Олігархічний законопроект Потураєва викликав протест і обурення в колах шоу-бізнесу

Олігархічний законопроект Потураєва викликав протест і обурення в колах шоу-бізнесу

Наприкінці травня цього року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект № 5572 «Про внесення змін до Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» щодо забезпечення збору доходу від прав організаціями колективного управління, авторами якого є два депутати від «Слуги народу» Микита Потураєв та Олександр Санченко.

Суть їх ініціативи – регулювання відповідних конкурсів на визначення акредитованої організації колективного управління. Законопроект нібито розроблений з метою розблокування діяльності організацій колективного управління у сферах публічного виконання та публічного сповіщення музичних недраматичних творів, уникнення негативних наслідків припинення сплати роялті для українських митців та світової авторської спільноти. Крім того, як стверджують розробники, цією ініціативою передбачено розблокувати роботу організацій колективного управління, надавши можливість тим із них, які на сьогодні внесені до Реєстру організацій колективного управління, здійснювати добровільне колективне управління майновими правами правовласників, щодо яких належні організації колективного управління мають право здійснювати управління, до моменту затвердження Міністерством економіки України рішення про акредитацію нових організацій колективного управління у порядку, визначеному законодавством. Прийняття законопроекту, на думку депутатів, дозволить розблокувати роботу організацій колективного управління, стимулюватиме розвиток мистецтва та дозволить забезпечити виплату авторської винагороди.

Насправді, цей Закон направлений на анулювання акредитації організацій, що управляють правами правовласників, які, в свою чергу володіють 75% від прав на музику, що використовується в Україні. Серед цих правовласників такі світові гіганти музичної індустрії як  Sony, Warner та Universal.

Провідні міжнародні організації в сфері музики, Міжнародна федерація виробників фонограм (IFPI), і в сфері інтелектуальної власності Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA) підтримали акредитації, що відбулись.

Отже, прийняття закону несе величезні репутаційні ризики для України як держави. Сама можливість скасувати результати давно проведеного конкурсу призведе до значного зниження економічної привабливості України в світі.

Також Україна підкреслить, що вона може так вчинити з кожним інвестором, в тому числі, з іноземним. Таким же шляхом тепер можливо скасувати результати вже проведеного приватизаційного конкурсу: законом, а не рішенням суду.

Крім цього, прийняття цього закону призведе до реальних істотних фінансових втрат авторів та видавців (правовласників).

Наприклад, на цей час акредитованою організацією (ОКУАСП) вже фактично ліцензуються більше 18000 закладів по всій країні і це результат багаторічної роботи. У випадку прийняття Закону 5572 всі ці ліцензії будуть автоматично анульовані і користувачі припинять сплачувати роялті. Щоб поновити це досягнення новій організації знадобляться роки. А значить музична індустрія втратить десятки мільйонів гривень (лише за 9 місяців 2021 року сплачено більше 44 млн грн роялті), до отримання яких всі вже звикли. Це призведе до різкого несприйняття та обурення у музичній спільності.

Наприкінці вересня економічний комітет Верховної Ради проголосував за законопроект 5572, яким хочуть знову повернути авторське роялті у стан хаосу, в якому знаходилась наша індустрія до авторської реформи у 2018. Він по суті вирішує тільки одне питання – скасовує існуючі акредитації на користь олігархічних телеканалів і комп’ютерних інтересів народного депутата Потураєва, фірма сина якого за мільйони продає програмне забезпечення організації, що програла в конкурсі (це УААСП).

Така законодавча ініціатива депутатів «від слуг» викликала справедливе обурення серед переважної більшості представників шоу-бізнесу. Ніхто Потураєва не уповноважував подавати цей законопроект, а після того, як  міністр економіки підписав папери по державній акредитації, #5572 втратив актуальність і наразі тільки гальмує реформу авторського права 2018 р.

Насправді, все банально просто: оцей пройдисвіт хоче пожиттєво отримувати кошти від бізнесу своєї родини. Що відомо про Потураєва? Депутат-«істєрічка», у свій час навіть працював з «регіоналами» на Дніпропетровщині, абсолютно непрофесійний політолог та журналіст, як стверджують його колеги по цеху, а ще – непорядна та нечесна людина. Зрештою, це можуть підтвердити всі, хто мав з ним якісь справи. Тобто, людина, яка давно втратила власну честь та гідність, намагається втрутитися в завершену реформу й вершити долі людей, в тому числі і з музичної індустрії.

Представники шоу-бізнесу, відомі та авторитетні виконавці, продюсери навіть звернулися до Зеленського з метою недопущення прийняття цього закону.

«Пане Президенте, ви служите народу України, але деякі наші колеги і ваші «слуги» продалися олігархам. Ви з нашого кола, з нашої індустрії, будь ласка, не допустіть поглиблення кризи, і зробіть так, щоб нам нарешті почали платити гроші! Нехай цим займається той, кого визначить чинний закон. Але не дайте парламенту зараз проголосувати за олігархічний законопроект і позбавити нас можливості отримувати гроші ще не відомо на яку довгу перспективу. Майбутнє всієї індустрії зараз залежить від вашої Президентської волі!», – вважає відома співачка Руслана.

«Законопроект вирішує тільки одне питання – скасовує існуючі акредитації на користь інтересів народного депутата, фірма сина якого за мільйони продає програмне забезпечення організації, що програла в конкурсі (УААСП). Закликаю владу зупинити прийняття законопроекту № 5572. Варто захистити українського автора і вітчизняного музиканта від корупції чиновників і депутатів, бо безгрошів’я ні до чого гарного творчу спільноту України не доведе… Народний депутат Потураєв прагне пожиттєво отримувати надприбутки від сімейного бізнесу. Програє лише українська музика. І лише автори. Якщо хтось приймає рішення, яке не влаштовує тебе, ти йдеш до суду і доводиш свою правоту. Суд розглядає твої аргументи і вирішує хто правий. Втім, коли ти корупційний депутат і голова Комітету, тобі не потрібний суд, ти йдеш у парламент і скасовуєш будь-яке рішення, що тобі не подобається.…», — заявив колишній гендиректор УААСП Олександр Ягольник.

За словами Марії Бурмаки, «виконавці почали потроху отримувати гроші, а цей непотрібний законопроект все перекреслює і повертає музичну індустрію до минулого».

На думку знаних артистів, «№5572 – скасовує авторську реформу, знову годує олігархів і цього не можна допустити».  Цей законопроект повертає шоу-бізнес і українське роялті в стан хаосу і демпінгу, коли користувачі знову не платитимуть авторську винагороду взагалі.

Невдовзі побачимо, чи врятує авторську реформу Президент України і до кого ж дослухається Володимир Зеленський: до олігархів і Потураєва чи до колег по сцені…

Поділитись