Проти Угорщина і Польща: ЄС не схвалив фонд по відновленню від COVID

Проти Угорщина і Польща: ЄС не схвалив фонд по відновленню від COVID

ЄС мав намір ввести механізм, при якому країні можуть скоротити виплати із загального бюджету, якщо там, за оцінкою ЄС, не буде дотримуватися принцип верховенства закону.

Як розповіли в Європарламенті, він пов’язаний з бюджетом на найближчі сім років. Але такий підхід категорично відкидають Угорщина і Польща, які розцінюють його як спробу Брюсселя шантажувати членів союзу. Тому Будапешт і Варшава заблокували проект фінансового плану. На те, щоб розв’язати цю кризу, у ЄС залишилося півтора місяці. Однак навіть після цього ідеологічні протиріччя Брюсселя зі східними учасниками навряд чи припиняться.

6 листопада стало відомо, що Угорщина і Польща наклали вето на новий проект бюджету ЄС терміном на 2021-2027 роки. Причина в тому, що вже після того, як проект схвалили в липні, розподіл грошей пов’язали з тим, наскільки той чи інший учасник об’єднання відповідає критеріям верховенства права. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан розцінив це як процедуру, «спрямовану на покарання держав-членів», і заявив, що «пов’язування економічних і фінансових питань з політичними дебатами» підірве європейську єдність.

Вето викликало обурення в ЄС. Єврокомісар з питань бюджету Йоханнес Хан закликав країни «взяти на себе відповідальність і зробити необхідні кроки для доопрацювання всього пакета». «Мова не про ідеології, а про допомогу нашим громадянам в найгірша криза з часів Другої світової війни», – написав він у Twitter.

У Брюсселі розуміють: без схвалення Угорщини і Польщі без загального бюджету залишаться всі 27 учасників, а тому зараз треба якось переконати Будапешт і Варшаву підтримати проект. При цьому від вже прийнятих умов Євросоюз відмовлятися не хоче.

– Ми як і раніше вважаємо, що для майбутнього Європи однаково важливі дві теми: узгодження і реалізація амбіційного соціально-економічного відповіді на кризу і забезпечення поваги верховенства закону, – сказали ЗМІ в Єврокомісії.

Як підкреслили в Єврораді, зараз ведуться консультації «з метою спонукати всі держави-члени приєднатися до консенсусу». Однак на питання, на які поступки готовий піти Брюссель, щоб домогтися підтримки Угорщини і Польщі, там не відповіли.

– Це невідкладний і ключовий момент, коли необхідно затвердити компроміс по багаторічному бюджету і попередню угоду про механізм верховенства закону, – сказав віце-голова Європарламенту, грецький політик Дімітріос Пападімуліс. – Європарламент вже пішов на всі можливі поступки. Однак механізм верховенства закону – це червона лінія. Тепер настав час, щоб Евросовет і Німеччина як голова ЄС взяли ситуацію в свої руки, забезпечивши виконання того, що вже було погоджено. Помилкові компроміси зараз недоречні, і я сподіваюся, що Евросовет виконає свої зобов’язання.

В останні роки у Будапешта і Варшави існують великі розбіжності з Брюсселем по тому, як розуміти верховенство закону. Ці уряду звинувачують в тому, що вони порушують демократичні принципи, намагаючись підпорядкувати собі інші гілки влади, що в обох столицях категорично відкидають. За вісім років Єврокомісія подала до Європейського суду три скарги на Угорщину і чотири на Польщу. І рішення були не на користь Будапешта і Варшави.

Поділитись