Лукашенко розповів Путіну про пастку для Росії в Афганістані

Лукашенко розповів Путіну про пастку для Росії в Афганістані

Володимир Путін обговорив ситуацію в Афганістані з союзниками по ОДКБ.

Кремль офіційно повідомив про «глибоку занепокоєність», але на ділі дискусія, по всій видимості, носила більш гострий і конкретний характер. Лукашенко дав зрозуміти, що Путін висловився проти розміщення і навіть транзиту натовських військових і афганських біженців через території країн ОДКБ.

Головою ОДКБ – військового блоку, об’єднуючого 6 держав пострадянського простору – в цьому році є Таджикистан. Однак на позачерговій віртуальний саміт лідери, як повідомив Дмитро Пєсков, зібралися з ініціативи Володимира Путіна. А Емомалі Рахмон взяв на себе функції технічного організатора.

Зазвичай такі зустрічі проходять у відкритому режимі. Але, оскільки на цей раз дискусія, по всій видимості, мала не ритуальний, а цілком предметний характер, виступи президентів не транслювалися в прямому ефірі. Про зміст розмови, до якого також приєднався глава Узбекистану Шавкат Мірзійоєв, можна було судити по коротким офіційним повідомленням прес-служб, а також за цитатами Олександра Лукашенка, який став надбанням широкої громадськості.

За словами Дмитра Пєскова, учасники саміту висловили глибоку заклопотаність потенційними загрозами, що виходять з Афганістану у зв’язку з приходом до влади талібів (в Росії «Талібан» визнані терористичним і заборонений). «Було відзначено, що важливо не допустити інфільтрацію радикального ісламізму на територію держав-членів ОДКБ, припиняти вербування наших громадян до лав екстремістів, уважно відстежувати, як будуть розвиватися події з наркотрафіком», – розповів він.

Володимира Путіна особливо турбують сильні позиції ІГІЛ в Афганістані, а також протистояння між «Талібаном» та рухом опору, очолюваного Ахмадом Масудом. «Ця лінія розвитку подій, – пояснив Пєсков, – чревата черговий громадянською війною в Афганістані і несе додаткові загрози. Однак, незважаючи на те, що Росія має досвід взаємодії з батьком Масуда – знаменитим польовим командиром Ахмад-Шахом Масудом, – ні про військове, ні про дипломатичний втручанні в конфлікт мова сьогодні не йде. Ніхто втручатися в ці події не збирається», – підкреслив Пєсков.

Саміт завершився дорученням міністрам закордонних справ, оборони і секретарям рад безпеки країн ОДКБ «оперативно виробити заходи спільного реагування» на численні загрози, які виходять з Афганістану. Вони, уточнив Песков, повинні бути готові до 16 вересня, коли президенти планують особисто зустрітися Душанбе.

Однак зі слів Олександра Лукашенка, можна зробити висновок, що дискусія носила більш гострий характер, і російський президент не тільки висловлював «глибоке занепокоєння» ситуацією в Афганістані, але і вимагав від союзників не погоджуватися на пропозиції США. «Я абсолютно підтримую президента Росії, його заяви про те, що польоти бойових літаків США над країнами ОДКБ неприйнятні. Більш того, я абсолютно солідарний з ним, що спроба НАТО сісти в Центральній Азії також для Російської Федерації і для ОДКБ неприйнятна», – заявив Лукашенко.

За словами Лукашенка, не варто також поспішати з оцінками і оголошувати захоплення влади в Афганістані талібами «гігантським поразкою західної політики» – можливо, це ретельно приготована пастка. «Не можна скидати з рахунків можливий стратегічний розрахунок і абсолютно усвідомлений крок США по створенню нестабільності в зоні відповідальності ОДКБ», – сказав він, зазначивши, що «американці люблять перекладати свої проблеми на інших».

На відміну від Путіна і Лукашенка, жоден лідер центральноазіатських держав ОДКБ до сих пір не позначив свою позицію по афганській темі.

Поділитись