Лукашенко пригрозив Росії санкціями за зрив будівництва БелАЕС

Лукашенко пригрозив Росії санкціями за зрив будівництва БелАЕС

Президент Білорусі вважає, що Росія повинна або заплатити штраф за прострочення введення в дію АЕС, або пом’якшити умови платежів за наданим їй кредитом.

Якщо Росія не піде назустріч Білорусі з питання видачі кредиту на введення в лад БелАЕС, Мінськ може ввести санкції проти Росії через зрив початку експлуатації атомної електростанції. Про це заявив президент Олександр Лукашенко, передає БелТА.

“Ви знаєте, що росіяни повинні були в 2018 році ввести перший блок, в 2019-му – другий. Але зірвали терміни, а там величезні штрафні санкції”, – заявив президент.

За словами Лукашенка, він обговорив проблему з президентом Росії Володимиром Путіним під час зустрічі в Сочі і саме російський лідер запропонував йому «знайти взаємоприйнятне рішення», щоб не доводити справу до штрафів, до виплати яких російський бюджет не готовий.

“Я говорю: хороша пропозиція, у мене буде зустрічне. Ви зірвали терміни, значить, давайте домовимося, що відсоток по кредиту скоротимо до того рівня, як ви будуєте в Угорщині, у В’єтнамі (десь близько 3%). Ми не будемо вводити санкції, і це як раз те на те й вийде”, – розповів Лукашенко.

Він також зазначив, що крім зниження ставки по кредиту запропонував відкласти початок виплат в рахунок його погашення на три роки. У Путіна така пропозиція, за словами Лукашенка, відторгнення не викликала.

“Вирішили, що в цьому плані ми будемо домовлятися: іншого не дано. Або ми вводимо санкції за прострочення (а там великі гроші), або вони посуваються по кредиту. Це цілком нормально”, – резюмував президент Білорусії.

Раніше про те, що Білорусь просить Росію переглянути умови міжурядової кредиту на будівництво Білоруської АЕС, заявляв перший віце-прем’єр білоруського уряду Дмитро Крутой. Однак заступник голови Мінфіну Росії Сергій Сторчак назвав запропонований Мінськом варіант неприйнятним.

Білоруська АЕС будується поруч з містом Островець в Гродненській області, відповідно до підписаного в 2011 році угодою між урядами Росії і Білорусії. Генпідрядником будівництва є «Атомстройекспорт» (входить в «Росатом»). АЕС буде складатися з двох енергоблоків з реакторними установками ВВЕР-1200. Для будівництва Білоруської АЕС обраний проект АЕС-2006 – типовий російський проект атомної станції нового покоління «три плюс» з поліпшеними техніко-економічними показниками, відповідний найсучаснішим, так званим «постфукусимськими», нормам безпеки, вимогам природоохоронного і санітарно-гігієнічного законодавства.

Російською стороною було виділено кредит, що покриває 90% вартості контракту на зведення станції в розмірі $ 10 млрд. Кредитна лінія відкрита до 2035 року, погашення основного боргу має розпочатися після введення АЕС в експлуатацію.

Поділитись