Палата представників США в третій раз в історії затвердила статті імпічменту президента

Палата представників США в третій раз в історії затвердила статті імпічменту президента

Дональд Трамп став третім президентом в історії Сполучених Штатів, щодо якої Палата представників Конгресу країни затвердила обвинувачення в рамках процедури імпічменту.

Главі Білого дому інкримінується зловживання владою та створення перешкод розслідуванню Конгресу.

Засідання щодо імпічменту почалося в Палаті представників в середу. Практично відразу після цього республіканці висунули пропозицію про його негайне припинення, однак вона була відхилена в ході голосування. Потім лідер республіканської меншості Кевін Маккарті (від штату Каліфорнія) спробував винести на обговорення резолюцію, яка засуджує дії голови юридичного комітету Джерролд Надлера (демократ, від штату Нью-Йорк) і глави спецкомітету з розвідки Адама Шиффа (демократ, від штату Каліфорнія) за їх дії в рамках процедури імпічменту. Однак Палата представників, яка перебуває в даний момент під контролем демократів, заблокувала і цю ініціативу.

Після двох спроб республіканців відстрочити майбутнє в кінці дня голосування конгресмени перейшли до обговорення процедурних питань. Планувалося, що на це піде час, вийшло трохи довше, проте в кінцевому підсумку правила проведення засідання все ж були затверджені, законодавці перейшли до шестигодинною дебатів щодо імпічменту. Цей час був поділений порівну між республіканцями і демократами, таким чином у представників кожної партії було в цілому по три години на те, щоб викласти свою точку зору.

Хід обговорення резолюції

Почала дебати спікер Палати представників Ненсі Пелосі. “Те, що ми обговорюємо сьогодні, – це встановлений факт того, що президент порушив конституцію”, – заявила вона і назвала Трампа “постійною загрозою національній безпеці” США. За словами спікера, глава Білого дому не залишив законодавцям вибору, крім як почати щодо нього процедуру імпічменту.

Далі законодавці від обох партій отримали можливість висловити свою думку. Республіканці виступали з критикою на адресу демократів і розпочатого ними процесу імпічменту, називаючи його “жахливим”, занадто “нагальним”, вказуючи на відсутність доказів провини президента і “ненависть” до глави Білого дому його політичних опонентів.

“Це голосування не має нічого спільного з Україною, воно не має нічого спільного зі зловживанням владою та перешкоджанням Конгресу. Це голосування стосується лише одного – вони ненавидять цього президента, вони ненавидять тих з нас, хто голосував за нього”, – парирував конгресмен Кріс Стюарт (від штату Юта). У свою чергу Майк Келлі (від штату Пенсильванія) порівняв день голосування по імпічменту з атакою на Перл-Харбор. “7 грудня 1941 року в США сталася жахлива подія, і президент [США Франклін] Рузвельт сказав про нього:” Цей день залишиться днем ​​ганьби “. Сьогодні, 18 грудня 2019 року, ще один день, який буде днем ​​ганьби”, – сказав він.

Однак не всі представники Республіканської партії висловлювали свою незгоду з тим, що відбувається словами. “В день складних словесних дебатів я вирішив використовувати свій час, щоб детально перерахувати серйозні правопорушення, вчинені президентом Сполучених Штатів. Я зроблю це зараз”, – сказав Расс Фулчера (від штату Айдахо), піднявшись на трибуну, після чого все, що залишилося у нього на виступ час – близько 20 секунд – демонстративно мовчав, показуючи тим самим, що не вважає Трампа винним у чому-небудь. Однопартієць Фулчера Білл Джонсон (від штату Огайо) ж перетворив свій виступ в “хвилину мовчання” в пам’ять про голосах, відданих американцями в підтримку Трампа на виборах 2016 року.

У свою чергу демократи критикували президента, звинувачуючи його в тому, що він поставив свої “політичні інтереси вище [інтересів] національної безпеки”. Як і серед республіканців, в числі демократів теж були ті, хто проявив оригінальність. Так, Ел Грін (від штату Техас) під час свого виступу поставив поруч з собою плакат з фотографією маленької заплаканої дівчинки з Гондурасу, зображення якої в 2018 році потрапило на обкладинку журналу Time і для багатьох стало символом міграційної політики господаря Білого дому.

Від республіканців заключне слово вимовляв Маккарті, який висловив упевненість в тому, Трамп “залишиться президентом, коли процедура імпічменту закінчиться”. З демократів останнім слово взяв Шифф, висловившись на підтримку імпічменту. Його виступ супроводжувався вигуками невдоволення з боку політичних опонентів і оплесками однопартійців. На цьому обговорення резолюції щодо імпічменту було завершено, конгресмени перейшли до голосування.

Не всі демократи “за”

Голосування по кожній з двох статей звинувачення проводилося окремо. На підтримку першого пункту звинувачення проголосували 230 законодавців, проти висловилися 197, один утримався. За другу статтю було віддано 229 голосів, проти проголосували 198 конгресменів, один також утримався.

У першому випадку серед противників звинувачення Трампа були двоє демократів – Джефф ван Дрю (від штату Нью-Джерсі), який незабаром, як очікується, перейде в Республіканську партію, а також Колін Петерсон (від Міннесоти). У жовтні вони також були єдиними демократами, які проголосували проти прийняття резолюції, офіційно підтримує імпічмент.

При голосуванні за другою статтею звинувачення проти висловилися вже троє членів Демократичної партії – до ван Дрю і Петерсона приєднався Джаред Голден (від штату Мен).

Утримався законодавцем в обох випадках виявилася Тулса Габбард (від штату Гаваї), що входить в число претендентів на висунення кандидатом на пост президента США від Демократичної партії на виборах 2020 року. “Я не могла з чистою совістю голосувати проти імпічменту, тому що вважаю президента Трампа винним у правопорушеннях. Я також не могла … голосувати за імпічмент, бо зняття діючого президента з посади не повинно бути кульмінацією заангажованого процесу, підживлює міжпартійної ворожнечею, яка так сильно розділила нашу країну”, – пояснила вона пізніше своє рішення.

Справа за Сенатом

Згідно з американським законодавством, тепер схвалене Палатою представників обвинувальний висновок повинен бути передано в Сенат, де процедура перетвориться в судовий процес. Керувати ним буде голова Верховного суду США. Сенатори на такому процесі виконують функції присяжних, а нижня палата законодавчого органу США фактично виступає стороною обвинувачення.

Раніше передбачалося, що конгресмени можуть вже в середу розглянути резолюцію, в якій будуть позначені імена тих законодавців, які виступлять в якості сторони звинувачення на процесі в Сенаті. Ця ж резолюція повинна була схвалити передачу статей звинувачення в верхню палату. Однак засідання Палати представників було оголошено закритим незабаром після оголошення результатів голосування по другому пункту звинувачення. Як пояснила пізніше на прес-конференції Пелосі, демократи не можуть призначити обвинувачів і передати статті, поки не дізнаються, “що з себе представлятиме процес” у верхній палаті. При цьому вона не відповіла на питання про те, чи може вона гарантувати, що звинувачення надійде в Сенат. “Це було нашим наміром, але ми подивимося, що буде там (в Сенаті)”, – сказала вона. “Ми не станемо відправляти їх (статті звинувачення) сьогодні, тому що складно визначити, хто буде представляти обвинувачення, поки ми не зрозуміємо умови своєї участі”, – додала спікер нижньої палати.

Згідно із затвердженими правилами, голосування по резолюції може відбутися в будь-який час за ініціативою голови юридичного комітету Джерролд Надлера або його представників, однак уже в четвер Палата представників завершить свою роботу в цьому році і піде на різдвяні канікули, до роботи законодавці повернуться лише 7 січня 2020 року . При цьому тимчасових рамок для розгляду цієї резолюції немає, що теоретично дозволяє демократам відкладати передачу статей звинувачення в Сенат аж до самих виборів 2020 року. Трамп в такому випадку буде позбавлений можливості бути виправданим у верхній палаті. Як відзначають американські ЗМІ, демократи в Палаті представників можуть використовувати цю ситуацію для чинення тиску на республіканців у Сенаті.

У разі, якщо обвинувальний висновок все ж надійде в верхню палату, для оголошення імпічменту необхідно не менше двох третин голосів сенаторів не менше 67). З цієї причини при поточному складі Сенату ймовірність голосування на користь імпічменту фактично зводиться до нуля. З початку поточного року республіканці (за підсумками листопадових проміжних виборів) займають у верхній палаті Конгресу 53 місця з 100.

Поділитись