Москва втратила союзника в Європі

Москва втратила союзника в Європі

Справа опозиціонера Олексія Навального поставило під загрозу російсько-французькі відносини.

Президент республіки Еммануель Макрон, який взяв на себе роль посередника між Росією і Євросоюзом, виявився позбавлений свободи дій. У нинішній ситуації можуть бути скасовані запланована на 14 вересня зустріч міністрів оборони і закордонних справ двох країн, а також візит Макрона в Москву.

Експерти і дипломатичні джерела, опитані журналом Le Point, вважають, що в світлі отруєння Навального переговори міністрів закордонних справ і оборони в форматі 2 + 2 добре було б скасувати. Крім того, під питанням опинився візит Еммануеля Макрона в Москву, про який було заявлено раніше.

Це було б логічно. Чи можемо ми діяти так, як ніби нічого не сталося? – вважає спеціальний радник Фонду стратегічних досліджень Франсуа Хейсбур.

Фахівці додають, що подібні контакти з Москвою в нинішній ситуації виглядали б як порушення європейської солідарності і викликали б питання у союзників Парижа. Крім того, те, що трапилося з Навальний ставить під сумнів і успіх затії Макрона по запуску стратегічного діалогу з Росією: незважаючи на всі зусилля Парижа, Кремль, на думку європейців, продовжує діяти без оглядки на їх думку.

«Новачок» на знайдеш просто на вулиці, він виробляється у військовій лабораторії, – нагадало у розмові з Le Point джерело в дипломатичних колах.

Німеччина і Франція – основні партнери по Євросоюзу. Вони ж були ініціаторами загальноєвропейського процесу з подолання кризи з коронавірусу, і ступінь їх взаємодії зараз дуже висока. Тому Париж сьогодні не може не враховувати позицію Берліна, в тому числі, звичайно, у відносинах з Росією. Тому заяви Макрона можна розглядати як пряму відповідь на заяви Ангели Меркель. У цьому контексті очікувати швидкого візиту французького президента в Москву було б дивно.

Експерт Юрій Рубинський вважає, що швидко відносини Росії і Франції не відновляться, хоча серйозних санкцій від Парижа навряд чи варто очікувати. Макрон не проявлятиме ініціативу в тиску на Москву, але і не стане йти проти загальної лінії ЄС, і, головним чином, Німеччини. Що ж стосується долі газопроводу «Північний потік – 2», то французькі компанії теж беруть участь в даному проекті, але головні рішення з цього приводу знову-таки будуть прийматися в Берліні.

Еммануель Макрон спочатку спантеличував європейців своїми сміливими кроками назустріч Росії і навіть викликав на себе вогонь критики за те, що приймав рішення про зустрічі з російським колегою Володимиром Путіним без повідомлення союзників. Президент РФ став одним з перших іноземних лідерів, запрошених в Париж після обрання Макрона в 2017 році.

Влітку 2018 го було друге запрошення – на цей раз в літню резиденцію французьких президентів Форт Брегансон. Макрон кликав туди тільки найважливіших союзників – Ангелу Меркель і тодішнього прем’єр-міністра Великобританії Терезу Мей.
Макрона не назвеш відкритим адвокатом Москви в ЄС, однак він виступав явним прихильником підтримки економічних відносин з Росією, незважаючи на санкції, і в цілому захищав продовження діалогу з РФ. Після того, що сталося з Навальний Парижу буде складніше балансувати антиросійський фланг всередині ЄС, представлений Польщею і країнами Балтії.

Конкретної дати зустрічі Макрона і Путіна так і не було призначено, проте під час телефонної розмови в кінці червня лідери домовилися про те, що французький президент відвідає Москву до кінця року. Під час тієї розмови особливо докладно обговорювалося питання Лівії: Макрон був стурбований російською участю в конфлікті.

Поділитись