Процес виборів в Білорусі недоступний для незалежного спостереження

Білоруські правозахисники заявляють, що виборчий процес в країні непрозорий і недоступний для незалежного спостереження.

«Введення ЦВК квоти спостерігачів на виборчих дільницях зробило виборчий процес абсолютно недоступним для незалежного спостереження і непрозорим. Це порушення одного з основних принципів демократичних виборів — принципу гласності», — йдеться в звіті спостерігачів кампанії «Правозахисники за вільні вибори».

Там підкреслили, що обмеження числа спостерігачів на дільницях не було направлено на запобігання пандемії коронавірусу (багато членів ЦВК і проурядові спостерігачі не дотримуються рекомендацій міністерства охорони здоров’я), а покликане зупинити незалежний моніторинг.

Як відзначили правозахисники, згідно з даними ЦВК на 3 серпня в країні було акредитовано 48,6 тис. Спостерігачів, з них 47,7 тис. — на ділянках для голосування.

При цьому 68% акредитованих спостерігачів висунуті від громадських об’єднань, більшість яких (86,4%) представлені найбільшими провладними організаціями — БРСМ, «Біла Русь», Союз жінок, Союз ветеранів, профспілки, що входять до ФПБ, Білоруський фонд миру.

Безпосередньо «Правозахисники за вільні вибори» висунули 618 спостерігачів на дільниці для голосування, з яких було акредитовано 93%. Абсолютна більшість спостерігачів (94,5%) не потрапили в квоти спостерігачів, тому що були акредитовані пізніше провладних спостерігачів.

Лише 34 спостерігача від «Правозахисників за вільні вибори» включені в графіки спостереження ДВК, але тільки на час, яка не охоплює весь період голосування, і тільки 2 спостерігачі зможуть це робити весь період виборів і підрахунку голосів.

Як нагадує Інтерфакс, раніше ЦВК Білорусі прийняв рішення зменшити число спостерігачів в основний день голосування до п’яти чоловік, але не більше 50% від числа членів комісії, під час дострокового голосування — до трьох. Таке рішення ЦВК пояснив протиепідемічними заходами на тлі пандемії COVID-19.

На виборчих дільницях масово затримувати незалежних спостерігачів

Кампанії «Правозахисники за вільні вибори» продовжують повідомляти, що дільничні комісії викликають на незалежних спостерігачів міліцію за те, що вони нібито своїм спостереженням заважають роботі комісії.

На деяких ділянках спостерігачів під різними приводами, в тому числі з погрозою застосування сили з боку міліції, позбавляють можливості знаходитися безпосередньо в приміщенні, а також стежити за ходом дострокового голосування.

У Мінську 5 серпня на ділянці для голосування №64 Заводського району затримана незалежна спостерігачка Інна Добротвір. Її без пояснень причин не допустили в приміщення школи, де знаходився ділянку для голосування, де вона була акредитована спостерігачки.

Коли вона стала обурюватися, то на неї викликали міліцію за те, що вона нібито заважає роботі комісії. Співробітники міліції її відвезли в РУВД Заводського району для складання протоколу. Але там встановили особу Інни Добротвір і відпустили.

З 35-го ділянки для голосування Московського району співробітники міліції забрали незалежну спостерігачки Наталю Маньківської. Її відвезли в Московський РУВС для «профілактичної бесіди».

На дільниці №20 у м п. Сміловичі Червенського району затримали спостерігача Ярослава Недосекін. Його відвезли в Червенський РУВС. Він був в списках спостерігачів, але голова комісії сказав йому, що список змінили і він не може спостерігати. Спостерігач сказав, що буде продовжувати спостереження, але на нього викликали міліцію.

Як повідомляє спостерігачка з Вітебська Ірина Третьякова, в середню школу №25 міста члени дільничної комісії викликали міліцію. Було затримано чотири спостерігачі.

На дільниці №12 було затримано Андрій Кешанюк і Галина Могутня. До цього головуючий комісії дозволила спостерігачам перебувати в коридорі біля ділянки, однак директорка школи висловилася проти такого рішення.

На спостерігачів складають протоколи по ст. 17.1 КоАП (Дрібне хуліганство). Андрія Кешенюка, Галину Могутню, а також ще двох спостерігачів з дільниць №13 і №14 відвезли в РВВС Первомайського району Вітебська.

У перший день дострокового голосування, 4 серпня, відомо, що були затримані мінімум три незалежних спостерігача. Співробітники міліції затримали в Мінську спостерігачів Івана Дубовика та Олега Гіргенсона.

На Дубовика склали протокол за ст. 23.4 КоАП нібито за опір співробітникам міліції на дільниці для голосування. Ніч він провів у відділенні міліції. 5 серпня над ним очікується суд.

Відносно могилевчанина Андрія Застрелова міліція проводить перевірку з приводу заяви голови дільничної комісії нібито за «перешкоджання роботі комісії».

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...