Путін відправляє до США Лаврова, аби нагадати, що їхній президент маріонетка

Путін відправляє до США Лаврова, аби нагадати, що їхній президент маріонетка

Керівник МЗС Росії Сергій Лавров у вівторок їде до Вашингтона. Одразу після зустрічі в верхах в «нормандському форматі» в Парижі глава МЗС проведе переговори в американській столиці.

Напевно буде зустріч з Трампом – друга за весь час його президентства. При нинішньому стані російсько-американських відносин – це найважливіша подія. Але чим викликаний раптовий візит? Інформація про візит Сергія Лаврова в США просочилася тільки за кілька днів до його початку, коли російський МЗС підтвердив, що поїздка «активно опрацьовується». Секретність, втім, не видається дивною – з огляду на внутрішньополітичну ситуацію в США.

Білий дім не зацікавлений у витоку інформації. Нехай спроба піддати Трампа імпічменту і не має шансів на успіх, все ж будь-яка новина на «російську тему» ​​буде тут же розіграна американською пресою проти президента США. А зустріч з Лавровим – прекрасний привід нагадати всім американцям про те, що їх президент – це «російська маріонетка». Після попередньої зустрічі Трампа з Лавровим було саме так. Президента навіть підозрювали в тому, що він видав соратнику Путіна якісь секрети. З тих пір Лавров в Білому будинку не був, але ж пройшло цілих два з половиною роки.

Так, перша і єдина зустріч Трампа з Лавровим відбулася в травні 2017 року. Саме тоді сторони, розуміючи всю складність становища Трампа, що знаходиться під постійним тиском «російського справи», домовилися встановити спеціальний канал постійних переговорів і консультацій, вибравши для цього помічника з національної безпеки Джона Болтона і секретаря Радбезу Миколу Патрушева. Саме на них фактично і ліг обов’язок проведення регулярних зустрічей і консультацій – при тому, що ніякого постійного формату зустрічей Лаврова з його американськими колегами (спочатку Тіллерсона, а потім і Помпео) не склалося.

Але і канал Патрушев – Болтон, енергійно розпочавшись, скоро забуксував. Остання їхня зустріч відбулася в червні в Єрусалимі, причому в основному вона була присвячена близькосхідній тематиці. А у вересні Болтон був відправлений у відставку – і російсько-американський формат знову опинився з американської сторони безхазяйним.

Новий помічник Трампа з національної безпеки Роберт О’Брайен до двосторонніх відносин поки що ні підключався, а Майк Помпео не надто рветься на російський фронт. Так, в травні цього року Помпео прилітав до Путіна в Сочі по суті в якості особистого посланника Трампа. Тоді президенту США здавалося, що він нарешті-то може зайнятися відносинами двох країн, адже комісія Мюллера закінчила свою роботу, не знайшовши ознак змови Трампа з Кремлем.

Влітку Трамп і Путін зустрілися в Осаці, на полях «Великої двадцятки», але вже восени в Штатах почалася нова серія антитрампівської вистави. Тепер уже йшлося про спробу імпічменту за розмову з українським президентом Зеленським і спробу домогтися розслідування корупційних справ сім’ї Байденів. Спікер палати представників Ненсі Пелосі, кажучи про імпічмент, постійно згадує про Росію і Путіна.

Контакти з росіянами знову стали для Трампа токсичними. Однак саме зараз він готовий зустрітися з Лавровим. Тому що подальше безхазяйний стан російсько-американських відносин вже нестерпний для Росії. Потрібно щось робити з тим же ракетним договором, не кажучи вже про безліч регіональних проблем, які вимагають як мінімум постійних консультацій на високому рівні.

Зрозуміло, що з Трампом обговорюватимуться різні теми – від України (як раз після зустрічі в Парижі) до Ірану та Китаю.

Поділитись