Прибалтика і Україна звинуватили Росію в маніпуляціях фактами Другої світової війни

Міністри закордонних справ Латвії, Литви, України та Естонії виступили із заявою, в якому звинуватили Росію у використанні «культу перемоги» у Другій світовій війні в якості інструменту маніпуляцій.

Спільна стаття була опублікована в Frankfurter Allgemeine Zeitung.

На думку Едгар Рінкевича, Лінаса Лінкявічюса, Дмитра Кулеби і Урмаса Рейнсалу, російська влада заперечують незручні їм історичні факти, генеруючи при цьому міфи. У заяві говориться, що радянський режим використовував перемогу у Другій світовій війні в якості виправдання своєї політики протягом багатьох років.

«На жаль, всього через кілька десятиліть після розпаду Радянського Союзу ми стали свідками нових спроб Росії зам’яти тему [Йосипа] Сталіна і його правління, ігнорувати порушення прав людини і побудувати режим з всемогутньою персоною на чолі. Зараз ми бачимо нові спроби розділити Європу на секретні сфери інтересів і безсовісно використовувати силу, щоб спробувати анексувати території суверенної нації», — заявили міністри.

Вони відзначили, що «нещирий культ перемоги» порочить пам’ять про тих, хто втратив свої життя. Глави зовнішньополітичних відомств вважають, що «бездушний радянський режим» присвоїв собі загальні подвиги мільйонів солдат-союзників. «Радянські та російські зусилля, спрямовані на приниження страждань і ролі інших націй у припиненні війни, є неприйнятними», — зазначається в спільній заяві.

Міністри звернулися з проханням не забувати, що в 1939 році СРСР вступив у Другу світову війну як союзник Третього рейху. У секретних протоколах до пакту Молотова — Ріббентропа Гітлер і Сталін вирішили поділити Європу між собою, і ці плани проклали шлях до війни, додали вони.

«Ми рішуче засуджуємо будь-які спроби виправдати цей пакт, мотивуючи висновок його в той час неминучістю і стратегічною доцільністю», — підкреслили вони.

При цьому дипломати висловили впевненість, що «навмисна агресія» проти Грузії в 2008 році і проти України в 2014 році порушила ряд міжнародних договорів і завдала серйозної шкоди європейській безпеці.

Раніше глава Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович заявив, що під час Другої світової війни українці воювали за чужі інтереси. «Єдино дієвим українським суб’єктом у роки війни було визвольний рух — люди і організації, які боролися за незалежність України проти обох тоталітарних систем», — підкреслив він.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , ,

Загрузка...
Load...