, які люди сприймають як безглузді.

За моїми спостереженнями, на початку епідемії багато і не вірили в епідемію коронавірусу, думали, що це звичайний грип. До речі, влада сама провокували такі настрої. Але десь в травні населення усвідомило серйозність ситуації, люди одягли маски, більшість дотримується дистанції.

А ось претензії до медицини дійсно дуже серйозні. Викликаєш швидку, а вона не завжди приїжджає, викликаєш лікаря, він сам без захисту, в одній масці, і нічого, крім парацетамолу, не може запропонувати. Занижують статистику смертності. Бракує ліків.

Більш-менш забезпечені ліками стаціонари, але люди, яких залишили на домашньому лікуванні, позбавлені доступу до ліків. Для простої людини єдиний важіль впливу на медицину з метою щось отримати – це скандал, істерика. Люди обривають телефони гарячих ліній.

Десь неможливо додзвонитися, десь хамлять, десь обіцяють щось зробити і не роблять. Людей трясе від злості, коли їм кажуть, що нічим, крім парацетамолу, допомогти не можуть”.

– У Путіна є випробуваний метод підвищення рейтингу – військові дії, патріотичне піднесення. Крим, Донбас, потім Сирія. Чи зможе це спрацювати ще раз?

“Крим – річ особлива. У багатьох це ностальгія по молодості, коли люди не мали можливості їздити за кордон і відпочивали в Криму. У 2019 році проводили дослідження і прийшли до висновку, що вже давно, якщо не брати до уваги Крим, всі інші військові акції сприймаються негативно.

Спочатку ще Донбас сприймався позитивно, з надією на приєднання України і відновлення імперії. Але щодо Донбасу це вже давно минуло, а тепер народ прямо так і каже: раніше годували Кубу і В’єтнам, а тепер будемо годувати Сирію, Венесуелу і Донбас? Ні, ми категорично не згодні. Зверніть увагу, що про Лівію взагалі майже нічого не говорять …

Я вважаю, що нового патріотичного пориву не буде. Не знаю, які повинні бути обставини, щоб виник підйом таких настроїв. Якщо на нас нападуть або влада зробить вигляд, що хтось на нас напав, може бути, підйом і буде. Це різні речі: ми годуємо Сирію, і це не наша війна, а інша справа, що на нас хтось напав. Але я не дуже уявляю, хто може на нас напасти. Це бита карта, вона більше не зіграє”.

Поділитись