Лукашенко розвернувся на Захід і все активніше дистанціюється від Росії

Лукашенко розвернувся на Захід і все активніше дистанціюється від Росії

Білорусь все активніше дистанціюється від Росії. За останній тиждень Мінськ уклав угоду про полегшення візового режиму з ЄС. І домовився про відновлення дипломатичних відносин з США, перерваних більше десяти років тому.

Білорусь продовжить активно просувати політику «і нашим, і вашим», тому що менше року залишається до президентських виборів в країні, і Олександрові Лукашенку необхідно в п’ятий раз переконати електорат у своїй незамінності.

У п’ятницю 20 вересня Білорусія підписала угоду щодо спрощення візового режиму з ЄС. Передбачається зниження вартості віз до 35 євро і скорочення термінів їх видачі білорусам до 10 днів. Також очікується візит до Мінська представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріки Федеріка Могеріні.

Росія при цьому йде в зворотному напрямку. Переговори про полегшення візового режиму з Європою були заморожені в 2014 році після анексії Криму Росією.

Останнім часом Лукашенко демонструє все більш незалежну від Кремля політику і намагається вичавити максимум зі свого вміння сидіти на двох стільцях, балансувати між Сходом і Заходом, між Росією з одного боку та Європейським союзом і США з іншого.

Прикладів такого маневрування у взаєминах між Москвою і Мінськом накопичилося більш ніж достатньо, але на цьому тижні Лукашенко, здається, перевершив сам себе. Він показав Москві, наскільки він може бути політично самостійним і економічно незалежною. Полегшений візовий режим – як раз історія такого плану. І вона не єдина. Лукашенко має намір відновити дипломатичні відносини з США, перервані десять років тому. Це стало відомо після візиту в Мінськ радника президента США з національної безпеки Джона Болтона, який дав зрозуміти, що США підтримають Білорусію в її прагненні зберегти суверенітет.

“Коли розпався СРСР і виникли незалежні держави, ми твердо заявили і продовжуємо заявляти про підтримку незалежності та суверенітету”, – підкреслив Болтон після зустрічі з Лукашенком. За словами екс-радника Трампа, білоруський народ повинен вирішити, чи хоче він залишатися суверенним або ні.

Для Лукашенко така підтримка заокеанського партнера вкрай важлива. Справа в тому, що білоруський лідер не раз висловлював претензії російського керівництва з приводу того, що Москва хоче позбавити Мінськ суверенітету в обмін на фінансову допомогу. І навіть нібито російські партнери «знахабніли настільки, що викручують руки».

“Я розумію ці натяки: отримаєте нафту, але давайте руйнуйте країну і вступайте до складу Росії”, – обурювався Лукашенко, підкреслюючи, що питання незалежності для Білорусії «святий».

“Болтон приїхав. А чому він не міг приїхати? Він що, приїхав до Білорусі насамперед? Та ні, він вже побував і в Сочі, і в Москві, і з моїм другом, колегою Путіним, обіймався. Ми ж спокійно це переносили. Ми не виникали. Приїхав і приїхав”, – сказав Лукашенко, підкресливши, що дружить і з американцем, але і Володимир Путін – теж один.

Лукашенко, щоб збалансувати крен на Захід, навіть злегка «наїхав» в своїй манері на США. “Вони нас нахиляли і вліво, і вправо. І самі приїхали, запропонували зустрітися. Думаю, правильно, ми повинні з ними налагоджувати відносини”, – сказав Лукашенко.

Фото РИА Новости.

Поділитись