Олександра Кужель: «На наступних президентських виборах стоятиме питання: чи виживе Україна?»

На зустріч з нами Олександра Кужель захопила товстий блокнот з логотипом «Батьківщини». На першій сторінці написано «План порятунку України». У нього політик нотує ідеї та пропозиції до «Нового курсу України», розробку якого у червні оголосила Юлія Тимошенко.

Також політик записує потенційний кадровий резерв, який згодом той курс має реалізувати. Навпроти ключових посад поки-що прочерки. Каже, скрізь, по всіх регіонах шукають кращих – професійних, відповідальних, активних і головне — чесних людей, а не любих друзів, кумів чи родичів.

Колишній голова Держкомпідприємництва продовжує підтримувати і захищати підприємців, насамперед, малий бізнес, намагається допомогти кожному громадянину, хто до неї звертається. Пояснює, чому вибори президента будуть доленосними для держави.

Про все це читайте в інтерв’ю з соратницею Юлії Тимошенко — Олександрою Кужель.

 

«Ніколи не відмахуйтеся від проблем людини»

Олександро Володимирівно, нещодавно в ефірі одного з телеканалів ви раптом продиктували глядачеві номер свого мобільного телефона. Поширене враження, що народні депутати не тільки недоторкані, але й недосяжні. А тут така відкритість. Це у Вас така практика?

Ну, цей номер мобільного телефону знає вся Україна вже 19 років. Я ніколи його не приховувала. На кожній зустрічі з людьми, на численних радіо і телеефірах я залишаю його. І завжди прошу: не телефонувати, а написати смс. Це для мене простіше. Коли я звільнюся, продивлюся повідомлення і відповім. Ось дивіться: (показує екран телефона) Люба написала. Коли в мене був час, я її ввечері набрала, і ми поспілкувались. Тому я завжди попереджаю – пишіть, аби потім не казали, що я обманюю і не беру слухавку.

А про що пані Люба Вам написала?

Скаржилась, що півроку їй не дають субсидію. Все життя прожила в будинку чоловіка, він помер і лишив їй спадок. Чиновники відмовляють, мовляв, не має реєстрації. А в людини дуже скрутна ситуація. Це яскравий приклад бездуховності чиновників. Знаєте, я намагаюся вчити всіх наших депутатів, всіх рівнів, як поводитися з людьми, як прислухатися, допомагати. Я їм кажу: ніколи не відмахуйтеся від проблеми людини.

Може, для вас, на перший погляд, це хвора людина, неадекватна навіть, а насправді — її  чиновники вже могли довести до такого стану, в її боротьбі за справедливість. Тепер я пишу про порушення тих людей, які відмовили їй у субсидії, довели її до важкого стану.

Два роки я на зустрічах з людьми розповідаю про те, що у нас ухвалено два досить гарних закони про спадщину. Ніхто про них не знає. А державні нотаріуси це використовують і беруть з людей додаткову плату. І це є катастрофа. У більшості випадків, коли люди мені пишуть про свої проблеми, я  вимагаю написати особисто мені листа.

Звертаються тільки за допомогою?

В основному звертаються, коли біда.

Спілкувалася нещодавно з директором однієї школи. Допомагала їм придбати фортепіано. Тепер я майже герой їхньої школи. Іноді люди дякують, а я вже не пам’ятаю, за що.

Пишуть також досить цікаві пропозиції. Є, приміром, дуже хороший, мудрий чоловік з Рівного, з дуже цікавими пропозиціями щодо оформлення ринку землі.

Тобто, з Вами може зв’язатися будь-яка людина.

Наприклад, вчора жінка телефонувала: я знаю, що до вас можна звернутися, от у мене мешкає зять, він у мене не прописаний, але вимагають у нього довідку про доходи. Я їй пояснила, що прописка вже давно не вважається законною підставою, якщо ваша родина там проживає і зять не прописаний, ви зобов’язані взяти його довідку на отримання субсидії. Ці питання мусить роз’яснювати держава.

Якщо держава не роз’яснює людям правильність виконання законів, я вважаю, що це є злочин.

 

«Поки не буде ліквідована монополія, про ринкові умови не може бути і мови»

 

А підприємці малого та середнього бізнесу не звертаються до вас за порадами, підтримкою?

Два тижні тому в мене була серйозна зустріч. Прийшла делегація представників малого і середнього бізнесу. На цю зустріч я запросила народного депутата Оксану Продан. Проблема серйозна: якщо ти не поставив модем на газовий лічильник, то в тебе будуть відключати газ. Це те, про що ми говоримо: якщо залишилася монополія – за все сплачуємо кошти ми з вами. Простіше кажучи ситуація виглядає так: я купила  помідори на ринку, іду уже додому, а продавець мені каже: зачекай, ти мусиш у мене купити і ваги.

Тобто, я встановила газові лічильники, за якими сплачую, а ви мені кажете, що для покращення державного контролю за монополіями, я повинна купити вам модем. І це ще не все. Я повинна ще зробити проект.

І от я можу вам показати, щоб ви розуміли наскільки серйозне це питання, свою переписку з цього питання з нашим прем’єром. Щоб ви знали, що наш прем’єр є доступний і відразу відповідає. Тобто, з усіх  важливих питань, які вважаю терміновими для держави, звертаюся до нього. Однак, він не може вплинути на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

І сьогодні я пишу вже листа голові Антимонопольного комітету Юрію Терентьєву. Пишу йому, що говорила з прем’єром з цього питання і що тільки він сьогодні можете допомогти  врегулювати це питання. От зараз чекаю його дзвінка, щоб він терміново ухвалив рішення про зупинку дії цього пункту, яким вже нараховуватимуться штрафні санкції. Оце результат розплати за те, що президент повністю проігнорував економічні закони і в нас діє страшна монополія на газ, електроенергію, водопостачання, водовідведення, вивезення сміття… І тому, доки не буде зруйнована монополія, про ринкові ціни, ринковий контроль, ринкові зміни не може бути й мови.

В таких умовах підприємцям, певно, досить скрутно?

А ви можете уявити, я коли зателефонувала новій голові НКРЕКП Оксані Кривенко, ми повинні з нею були зустрітися, але не вийшло, в неї на депутатів немає часу.

Ну, це продовження ідеології президента. І я телефоном їй сказала: ви хочете, щоб бізнес прийшов під ваш офіс з гранатами? Тому що ви сьогодні забираєте у них останню можливість заробити на їжу. А вона мені: ви мене не лякайте, у них була можливість накопичити ці гроші. Тобто, людина живе в інших вимірах.

Вона не розуміє, що сьогодні в більшості випадків у підприємця може тиждень не бути почину, продажів. Цю проблему потрібно вирішувати.

 

«Якщо Янукович віддав все в руки своєму сину Олександру, а сам стрибав по пеньках, то Порошенко особисто очолив корупцію»

 

Чим ближче до виборів, тим частіше Порошенко дзвонитиме Путіну. Бо йому треба припинення конфлікту на Сході. Він обіцяв його ще на попередніх виборах і за два тижні зупинити. Але що може натомість затребувати Путін? Що може бути предметом перемовин?

Я не думаю, що будуть перемовини. Я впевнена, що і Трамп, і Путін не будуть з ним вести перемовини, розуміючи, що це політичний труп. Людина, яка не має підтримки і очолює корупцію в Україні. Контролює вертикаль влади, контролює всі напрями, всі грошові потоки. Ви звернули увагу, що прем’єр Володимир Гройсман і Юлія Тимошенко вже перестали говорити один одному неприємні речі? Пан Гройсман зрозумів, що він зараз в подібній ситуації, як Тимошенко в 2009 року. Коли пан Ющенко насадив їй 70% своїх людей в уряд і заважав здійснювати будь які реформи.

Я є свідком намірів Тимошенко, її роботи, як вона готувалася до проведення засідання Кабміну і позиції президентських міністрів, які сиділи  і сміялися, знаючи, що їм потрібно завалювати її рішення.

Що, наприклад?

Ну, наприклад, найважливіший документ, який я вважаю, перевернув би Україну в доброму розумінні, це позиція Тимошенко і підготовлені зміни до Бюджетного кодексу, які передбачали 12700 бюджетних розпорядників. Тобто, гроші доходили б до кожного села. Ані голова обласної адміністрації, ані голова райдержадміністрації – ніхто не визначав би рівень фінансування. Сільським головам не треба було йти на поклон, нести хабар, або розраховуватися землею, чи ще чимось. Інше досить болюче питання, коли долар стрибнув до 10 гривень, а потім зупинився на 8. Скільки смертей сталося!

Ми підготували законопроект, в якому передбачали, що ця сума – з 5 до 10 гривень (5 гривень), ці збитки повинні ділитися на трьох: на Нацбанк, на комерційний банк і на людину, яка взяла кредит. Всі брали в цьому участь і збитки повинні ділитися також на трьох. Втім, Ющенко заветував. Додам, що в уряді близько 70% міністрів були його людьми.

Вони сиділи і сміялися, коли Юлія Володимирівна зверталася до тодішнього міністра оборони: пане міністре, не крадіть будь ласка. Криза в країні, дуже важко. Що ж ви купуєте хлопцям в армії варену ковбасу за ціною копченої? Мені було соромно, коли вона починала: шановні міністри, я зустрічаюся з іноземними послами, коли вони наводять приклади хабарництва в вашому міністерстві, я не знаю куди ховати очі. В країні криза, не крадіть!

Якщо б це були лише слова, то я б, напевно, так би і не реагувала. Але в нас була домовленість, що я іду працювати до її уряду в 2009 році тільки за однієї умови, що все що я буду готувати – вона буде підтримувати, незалежно від того, чи буде це заважати бізнесу її партійним партнерам.

І, повірте, два рішення, які стосувалися фармації та конкуренції в вантажних перевезеннях, де я ставала на горло партійним бізнес-партнерам, і Тимошенко жодного разу мені не сказала, щоб я відступила, бо це її партійці. І як підсумок, моя заява, що вона була кращим прем’єром.

 

«Тимошенко хоче змін в країні, а не просто влади. Якби вона б хотіла влади, то поводилася б інакше, була б більш договірною»

 

Хочу сказати, що я не представляю Юлію Тимошенко як богиню, у неї є свої недоліки, я їх знаю, але єдине, чому я ввійшла в команду, коли всі її зрадили, я вступила до «Батьківщини» тільки тому, що знаю: Тимошенко хоче змін в країні, а не просто влади. Якщо б вона хотіла просто влади, то вона б себе по іншому поводила. Була б більш договірна.

 І я хочу встигнути в цій команді, коли вона прийде до влади, я маю на це велику надію, врятувати Україну. І коли я  зустрічаюся із партійцями, завжди їм кажу, що це будуть не президентські вибори, стоятиме питання набагато серйозніше – чи залишиться Україна? Бо я розумію економічні наслідки всіх цих 4-х років. Найважче для мене – я не можу пробачити людей, які зрадили Революцію Гідності і Героїв Небесної Сотні.

Мабуть, треба було шукати компроміси.

У нас кожен компроміс закінчується так: віддай чоловікові владу. Я була категорично проти Ющенка. І якщо б зараз щось подібне повторилося, не дай Боже, я би була знову категорично проти. Я його дуже добре знала. Я не кажу про Ющенка-людину. Я кажу про Ющенка-президента.

Пані Олександро, ви почали говорити про корупцію. Ось сьогодні я почитав дослідження однієї міжнародної компанії, що корупція в Україні зростає шаленими темпами. На їхню думку рівень корупції зріс до 73% з 56%. Чому не вдається її подолати?

При нинішній владі нічого не зміниться. Вона не садить корупціонерів, влада садить дрібноту. А під ким всі контролюючі органи? Під Порошенком. Але він не може змінити ситуацію в країні тільки через одну проблему: він очолює корупцію в Україні.

Після Помаранчевої революції не брали хабарів 3 тижні. Це я точно знаю. Бізнес мені телефонував. Потім стали брати, але в 10 разів більше. Хабар до цього був 10 тисяч доларів, а став 100 тисяч.

Для мене найбільш шокуючим моментом тоді у 2005 році була прес-конференція Олександра Зінченка і його заява про відставку. Цікаво і зараз її переглядати. Нічого не змінилося. Тоді це був справжній шок для людей, які так вірили в президента Ющенка.

Для вас був шок, а для мене ні. Тому що Порошенко разом з кумом, на другий день після призначення керівником РНБО, я це знаю точно, сів на вертоліт і розглядав вільні землі Київщини і Криму, які можна захопити.

 

«План порятунку України. Це наша мета. Ми готуємо пропозиції. Шукаємо здібних, талановитих, чесних людей»

 

Нещодавно Юлія Тимошенко оголосила Новий курс України. Це – далека перспектива, чи це вже є напрацьовані конкретні кроки, які можуть дати результати у найближчий перспективі?

Ви бачите, це мій робочий блокнот на 2018 рік. Ось великими літерами написано: «Батьківщина». Я розпочала писати в ньому в січні нинішнього року. Що написано на першій сторінці? Подивіться. 

План порятунку країни.

Так. Це те, що ми собі поставили за мету. І кожен подав свої пропозиції. В мене які пропозиції, ось читайте: закінчення війни, ліквідація монополій, амністія, галузевий лобізм, пенсійна реформа, медична реформа… А що в мене наприкінці блокноту? Ось бачите, ми займаємося підбором кадрів. І я вимагаю в кожному регіоні шукати здібних, розумних, талановитих людей.

Бачите, написано – Кабмін. Прем’єр-міністр  – прочерк, віце-прем’єр, міністри…прочерк. Тут багато посад різних. І прочерки будуть заповнюватися конкретними прізвищами. Хочу, аби наша команда обирала найкращих. І ми звертаємося до кожної обласної партійної організації, в кожному місті, в кожному районі, в кожному селищі – дайте нам кадровий резерв. І не підбирайте родичів та друзів.

Для нас це не є довгостроковою перспективою, тому що ми чудово розуміємо, що якщо президент за перший рік не зробив суттєві зміни, далі настає недовіра. Але після того, як програма ООН внесла нас до списку країн  в яких люди голодують – це вирок нинішній владі і президенту.

Хіба?

Так, нещодавно Україну включили до цього списку голодуючих країн. Це при тому, що ми маємо 30% найкращих земель Європи. Тому для нашої команди найголовніше, що всі  пункти Нової стратегії України, за які я також відповідаю перед людьми, як член команди, щоб вони були реалізовані. Щоб вони не були лише добрими намірами.

Добре. Окресліть хоча б головні орієнтири в презентованій частині?

Для мене вкрай важливі два пункти. Це те, що Юлія Тимошенко іде на президентські вибори і в перший рік готова змінити політичну систему в країні. Вона пропонує парламентську країну на чолі з канцлером. І цей пункт, який я готова донести до кожної людини. Бо дуалізм влади призводить до конфліктів і стримування розвитку країни. Пригадуєте, що було у Юлії Тимошенко з Віктором Ющенко, як він ставив палки в колеса прем’єр-міністру?

Є проблеми сьогодні і у Володимира Гройсмана. І так було завжди. Тому це є один із найважливіших пунктів. Вона не просто його проголошує. Вона ще коли ми були в Качанівській тюрмі, ви пам’ятаєте, коли ми приїхали до Юлії Володимирівни і закрилися, вона вже тоді працювала над проектом нової Конституції.

А друге важливе для мене питання. Це те, що Тимошенко проголосила : Україна є член ЄС і НАТО. І що звільнення Криму, частини Луганської та Донецької областей є пріоритетом.

 

«Переконана, президент Юлія Тимошенко не призначатиме на посади, тому що хтось попросив. Повинен бути конкурс»

 

А всі ці Асамблеї з громадських активістів, що це і для чого? От на виборах громадяни обирають депутатів, щоб представляли їх інтереси. А активісти «активуються» самі, на власний розсуд, часто без відома громади, ні?

Це справді складне питання. Я сказала Юлії Володимирівні своє бачення щодо цього, бо багато працюю з громадськими організаціями і не вірю делегування від громадськості на такі права. Чому я маю право це говорити? За 24 роки ніхто крім мене з громадськими організаціями так багато не працював. Це я придумала експертну раду по захисту підприємців в частині ліцензування, в якій 50% лідери всеукраїнських громадських організацій, які ліцензуються і половина представників уряду. Це досудовий орган. І бізнес ніколи не звертається з питаннями оскарження рішень до суду. Уявляєте скільки зекономлено грошей.

Але коли в 2011 році я була в Криму і зустрічалася з однією з охоронних фірм, і вони кажуть: дякуємо, ви нас врятували, бо в кризу в нас намагалися відібрати ліцензію і експертно-апеляційна рада нам допомогла, зберегла її. Я спокійно п’ю чай, знаючи, що ніколи не беру хабарів і запитую: сподіваюся, все це безкоштовно? І бачу, що людина якось не так дивиться. Кажу йому: а тепер докладніше.  І він розповідає, що голова їхньої асоціації взяв з нього 5 тисяч доларів, начебто передати Кужель.

Це дуже сумно. Це якісь метастази суспільства.

Я можу Вам навести ще гірший приклад. Після останнього Майдану я приїжджаю до Запоріжжя, поселяюся в готель. До мене приїжджає справжня активістка запорізького Майдану. Яка просто під кулі лягала. Справжній боєць. Дає мені купу документів і каже: Олександро Володимирівно, народна рада Майдану вимагаємо, щоб Ви цю людину призначили на посаду, щоб займався земельними питаннями.

Але вона забула, що я сама запоріжанка. Я дивлюся, що колись ця людина починала з криміналу. Ви ж знаєте, що багато сьогоднішніх успішних підприємців починали з бандитизму. Я його досить добре знала. Активістка пішла, а я йому зателефонувала. Кажу йому: ти, жучара, скільки тобі це коштувало? Він: Олександро, не повіриш, 500 гривень. І за ці гроші вона прийшла до мене з вимогою від Народної Ради призначити його на досить прибуткову посаду.

Чи легше б вам було від того, якби активістці заплатили, наприклад, 20 тисяч доларів?

Ні. Мені гидко від того, що таке взагалі можливо. Ось бачите чому я пишу  кадровий резерв. Я ж потім все перепровіряю. Тому що, якщо ми призначаємо на посаду таку людину – ми не можемо чекати змін. Розумієте? І коли Юлія Володимирівна передбачає, що вони будуть в Національній Асамблеї, і вони будуть моральними авторитетами і чомусь моральний авторитет може призначати генпрокурора і голову Антимонопольного комітету…

Якщо Юлія Володимирівна стане президентом, то я переконана, вона нікого не призначить лише тому, що хтось просив. Це повинен бути конкурс. Це має бути краща людина. І не протягувати так, як це робить нинішній президент з любими друзями, який призначає вкрай обмежених, недолугих  і жадібних людей.

Оскільки Ви заговорили про кадрові проблеми, як Ви оцінюєте останні призначення Петра Порошенка: екс-губернатора Донецької області Павла Жебрівського аудитором Національного антикорупційного бюро, а генерала Литвина, якого звинувачують у втечі з-під Іловайська, — послом України у Вірменії?

Бридко. Тому що жодне його призначення не говорить про нього, як про державного лідера. Якщо людина прийшла на посаду і під час війни призначає на оборонпром свого друга, який продавав у нього «Богдани» в Херсоні …крапка. Ця людина для мене не існує. Тому що прийшла нефахова людина, яка не знала специфіку оборонпрому, але його поставили заради заробляння грошей і це в часи війни.

І коли я йому сказала про це на ефірі в Савіка Шустера (була колись така програма, може пам’ятаєте), він судився зі мною 3 роки, захищаючи свої «честь і гідність». Але вони програли суд, тому що до мене постійно приїжджали представники заводів оборонпрому і розповідали, де крадуть, де штучно банкротують. Я на кожне засідання суду приходила з новою інформацією. Він вже не радий був, що почав судитися зі мною.

Але ж це не поодинокі випадки, такі дивні призначення.

Так. Візьміть Вовка, Гонтарєву. Тому що раптом від нього чекати? Є така річ, називається закон Тутанхамона. Це було написано на могилі фараона: тільки зірка першої величини оточує себе зірками першої величини. Зірка другої величини оточує себе зірками третьої величини, щоби ніхто не бачив, що він дурак.

Він оточує себе  дурнішими. Порошенко розумний. Але він оточує себе зірками третьої величини. Чому? Тому що йому не потрібні розумні люди, йому потрібні слуги.

З політичним вектором Нового курсу більш-менш ясно, а як щодо економічного?

Ми вже більше як півроку працюємо над економічним курсом та фінансовим сектором, по банківській сфері. Я знаю, що на початку липня буде презентація, вона проголосить економічний курс. Ось бачите я написала: демонополізація, збереження спрощеної системи для малого бізнесу, підключення до енергоносіїв, регуляторна політика (дерегуляція), контрабанда, децентралізація фінансів, відновити повноцінну роботи Ради підприємців при Кабміні, адже вона практично не працює. Останній раз повноцінно Рада працювала за Тимошенко. Юлія Володимирівна лише зараз розпочала діалог.

Вона проголосила новий курс, але ще треба над ним багато працювати. І сьогодні я підготувала презентацію для нашого лідера, мої пропозиції, що робити з Донецькою і Луганською областями (окупованими частинами) після закінчення війни. Надіюся, вона схвалить ці пропозиції.

Після Революції гідності ситуація для малого та середнього бізнесу змінилася?

Ситуація погіршилася. Як завжди, відігралися на середньому бізнесі. Його знищують цинічно і системно. Починаючи з абсурдних вимог купувати модем, підпалом ринків, рейдерством. Нема умов для того, щоб люди працювали. Знаєте чому я пішла від Тігіпка? Бо команда Януковича, до якої він приєднався, знищувала те, чому я присвятила своє життя.

Все життя я підтримувала малий бізнес, створювала умови для його розвитку. А Янукович його нищив. І зараз його знищують.

Чимало людей закривають справи і виїжджають за кордон, до тієї ж Польщі. Безвіз став не нагодою випити філіжанку кави в Парижі чи послухати Віденську оперу, а мало не шляхом евакуації.

Все просто. Є розуміння – пул грошей. Бізнес існує там, де є для цього сприятливі умови. Де є гроші. От якщо з організму випустили кров, він зупиняє функції. Бізнес живе там де є кров, тобто там, де гроші. Сталося дві події. Перша. При руйнуванні 100 банків, це дані Української асоціації бізнесу, з нашого ринку, з цього пулу життя, вивели 400 мільярдів гривень. Яким чином? 200 мільярдів – це те, що люди поклали на депозити, які захищені фондом гарантування вкладів. А 200 мільярдів, для мене це найстрашніше, це рахунки малого і середнього бізнесу, які в збанкрутілому банку ніхто їм не компенсував. Тобто, люди в один момент лишилися без грошей.

Друге. Відповідно до законодавства повинна бути індексація державних виплат. Це державні зарплати, пенсії, різні соціальні виплати. Наприклад, мама яка сьогодні доглядає хвору дитину отримує сьогодні в місяць 150 гривень. Це державний підхід? Відсутність індексації виплат і шалена інфляція знизили купівельну спроможність українців в 2-6 разів. Порівняйте, що можна було купити за тисячу гривень у 2014 році і що зараз. Ці гроші знецінилися.

І як все це відобразилося на малому бізнесі?

На жаль, після такого падіння і знецінення покупцеві немає з чим іти до магазину. Якщо ви відкрили магазин – хто до вас прийде, якщо у людей низькі зарплати і пенсії? Ви можете сидіти тижнями без продажів, але вам потрібно сплачувати комунальні, зарплату, підвезти товар, у вас є витрати, але у вас немає доходів. Як це називається? Банкрутство. А тепер, у цей момент тобі сказали: ти ще заплати 20 тисяч  і підключи модем для Фірташа чи Ахметова. А ви тоді кажете: ви ох…їли? Іншого слова не можу підібрати. 

Ми 3 роки тому подали законопроект, який передбачав підняття пенсії і зарплат одночасно. Звідки взялося 3200 гривень мінімальна зарплата? Була ідея підвищити зарплату до 3200. Звісно, змінити всю тарифну сітку. І поставити пенсію 3200 гривень, проіндексувати всі соціальні виплати. На це потрібно приблизно 40 мільярдів гривень. Що цікавого в цьому законопроекті? Це було б потужним імпульсом для економіки держави і захисту людей.

Але вони зробили 3200 гривень лише санітаркам і прибиральниці, а зарплата лікаря – 3800 гривень не змінилася. Але це неосвіченість, не грамотність. Якщо ви бізнесу не дали обігові кошти, то як я можу підвищити мінімальну зарплату до 3200? У мене продажі не збільшилися. А люди можуть купити лише на 500 гривень.

«Новий курс України» Юлії Тимошенко може все це змінити?

Я вже сказала, що наразі кінцевого варіанту економічного блоку ще нема. Ми зараз всі активно працюємо. Робота над ним іде повним ходом. Та можу вам сказати напевне, що буде повністю змінена фінансово-монетарна політика. Ми можемо довести, що президент, Гонтарєва і їх поплічники мають отримати кримінальні справи за знецінення гривні. Всі спеціалісти, банкіри сходяться на тому, що гривня недооцінена і її реальна вартість близько 10 гривень за долар. Звичайно, що будуть зміни фінансові, економічні, до того ж кардинальні.

Зараз Юлія Володимирівна разом зі спеціалістами над цим працюють. Ви розумієте, що Юлія Володимирівна націлена здійснити конституційну реформу. І стати канцлером. А я впевнена, що це буде кращий канцлер, і вона цей рік буде пахати, як ніколи. Вона прийде і наступного дня почне працювати. І для мене досить важливо, щоби в неї на кожну посаду було 3 перевірених людини, перевірених службою безпеки, яких вона може обирати на посади.

Як ви оцінюєте намагання уряду влаштувати приватизацію великих, стратегічних підприємств в умовах війни з Росією?

Ми категорично проти цього. Бо підприємства будуть продані за безцінь. На ваше запитання відповідь дав президент. Він не може продати свої активи під час війни, бо вони вкрай дешеві. Яку приватизацію я пропонувала провести пану Гройсману? У нас понад 5 тисяч підприємств вважаються державними. З них понад 3 тисячі підприємств – це «пустишки», які треба негайно продати. Хоч по 1 гривні. Тимошенко це почала робити в 2009 році, коли я показала перелік державних підприємств.

От наприклад, у Міністерстві оборони є всі види бізнесу, крім проституції і наркоманії. Але, можливо і міністр про них не знає, вони їх відкрито не показали. Там і пошиття одягу, і кінематограф, і перукарні, вирощування квітів…чого там тільки немає. Ось саме від усіх оцих непритаманних видів бізнесу міністерство повинно очиститися.

Ну, а щодо стратегічних підприємств, то звісно, зараз вони підуть за безцінь. В умовах війни стратегічні підприємства не продають.

Ви згідні з тезою, що лише один клан в цій країні може нормально займатися бізнесом?

Ні, тому що в нас не один клан. В нас бізнесом чудово займається клан Порошенка, а поруч чудово займається бізнесом клан Кононенка, клан Третьякова. У кожного клан в силових структурах. Так що у нас не один клан в бізнесі.

«Для мене найбільше розчарування – люди, які пішли на посади і зрадили Майдан. Це Іуди. Сподіваюся, Господь їх покарає»

 

У Верховній Раді постійно порушується регламент. За цим спостерігають мільйони українців. Як з цим боротися?

Я не хотіла б про це говорити. Мені подобається вислів: кадри вирішують все. Якщо ми не ставимо відповідальних державних людей на посаду, ми не можемо отримати результат. Тому, що вони не можуть пройти випробування. Бо ж ми знаємо, що найважчі випробування, це випробування владою і грішми. Багато людей високоморальних і глибоко освічених цю спокусу не здатні витримати. Для мене найбільшим розчаруванням були люди, які боролися на Майдані, пішли на посади і зрадили Майдан.

Я вважаю таких людей, як Ярема, це взагалі іуди Майдану. Саме іуди Майдану. Людина прийшла на посаду генерального прокурора після Революції Гідності. Я особисто занесла в кабінет 70 справ по рейдерству бізнесу Януковича. То, гаманець Яреми Даниленко, здирав відкати з регіоналів по мільйону, по 2 по 3 мільйони… Я ненавиджу його. Ненавиджу! Це не ненависть, яка мене руйнує, але я сподіваюся, що Господь їх покарає. Тому що це найстрашніші зрадники.

Це зрада і тих, хто обіцяв, що підвищену ціну на газ за бідних платитимуть багаті. Вони обманули людей. Вони довели людей до жебракування. Такого в нас не було, коли люди не тільки не можуть десь відпочити раз в рік, вони ліків не можуть купити. Я не можу пробачити непрофесіоналізм людей, які зараз приходять до влади.

Для мене нинішній парламент є найгіршим. Навіть попередній  був більш державним. І рішення тоді було легше ухвалювати. Тут же все мерзотне. Вистави, торгівля, «договорняки», це просто огидно. До такого рівня парламент ще не падав. Не кажучи вже про недотримання регламенту. І найбільш гидко – крадіжки в дрібницях. Навіть їдальня у Верховній Раді стала гидкою. Така несмачна їжа. На це треба брати професіонала, який може не дорого, але готувати смачну їжу. І не красти.

Ці порядки в парламенті, про які ви щойно сказали,  ображають не тільки Вас, це плювок в обличчя народу.

Ви пробачте, але я скажу річ, яка може вам не сподобатися – а хто з народу щось відстежує? От коли я зустрічаюся з людьми завжди кажу: дуже прошу — не любіть політиків. Нас люблять чоловіки, друзі, діти, онуки. У вас один обов’язок, ви вибрали політика – контролюйте, як він голосує, як він себе поводить. І якщо ця людина вас розчарувала, будь ласка, не голосуйте за нього більше. І якщо ви взяли 300-500 гривень, ця людина з вас уже зняла набагато більше за 4 роки в керівництві.

Це все досить пов’язано. Ось чому Тимошенко каже про суспільний договір. Це помилка думати, що хтось буде робити за самих людей. Іноді люди вимагають: так, швидко мені зроби. Я зараз навіть покажу лист. Я отримала його в месенджері. Мені написали: «Олександро Володимирівно, особистий прийом, який ви провели за Юлію Володимирівну місяць тому, мене прийняли, підготували об’єктивні, належного змісту депутатські звернення до МВС, МОЗ, ГПУ».  А далі пише: «тепер проконтролюйте свої депутатські звернення, щоб їх не проігнорували». Який сором та неповага до парламенту. Те що він має право мені зателефонувати, написати, те, що я спілкуюся з ним в месенджері, те що зразу відреагувала на його звернення – йому до одного місця. Йому потрібен депутат, який би послав його.

Влітку очікується підняття ціни на газ до 11 тисяч гривень. Чи можна цього уникнути?

З діючою владою ні. Це не ціна на газ. Це корупційна складова. Про це сказав навіть відомий експерт-економіст Ерік Нейман. Він сказав, що в Україні немає тарифів, а є політична корупція.

Ми з Юлією Тимошенко вважаємо, з приходом до влади ми можемо встановити ціну для населення, для приготування їжі і опалення, до 100 доларів. Зараз вони хочуть підняти до 400 доларів.

 

«Заради влади він може піти на загострення військових дій. Не лише на такі м’які провокації, коли він прислав стриптизера з квітами на презентацію Нового курсу України».

 

Наближаються вибори президента. Чи будуть вони чесними, не сфальсифікованими? Чи готові ви до виливання тонн бруду, критики, фейків на адресу Юлії Тимошенко?

І не тільки на адресу Юлії Володимирівни. Ми всі під кримінальними справами. На нас постійно виливається бруд. Я завжди згадую слова Олександра Пасхавера, який мені сказав десь в 1994 році: Олександро, якщо ви прокидаєтеся вранці і про вас не написано якоїсь гидоти, зверніть увагу, дитинко, що в цьому житті ви вже нічого не значите.

І це приголомшливо, тому що ніхто не пише зараз про Табачника, Азарова і його сина, про Ставицького чи Черновецького. Пишуть лише про тих, які можуть вплинути на ухвалення рішень, або тих, хто боляче став на мозоль пану президенту. Президент Порошенко володіє бультерєрською хваткою і він не хоче йти з влади. Заради влади він може піти на загострення військових дій.

Вони просто істерично бояться, що прийде Тимошенко і буде зовсім по-іншому відновлювати країну.

Дивишся на всі ці напади на Юлію Тимошенко, складається враження, що у них справді істерика.

У нас немає культури ставлення до жінки з повагою. Це наша ментальність. Хоча подивіться на склад останнього уряду Іспанії, там більше 70% жінок. В уряді Канади більшість жінок, при чому 3 з них українки.

Тому давайте разом з вами повернемо поняття рівності в розумінні рівності відповідальності за порятунок України.

Ви очікуєте провокацій перед виборами?

Так. Вони у нас і зараз є. Ви не повірите, але…Пам’ятаєте, колись був такий депутат  і голова Черкаської ОДА Анатолій  Даниленко, який лягав на трибуну і казав: «Село гине!». А в нього вага кілограм під 150. А зараз керує аграрним університетом у Білій Церкві. І він раптом ні з того, ні з сього став радикалом. Там же зараз в Радикальній партії сидить в офісі і Віктор Ющенко. Він разом з ними планує йти на вибори.

Можете собі уявити, на мої виступи, зустрічі з людьми в Київській області Даниленко наймає «тітушок» в балаклавах, щоб вони зривали ці зустрічі. І це тільки початок. Провокації нас ніколи не лякали. Ми готові до них.

Бесіду вели В’ячеслав Козак та Володимир Малінін

 

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , , , ,

Загрузка...
Load...