Молдову очікує другий тур виборів глави держави

Молдову очікує другий тур виборів глави держави

Молдову очікує другий тур виборів глави держави. Згідно з даними екзитполів, країні доведеться визначитися між чинним президентом Ігорем Додоном, які дотримуються проросійського вектора, і екс-прем’єром Майєю Санду, яка виступає за тіснішу співпрацю з Європою.

Ця ситуація залишається незмінною вже кілька років через відсутність в країні авторитетною третьою політичної сили, вважають експерти.

Вибори в Молдові були визнані такими, що відбулися, а явка на них склала майже 43%. Однак президента громадяни республіки обиратимуть у другому турі. Про це свідчать дані екзитполів, опубліковані за результатами голосування, яке відбулося 1 листопада. Згідно із законодавством країни, переможцем вважається кандидат, який набрав більше 50% голосів.

В ході голосування в першому турі бажаних показників не зміг досягти ніхто. Ближче всіх до них виявився Ігор Додон, традиційно виступає за розвиток відносин з Росією і Євразійським економічним союзом. За попередніми даними, він набирає 40,9% голосів. Друге місце з 34,6% цілком очікувано поки займає лідер проєвропейської Партії дії і солідарності Майя Санду. Саме вони, як і вважали експерти, посперечаються між собою за крісло президента у другому турі.

Всього в першому турі взяли участь вісім кандидатів. Крім Додона і Санду на пост глави держави претендували Ренато Усатий (​​«Наша партія»), Андрій Нестасе («Платформа «Гідність і правда»), Тудор Деліу (Ліберально-демократична партія Молдови), Віолетта Іванова (партія «Шор»), Октавіан Цику (Партія національної єдності) і Дорін Кіртоаке (виборчий блок Unirea). Найбільш успішними кандидатами після Додона і Санду стали Ренато Усатий (11,5%) і Віолета Іванова (6,3%). Решта, згідно з прогнозами, отримали менше 3% голосів.

Дані ЦВК республіки за підсумками обробки 47% бюлетенів відображали таку ж картину. На момент публікації Ігор Додон набирав 36,12%, а Майя Санду – 30,41%.

Поточна політична ситуація є незмінною вже кілька років через відсутність в країні авторитетною третьою політичної сили, пояснив політолог Дмитро Фетисов.

– Боротьба йде між двома різними за поглядами і програмами партіями. Раніше була ще третя сила, коли був Володимир Плахотнюк (екс-голова Демократичної партії). Зараз нею намагається стати Ренато Усатий, – підкреслив він.

Аналогічна ситуація склалася і чотири роки тому, коли жодному з кандидатів не вдалося набрати більше половини голосів у першому турі, а до другого туру вийшли ті ж Санду і Додон. Перемога чинного президента над лідером проєвропейської сили в 2016 році була здобута з незначною перевагою – тоді він набрав трохи більше 52%.

Згідно з попередніми прогнозами і оцінками спостерігачів, фаворитом президентської гонки вважається Ігор Додон, але звинувачення протиборчих сторін в неохайною грі почалися задовго до першого туру. Майя Санду за два тижні до виборів дорікнула чинній владі в підготовці фальсифікацій і пригрозила акціями протесту після виборів. Ігор Додон, в свою чергу, відкинув звинувачення і зазначив, що більшість членів ЦВК і Конституційного суду, від яких залежить затвердження підсумків голосування, є представниками проєвропейських сил.

Поділитись