Олексій Кучеренко: «Тарифний зашморг з українців треба знімати якнайшвидше»

Олексій Кучеренко: «Тарифний зашморг з українців треба знімати якнайшвидше»

 

 Непідйомні тарифи – важкий камінь, який нинішня влада звалила на плечі українців. І він щоразу важчає. Чергове підняття тарифів на газ, гарячу воду, опалення, електроенергію очікується вже в травні.

Право на субсидії обмежують, а борги населення за комірне сягають майже 62 млрд гривень. Високі тарифи третє, після війни і падіння доходів, серед питань, що найбільше турбують українців. 53,1% опитаних назвали непомірні тарифи – серйозною проблемою для їх сімї.

Кандидат на пост президента Юлія Тимошенко пропонує 5 першочергових кроків для виходу з цієї критичної ситуації. Якими вони будуть, коли чекати зниження тарифів, як переконати МВФ та чи будуть винні нарешті притягнуті до відповідальності?

Про це та інше нам розповів колишній народний депутат, голова Спілки власників житла України, екс-міністр ЖКГ, радник Юлії Тимошенко Олексій Кучеренко.

 

«Тарифне навантаження має відповідати реальній платоспроможності населення»

 

Пане Олексію, з листопада минулого року вартість газу для населення зросла на 23,5%, з 1 травня підніметься ще на 15%, до 9,85 грн. за кубометр. Це спровокує здорожчання гарячої води та опалення. Також є інформація, що з травня вартість електроенергії зросте на 30%. На момент інавгурації президента ми матимемо нові «радісні» платіжки. Що скажете про такий фінал роботи нинішніх реформаторів в сфері енергетики і ЖКГ?

Дійсно, тривожні і шокуючі цифри для споживачів. Знаєте, цей хаотичний броунівський рух, ця нинішня тарифна навала свідчать про цілковитий крах системи державного тарифного регулювання в енергетичних та комунальних монополіях. Цифри, які Ви назвали – це наслідок абсолютно непродуманих реформ не тільки в економіці, але й у сфері організації самого процесу тарифного регулювання.

Спостерігається дивна трагікомедія, коли всі один на одного перекидають відповідальність. Президент перекидає на уряд, уряд на Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП), депутати на облгази… Я можу сказати одне: було величезною помилкою створення так званого незалежного регулятора в нинішньому форматі. Насамперед, депутати голосували за це, але не розуміли, що вони роблять.

Невігласи начудили казна-що, а страждають споживачі. Який з цього вихід?

Я абсолютно згоден і підтримую позицію кандидата в президенти Юлії Тимошенко, що в першу чергу треба буде негайно замінити весь непрофесійний, заангажований, керований Порошенком склад НКРЕКП.

Адже в нового президента буде обмаль часу аби відновити якусь логіку тарифного процесу. За діяльність Комісії повинен хтось взяти відповідальність і, насамперед, за тарифоутворення.

Має бути повний аналіз всього, що натворили ці «професіонали» і слід привести тарифи до якоїсь зрозумілої логіки. А вона одна: тарифне навантаження має відповідати реальній платоспроможності населення. Оскільки, на сьогоднійшній день, контроль над тарифною політикою практично втрачено.

Зараз вона відсутня. Звідки беруться ці цифри, наскільки і коли підвищувати ціни?

У кожного тарифу різна схема, різна система регулювання, різні бенефіціари і тому тут завжди треба розуміти, який тариф ми обговорюємо.

Якщо це базова ціна на газ, то це однозначно є наслідком того, що НАК Нафтогаз повністю вийшов із системи підпорядкування уряду та парламенту. Він немовби незалежний.

 Є лише одна людина, яка реально впливає на НАК Нафтогаз – це президент Порошенко. Саме він роздмухав цю газову навалу, залучивши для цього, на жаль, МВФ.

 

«Нинішня влада ввела МВФ в оману, перетворила його на жупел, на який можна усе звалювати»

 

Але ж, наскільки ми знаємо, що підвищити ціни – це і вимога МВФ.

Я переконаний, що там не щира була позиція і що українська влада багато в чому свідомо ввела МВФ в оману. Адже вони сьогодні зробили з МВФ такий жупел, на який можна все звалювати і казати: ціну ми не знизимо, вона буде зростати, бо це вимоги МВФ.

Я вам відкрию таємницю: ціна світового ринку газу пішла радикально вниз. І ринкова ціна на газ сьогодні в Україні десь складає 8000 гривень. Це з ПДВ.

Ви говорите про світові ціни?

Світова ціна і наша також. Що таке ринок? Балансування попиту та пропозиції, які залежать від платоспроможності населення. Це дуже сильно залежить від платоспроможності. Якби дійсно в Україні був ринок газу, то тоді б і ціна, враховуючи платоспроможність населення, зовсім по-іншому би формувалася. Сьогодні призначена Гройсманом, так звана ринкова ціна, вже значно перевищує ціну реально ринкову.

Це такий процес, який треба переосмислити, але для цього має бути ефективне міністерство економіки. Нині вся робота міністерства економіки звелася до одного – до Prozoro. Вони тільки зводять свою роботу до цього і заробляють на ньому гроші. Тому і уряд безумовно, має нести відповідальність, бо повністю втратив вплив на тарифи.

 

«Потрібен один центр, який би збалансував всі без виключення тарифи»

 

Структур багато, а знайти відповідального, виходить, неможливо.

На моє глибоке переконання, має бути десь один центр збалансування всіх тарифів. Хоч вони регулюються по-різному, має бути єдина збалансована тарифна політика. Бо людині байдуже, коли вона п’ять платіжок отримує, що на одному тарифі її грабують через енергетичну монополію – ДТЕК, на іншому через НАК Нафтогаз, а там Облгаз, там міський водоканал, там міське теплокомуненерго, а там міська керуюча дирекція і ще сміття окремо. Людина їх не розрізняє. Вона бачить шалену цифру і голова обертом. А центру немає.

Покажіть мені хто за це відповідає? Зубко з його міністерством? Ні. Взагалі від цього відсторонився. Вся робота звелася до Фонду енергоефективності, який так і не запрацював. Мінекономіки? Нуль. НКРЕКП? Нуль. Ну хто ж за це все відповідає? Міські голови? Вони взагалі сховалися від цього всього. Тому це глибинна системна управлінська криза. І, як наслідок, це і економічна. І боргові зобов’язання , які шаленим комом зростають.

А для наочності можна сказати, на скільки зросли тарифи з часів попередньої «злочинної влади» і також з часу прем’єрства Юлії Тимошенко?

Ціни на газ зросли кардинально. Десь приблизно в 10-12 разів. Але і курс долара змінився. Тарифи на тепло (я порівнював з 2013 роком) десь зросли в 7 – 8 разів. На воду в 5-6 разів. Електроенергія зросла у 3 рази. І з 1 липня, то вона зросте в 2,5 рази.

Це не зростання, а квантовий стрибок тарифів! Вони може і б мали поступово збільшуватись, але ж не так?

За часів Тимошенко в законі був закладений принцип – український газ внутрішнього видобутку йде на потреби населення. І тому тариф регулювався, виходячи з реальної платоспроможності населення.

Можна дискутувати – чи треба було підвищувати тарифи для населення і теплокомуненерго, чи ні. Я особисто завжди був прихильником того, щоб поступово треба підвищувати по мірі зростання доходів населення. Але не радикально, а адекватно. В мене з цього приводу були дискусії в Кабміні.

Предметом дискусії була величина зростання?

І тут же найголовніше – не тільки розглядати абсолютну величину тарифу, але й його цільове використання. Зросла ціна на газ. Що у нас сталося? Що у нас від цього мережі газові стали кращі? Ні, не стали. Може якість газу стала кращою? Ні. Може відбулося зростання видобутку власного газу? Ні, не відбулося. Навпаки, видобуток зменшився. Може фінансовий стан покращився? Так я можу сказати, що сьогодні фінансовий стан НАК Нафтогаз…прибутки на папері, а насправді її фінансовий стан досить поганий. У них надуті всі цифри. Збитковість Укртрансгазу. Ризики із втрати транзиту – маємо. Ось вам неправильне використання фінансового ресурсу.

Тепер далі. Радикально зросли тарифи на тепло. У 8 разів. А що від цього ми з вами отримали? Що у нас тепломережі замінили в Теплокомуненерго? У Києві чи Житомирі? Ні, не замінили. Може там облік системи регулювання споживання тепла з’явилися? Ні, нічого не з’явилося. Може у нас масова програма утеплення внутрішньобудинкових мереж запустилася? Ні, не запустилася. Лише пілотні проекти. Може в нас котли почали радикально змінюватися на більш ефективні? Ні, не почали. Те ж саме, якщо я почну вам розкладати тариф на воду. Зріс тариф на воду в Київводоканалі за останні 4 роки – в 5,5 рази. Скажіть будь ласка, а що від цього змінилося? Ви думаєте вода якіснішою стала? Гарантую, що не стала. Мережі оновилися? Каналізація? Ні, не оновилися. Запитання: а куди ідуть ті гроші?

Проблема не лише у підвищенні тарифів, бо ж гроші від цього не ідуть на поліпшення послуг. Яскравий приклад це збільшення тарифів на утримання будинків на прибудинкових територіях 2 роки тому в 2,5 рази. Щось змінилося у вас? Всі бачили, як добре «прибирається» сніг. Може ремонти поточні почалися в будинках? Може ліфтове обладнання почало змінюватися? Може капітальний ремонт? Ні, нічого цього не сталося. Тобто, придумали оці ринкові тарифи лише для того, щоб їх підвищити, а насправді зробили корумповану схему по вимиванню грошей в населення. Основна мета – витягти кошти у громадян.

Тому в нової команди, яка прийде, роботи буде непочатий край. Треба  буде по всьому ланцюгу пройтися – від газової свердловини до конфорки споживача на кухні і розібратися – що ж таке відбувається , чому така гігакалорія і чому така ціна? Для цього потрібна політична воля і фахівці. Я впевнений , що новий президент змушений буде переглянути ці тарифи, пройтися по всьому ланцюгу і навести порядок. У нього просто іншого виходу не буде. А фахівці у нас є. Вони розуміють, як і що треба  зробити. Але вони точно не в сьогоднішній обоймі.

 

 «Суд визнав тариф економічно необґрунтованим, а отже незаконним. Вважаю актуальним перерахунок і відшкодування»

 

Ваша команда на початку березня отримала досить важливу перемогу. Про це, на жаль, провладні ЗМІ чомусь промовчали. Окружний адміністративний суд м. Києва нещодавно ухвалив рішення, що базовий принцип встановлення ціни на газ, яким користується уряд, є незаконним і необґрунтованим. Як Ви оцінюєте це рішення суду, які матиме наслідки?

Рішення суду історичне, воно матиме кардинальні наслідки. Тимошенко подала позов, а я є її довіреною особою. 2 роки 8 місяців тривав судовий розгляд справи. Відбулося майже 50 засідань. Перенесення засідань, заміна суддів, хвороби, експертиза на рік… І тим не менше, що визнав суд?

По-перше, суд визнав постанову Кабміну №315 незаконною з моменту її ухвалення. Тобто, самі тарифи, які нею затверджені, визнані незаконними і економічно не обґрунтованими.

Формульний підхід, який заклав Володимир Гройсман, він є абсолютно незаконним і протирічить існуючому законодавству. Тариф має бути економічно обґрунтований. Прив’язка до будь якої імпортної формули – це злочин, за який Гройсман і весь Кабмін буде відповідати.

По-друге, я вважаю, що може бути досить актуальним питання перерахунку і відшкодування збитків.

І всі міністри, які голосували за це, повинні давати покази у відповідних структурах. Їм слід заборонити взагалі працювати в державних органах. Бо так зухвало ухвалювати рішення, порушуючи процедуру і закони – це просто неприпустимо. Те, що ми говорили ще 3 роки тому, коли починався цей процес, що ціна на газ необґрунтована, несправедлива – суд це довів. Тепер уряд подаватиме апеляцію і буде судитися із власним народом. Втім, рішення суду – це оцінка компетентності нинішньої влади.

Ці тарифи, за котрі буде боротися у суді Володимир Гройсман, декотрі експерти називають мародерством.

Там взагалі суцільне мародерство. Корупція є, в першу чергу, в НАК Нафтогаз з приписами обсягів газу, балансів – не балансів газу і виробничо- технологічних втрат. Тобто, гроші крадуться не тільки на закупівлях. Нещодавно, коли слідчі НАБУ, здається, прийшли в Укргазвидобування, то гроші вилітали. Це хабарі за обладнання. Це така схема, як і запчастини для оборонки. Але головне – там крадуть на обсягах.

А ось Порошенко, примусивши Гройсмана ухвалити цю постанову про підвищення ціни на газ, по суті обклав українців, переважна більшість яких і так ледь-ледь зводять кінці з кінцями, додатковими податками. Це податки через НАК Нафтогаз перекачуються в бюджет, а після того їх дерибанять на будівництві доріг, на оборонних замовленнях, на закупівлі ліків…

Тобто, до кожної статті бюджету присмокталися лобістські депутатські групи і через тіньові схеми освоюють ці гроші, що закладені в бюджеті.

Сьогодні ж в НКРЕКП все ще працюють ці люди. І стверджують, що тарифи ринкові, справедливі, у нас є зобов’язання перед МВФ. 

Так, ще працюють. Але не довго залишилося. Якщо Ви знаєте Верховна Рада ухвалила практично фейковий закон авторства депутатів від БПП, «Народного фронту», який дозволив президенту, через штучно створену конкурсну комісію (немов би ілюзія конкурсу) призначати своїх людей в НКРЕКП, які просто виконують тупі і шкідливі рішення для держави. Це те ж саме, що і Антимонопольний комітет, який би мав боротися з монопольними змовами. А що вони роблять? Імітація боротьби.

Іноді складається враження, що вони саме і захищають монополії.

Абсолютно вірно. Ну, а те, що Нацкомісія виконує зараз по Ротердам+, по іншим тарифам – вони також захищають монополії. У Києві вони на боці Київенерго допомагають грабувати киян. А керує реально сьогодні НКРЕКП Дмитро Вовк від імені президента.

 

«В першу чергу відповідальність має нести президент Порошенко. Саме він спотворив систему тарифного регулювання»

 

Чи будуть притягнуті до відповідальності особи, причетні до необґрунтованого підвищення тарифів? Хто перший у цьому списку?

В першу чергу відповідальність на президентові, однозначно. Він стоїть за цим. Саме він спотворив цю систему тарифного регулювання, створив неконституційний орган – НКРЕКП. Спочатку привів туди Демчишина, потім Вовка з компанії «Інвестиційний капітал Україна» (ICU). І вони очолювали оцю тарифну комісію.

Ви розумієте всю зухвалість і цинізм? Двоє молодих цинічних фінансових банкірів, а хто такі фінансові банкіри? Це спекулянти, які перепродають фінансові активи, папери. Вони прийшли з компанії ICU, на якій Гонтарєва відмивала кошти для Порошенка та Януковича.

Гонтарєва тепер в Лондоні. Вовк, здається, також в Лондоні. Незабаром там будуть і інші.

Хочу нагадати, що Вовк уже наприкінці 2014 року керував управлінням ціноутворення в електроенергетиці, не маючи ані профільної освіти, ані досвіду роботи в цій галузі. Йому тоді, якщо не помиляюся, виповнилося лише 24 роки. А до цього працював у Москві менеджером Roshen. Поставити саме його, як арбітра на тарифне регулювання в країні – це зразок зухвалості і цинізму. Порошенко це зробив. Хтось тоді думав про державу?

Ви вважаєте, що всі вони непрофесіонали і їх призначили на посади через зв’язки з Петром Порошенком, відданість йому, через роботу в Roshen? Це має стати предметом слідства?

Саме так. І слідство має бути дуже фаховим.

СБУ зараз на допити викликає сотні активістів «Батьківщини» в Запорізькій, Івано-Франківській інших областях. Відкрите залякування і переслідування. Та ви перевірте Оборонпром, викличіть і допитайте всіх причетних до оборудок на військовій техніці, там мільярди гривень зникають. А він у цей час бореться з активістами «Батьківщини». СБУ – це абсолютно політичний орган президента. Він собі таке створив. Нехай за це відповідає.

До слова, намагаються залякати і журналістів. Головному редактору нашого видання Newformat Володимиру Малініну кілька тижнів тому телефонували із СБУ і намагалися викликати на допит. Досить наполегливо пропонували прийти на розмову. За критику президента.

Це як назвати? Це не тиск на ЗМІ перед виборами? Тут головне – політична відповідальність президента за повний розвал державних інституцій. І за узурпацію важелів впливу на ситуацію. А далі слідство покаже.

Я знаю цих хлопців, вони не дуже думали, коли підписували папери. Я бачу рівень підготовки документів, і я вам гарантую, що за формальними ознаками черга вишукається досить довга.

 

«Президентським ветом буде скасовано всі незаконні постанови нинішньої влади про підвищення цін на газ для громадян»

 

Хочу це побачити. Адже, люди вже втратили віру, що в нашій країні хитрі ділки чи злочинці можуть відповідати за скоєне. Отже, із винуватими знаємо, що робити. А що з наслідками їхньої роботи. Розкажіть стисло, в чому полягають тих 5 кроків, про які каже Юлія Тимошенко?

Увесь український газ піде на потреби населення і бюджетної сфери, його цілком вистачає на потреби наших споживачів. Президентським ветом буде скасовано всі незаконні постанови нинішньої влади про підвищення цін на газ для громадян. Насамперед, йдеться про постанову, яка ухвалена в листопаді 2018 року. Члени НКРЕКП, які встановили несправедливі ціни на газ будуть негайно звільнені зі своїх посад. І не лише звільнені. Вони мусять відповісти за свої оборудки.

Нова, справедлива ціна на газ становитиме 3,55 гривень за кубометр. Ну, на мій погляд, можливо, на рівні 4-х гривень. Нагадаю, сьогодні ця ціна становить 8,55 гривень. Також буде запроваджений мораторій на підвищення тарифів для населення в майбутньому. Як це зробили наші сусіди – Румунія, Польща… Це п’ять головних і вкрай важливих кроків.

Крім цього, однозначно має бути програма модернізації житлового фонду. Капітальні ремонти і енергозбереження. Всі розмови про те, що люди самотужки, навіть з допомогою ОСББ вирішать ці проблеми – це байки. Повинна бути, як на мене, державна програма модернізації комунальної теплоенергетики. Бо міські голови сьогодні не здатні модернізувати свою комунальну теплоенергетику, щоб вона була енергоефективною. Це, безумовно, має бути і мікрокредитування для того, щоб ці проекти стали вигідними для бізнесу. Для цього має бути низька відсоткова ставка.

Має бути створена ефективна система захисту прав споживачів. А для цього мусить бути відновлена робота державної житлово-комунальної інспекції, яку ми свого часу створювали. Вона має захищати людей від імені держави Україна.

Я собі так уявляю ці невідкладні кроки в ЖКГ. Лише рішучі і професійні кроки можуть врятувати ситуацію.

Як відомо, одне з зобов’язань лідера “Батьківщини” – за 100 днів після інавгурації знизити ціни на газ вдвічі, а значить – на тепло і на гарячу воду. 3,55 гривень за кубометр газу – багато-хто скептично сприймає цю обіцянку. Насамперед, опоненти. Це реальна цифра? Звідки вона?

Ця сума містить в собі видобуток, транспортування, податки та 30% прибутки. Розрахунки базуються на відкритій фінансовій звітності. Це фінансові документи Укргазвидобування. Рентабельність була на рівні 250 – 300%. Це базується на аналізі реальної собівартості. З усіма завищеними амортизаціями вона складає десь 1100 гривень, а якщо додати до цього навіть ренту, ПДВ, витрати Укртрансгазу, облгазу і прибуток для Укргазвидобування до 30% – таким чином ми виходимо на 3,5 гривні.

Я навіть скажу таке: якщо Укргазвидобування, новий його керівник переконає суспільство, що є реальна програма збільшення видобутку, і він покаже реальну інвестиційну програму – нехай там буде 4 гривні. От я буду особисто просити: Юліє Володимирівно, давайте їм дамо на збільшення видобутку 4 гривні, але нехай реально збільшить обсяги видобутку.

Нехай це буде дискусія. Подивіться на цю табличку. Вона повністю показує наші розрахунки. Ось офіційні дані.

 

«Президент Юлія Тимошенко зможе домовитися з МВФ про нові підходи в співпраці»

 

Якщо ж тарифи знизити, в МВФ можуть обуритись. Ви приготували для них переконливі аргументи?

МВФ як фінансову установу влаштовує вартість газу, як джерело обслуговування боргів. Як кредиторів їх можна зрозуміти. Але таку схему їм запропонувала наша влада. І це шлях в нікуди. Адже у більшості населення просто немає коштів, щоб сплачувати такі тарифи. Заборгованість вже зараз складає, за моїми підрахунками, приблизно 62 млрд. гривень.

Велика сума йде на субсидії. Нічого не робиться для модернізації інфраструктури, енергоефективності, енергозбереження. Якісь дрібні пілотні проекти на показ і все. Українці доведені до енергетичної бідності, і я не думаю, що такий стан може задовольняти міжнародного фінансового донора і нашого партнера.

Ми бачимо інакше, щоб джерелом обслуговування кредитів були доходи від зростаючої економіки. Тому позики треба не розпилювати, а спрямовувати на доступне кредитування, інші стимули. Треба створити умови для інвесторів, а для цього потрібна фахова робота і політична воля. Такий шлях дасть змогу і відсотки сплачувати і паралельно збільшувати доходи населення.

Впевнений, Юлія Володимирівна, якщо народ її обере президентом, зможе домовитися з МВФ і змінити підходи у співпраці. Вона доведе фахівцям цієї міжнародної інституції нашу позицію, яка б відповідала інтересам країни і здоровому глузду.

В МВФ добре розуміють, що така кількість субсидіантів і такі обсяги субсидій для платників податків – непідйомні. А борги, які зараз накопичуються –  є головним свідченням того, що ціна на газ є неадекватною.

На Ваш погляд, керівництво МВФ можна переконати? 

Юлія Тимошенко вже неодноразово заявляла, що вона свою місію бачить в тому, щоби аргументовано проаналізувати і переглянути наші стосунки з МВФ. Бо, якщо аналізувати, яка підтримка була для інших країн, то, мені здається, Україна має всі підстави для того, щоб претендувати на лояльну позицію МВФ.

Я в жодному разі не належу до людей, які кричать – не треба нам МВФ. Ну, це несерйозно. Ми працюємо з донорами. З цього треба виходити, як з об’єктивної реальності. Але це мав би бути досить збалансований план. Той план, який сьогодні нами пропонується, за відсутності реального ринку газу, реального ринку електроенергії, за відсутності базової ставки для кредитування проектів енергозбереження, за відсутності дієвої грантової підтримки, бо люди за свій кошт не можуть здійснити модернізацію, капітальний ремонт свого житла і мереж.

Гаразд. Зниження тарифів – це справа якого часу: півроку, рік після обрання, якщо це станеться, звісно, Тимошенко президентом?

Взагалі часу обмаль і затягувати з цим не можна. Але треба розуміти, що глобальні питання реформи ЖКГ значною мірою залежатимуть від парламентських виборів восени. Бо зміна управлінської системи – це питання Верховної Ради. Треба творити конкурентні умови, умови для інвестицій, доступного кредитування.

Тобто, багато робитиме вже новий парламент і уряд. Так само місцеві вибори, які відбудуться через рік, дуже важливі, бо і місцеві ради, міські голови мають стати чи не головною рушійною силою. Вони сьогодні, як правило, імітують діяльність щодо модернізації комуналки. А от тарифний зашморг з людей треба знімати якомога швидше.

Я повністю підтримую Юлія Тимошенко в цьому питанні. Вона каже: це моя обіцянка на виборах президента. Якщо я її не виконаю, то ви мені не довірите мандат на осінніх виборах, до парламенту. Логіка політична і досить правильна.

Тарифний зашморг? Дуже влучно. Знаєте, багато хто кепкував зі слів «тарифний геноцид», а мені ось потрапила до рук книга «Червоний голодомор» про 30-ті. Як виник голодомор? Сталін вирішив, що українські селяни мало віддають продовольства.  Треба забрати більше. Забрати все. Тепер з тарифами схоже  – Порошенко і команда вирішили, що українці мало платять за газ. Треба більше. Ще більше! І тут вже не до гумору.

Так, згоден повністю з Вами. Я можу сказати, що в 2014 році, коли я почав спілкуватися з деякими новими управлінцями, так званими, і вони бігали з шаленими очима і все говорили – у людей в матрасах мільярди доларів, треба їх трусити!

І вони думали лише про те, як «подоїти» людей. Насправді, це величезна біда. Це катастрофа. Я можу сказати, що на кожній зустрічі я ставлю людям запитання: скажіть, будь ласка, коли ви зараз платите комуналку, платите з доходів чи із «заначок»? 90% людей кажуть, що платять із «заначок». Це означає, що вони стануть швидко банкрутами. Комуналка має платитися з доходів. Гроші повинні залишатися на медицину, на їжу, щоб людина в холоді не сиділа і ще хоч якось там жила. Оце принциповий момент.

Якщо люди без відкладених раніше грошей не можуть розрахуватися за комуналку, то це значить, що погано закінчиться. Це неправильна тарифно-дохідна модель. Тому ця аналогія з геноцидом , на жаль, досить правдива. І ми бачимо наслідки, що всі хто могли – поїхали з України, а ті , хто не зміг … буде «оптимізація чисельності». Вибачте, дуже цинічно кажу, але від нинішньої влади іншого не очікую.

Одні виїжджають, бо не можуть прожити на мізерні зарплати, а інші отримують щомісяця мільйони. І хизуються цим. Що ви скажете з приводу того, що з Коболєвим уряд не хоче продовжувати контракт?  Це вистава чи що?

Це вистава. Бо Гройсман грає «суворого дядю». Нехай Гройсман почитає хто затверджував Статут НАК Нафтогаз, хто, відповідно до Статуту брав на роботу Наглядову раду НАК Нафтогаз? З ними контракт укладав уряд України. А тепер Гройсман каже: ми не впливаємо на це.

Гройсман просто заплутався, тому що він розуміє – саме він буде крайнім! Керує НАК Нафтогазом президент, а відповідати буде уряд. Вони не здатні навіть нормальну постанову ухвалити, щоб потім суд її не оскаржив.

 

«Нафтогаз потрібно реорганізувати. Без цього не буде ринку і не буде прозорості»

 

До речі, Юлія Тимошенко ліквідує НАК Нафтогаз, як обіцяє?

Я особисто вважаю, що його потрібно якомога швидше реорганізувати і мінімізувати його негативний вплив на розвиток газової галузі. Тобто, якщо він потрібен для того, аби представляти Україну в Стокгольмскому суді, як юридична компанія – нехай він обслуговує. І це називається анбандлінг. Потрібна демонополізація.

Укргазвидобування має бути окремою юридичною особою. Бо існування НАК Нафтогазу свідчить про те, що тут не буде ані ринку, ані прозорості. Він буде доїти свої дочірні компанії і не давати їм розвиватися.

Але коли Тимошенко сказала про це і тут же Гройсман почав її цькувати, її звинуватили в зраді: а хто ж тоді буде захищати Україну? Бо НАК Нафтогаз є стороною обвинувачення в Стокгольмі. Хочу звернути вашу увагу, що юридичну роботу виконує точно не Коболєв. А виконують юристи, яким платять величезні кошти. Я думаю, що 20 мільйонів євро, не менше, їм заплатили.

А на підставі якого контракту відсудили в Газпрому? Контракту Юлії Тимошенко. Тобто, на підставі «кабального» контракту НАК Нафтогаз відсудив мільярди доларів. І вони вже заплуталися.

З одного боку кажуть, що контракт поганий, а з іншого – ми виграли Стокгольмський суд тому хочемо, щоб і далі вони працювали. Ось вам і все фарисейство. От зараз Наглядова рада НАК Нафтогаз рекомендує Кабміну продовжити контракт з Коболєвим.

До речі, про транзит газу. Угода з Російською Федерацією закінчується.  Що далі? Як будуть домовлятися?

Ніхто з цією владою не буде вести перемовини. Зрозуміло, що вони завели ситуацію в глухий кут. Я вважаю, що це має бути сформована урядова команда і повністю керований НАК Нафтогаз. А Коболєв абсолютно не потрібний для цих переговорів. Це позиція має бути держави Україна.

 

«Треба сказати чесно, ми купуємо 10,5 млрд кубометрів російського газу через штучно створені європейські прокладки з накруткою 30-40 доларів за тисячу кубів»

 

Прямі закупівлі газу в Росії це можливо, зважаючи на війну, агресію? Як це може сприйняти суспільство?

Треба чесно сказати – ми купуємо російський газ, через європейські прокладки, яких декілька десятків. 10,5 мільярдів кубометрів російського газу за ціною на 30-40 доларів за тисячу кубометрів ми купуємо дорожче. У європейських прокладок. Які створено штучно.

І ще дуже цікаво буде дізнатися, хто ж реально стоїть за цими прокладками. Вони зареєстровані в Швейцарії, Франції , Словаччині. Але це окреме має бути розслідування.

То чи треба вести переговори з Росією?

А можна я зустрічне запитання поставлю? Скажіть мені, будь ласка, а чи не здається Вам, що боротися за транзит російського газу до Європи, за наповнюваність нашої газотранспортної системи – це добре, бо за рахунок транзиту Україна отримує на рік 3 мільярди доларів, а ось коли ми купуємо напряму газ в Росії – він злочинний? Щось якось не складається. Трохи нелогічно. Є якась частка лицемірства. Правда?

Але з ними зараз не просто домовлятися. Це країна агресор.

Так, це країна агресор. Але вона є такою, якою вона є. Ми маємо такого сусіда.

Ситуація справді потребує обговорення. А ось як впорядкувати питання – кому належать українські родовища? Ми пам’ятаємо, що влітку минулого року ліцензії отримав російський олігарх Фукс. Чому українські родовища потрапляють до рук росіян?

Не тільки до росіян. Отримують ліцензії і структури, наближені до Порошенка. Наприклад, компанія, яка зареєстрована на працівника «5-й елемент». Родовища належить українському народу. Ліцензії можуть належати різним компаніям. Але щодо російських олігархів – це велике питання. Чому саме вони отримують ці ліцензії?

Але знову ж таки, треба провести аудит того, що наробили за останні роки Укргеонадра та відповідні структури. Наскільки законними були ці процедури. Є досвід, коли Юлія Тимошенко розірвала угоду з компанією Vanco щодо розробки родовища газу та нафти на Прикерченській ділянці шельфу Чорного моря. В цю структуру заліз Янукович на 10%. Іншого виходу не було, ніж розривати це корупційне кодло.

Треба насамперед визначитися – це реальні інвестори чи то спекулянти, які хочуть перепродати права? Але ці питання можна вирішити лише за наявності політичної волі. У Тимошенко така воля була і є.

А що буде з Обленерго? Як навести там порядок?

Обленерго на сьогодні приватизовані офшорами. Але зараз іде концентрація, компанія ДТЕК поступово концентрує в своїх руках. Я вважаю, що є 2 варіанти. Або домогтися, щоб вони грали за правилами держави. Або стане питання про їхню націоналізацію. Я би не ставив це питання зараз, бо воно, мабуть, ще не на часі. Але рівні і прозорі правила гри для Обленерго встановити просто необхідно.

Головні 2 вимоги: їх максимально дистанціювати від впливу політиків, бо вони займаються нечесним лобізмом і максимально їх дистанціювати від впливу на НКРЕКП. Бо обленерго купили НКРЕКП. Це однозначно. Так було за часів Януковича, так є і сьогодні. Вони впливають на Нацкомісію через президента, можу сказати однозначно. Тому треба відокремити бізнесову частину від регуляторної і політичної. Якщо вони не схаменуться – питання націоналізації стане обов’язковим. Воно рано чи пізно стане на порядку денному.

Сьогодні ЖКГ і енергетика – це сфера надприбутків для певних осіб. Вони їх так легко, добровільно не здадуть. Чи це буде війна? Де з одного боку «Батьківщина» і споживачі, а по той бік клани і олігархічна мафія?

Це буде не війна, а дуже жорстка боротьба. Але в цій боротьбі найголовніше – політична воля майбутнього президента країни, професійність, незалежність і патріотизм ринкових енергетичних регуляторів. Таких, як НКРЕКП та Антимонопольний комітет. Вони сьогодні абсолютно неадекватні до тієї місії, яку повинні виконувати. І не здатні виконати покладені на них завдання. Також треба переглянути законодавчі акти і внести доповнення. А головне – обов’язково залучити повноцінним гравцем споживача.

Споживач має запрацювати і збалансувати ситуацію. Бо сьогодні споживач, ці всі громадські організації, роздрібнений, поодинокий і з ним легко справитися. Тому, я думаю, що потрібно створювати спеціальні інституції. Наприклад, має обов’язково бути енергетичний омбудсмен. Я постійно на цьому наголошую.

Бо громадські організації, при всій моїй повазі до них, вони не здатні за своєю потугою протистояти монополістам. Ну, зрозумійте, якщо там мільярди грошей, потужні юридичні служби, то дуже важко на громадських засадах їм протистояти. Тому має бути розроблене спеціальне законодавство, спрямоване на захист споживача і це місія саме держави. У нас в країні омбудсмен захищає права людини, дітей, а чому споживача ніхто не захищає?

У майбутнього лідера немає іншого виходу , ніж навести порядок на цьому ринку. Якщо він і його команда не зажене енергетично – комунальні монополії, образно кажучи, в «стійло» , не визначить прозорі і зрозумілі всім правила гри, то вони просто його розчавлять. Адже буде таке велике обурення людей від цих захмарних , неадекватних тарифів і платіжок, що ситуацію не втримати. Вона з високою вірогідністю стане неконтрольованою. Тому, в майбутнього президента шансу іншого немає, ніж поставити на місце монополії і примусити їх працювати за чіткими правилами гри.

Бесіду вів Вячеслав Козак

 

Поділитись