Лукашенко назвав санкції Європи і США спробою рейдерського захоплення економіки

Лукашенко назвав санкції Європи і США спробою рейдерського захоплення економіки

Білоруський лідер Олександр Лукашенко розцінює санкції Заходу проти Мінська як спробу рейдерського захоплення секторів білоруської і не тільки економіки.

Під час наради з питань співробітництва з РФ він висловив упевненість, що всі спроби так званих рейдерських захоплень білоруської власності приречені на провал.

«Їм [(Заходу. – ред.) треба сьогодні зберегти обличчя. Вляпалися по вуха», – наводить слова Лукашенка у вівторок, 1 червня, “СБ.Беларусь сьогодні”.

Лукашенко додав, що сумнівається в реальності реалізації загроз введення санкцій щодо газового транзиту по трубопроводу «Ямал-Європа» через Білорусь. Він зазначив, що подібні заходи дорого обійдуться Євросоюзу і при цьому йому доведеться мати справу не тільки з Білорусією, але і з Росією.

«Я не думаю, що європейці вистрілять собі в ногу. Їм немає необхідності стріляти собі в ногу. Вони ж не Україна. Тому я не думаю, що вони візьмуться за цей важіль. Це їм вже тоді дуже дорого обійдеться. І тут вони вже будуть мати справу не тільки і не стільки з Білоруссю, скільки з Росією. А з Росією, вони розуміють, що краще не мати справу», – заявив він.

Новий виток напруженості у відносинах Білорусі та Заходу стався після інциденту з літаком авіакомпанії Ryanair, який 23 травня здійснив екстрену посадку в Мінську через повідомлення про мінування, яке згодом не підтвердилося. На борту лайнера знаходився колишній головний редактор визнаного в Білорусії екстремістським Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич. Після посадки судна його затримали.

Те, що відбулося на Заході різко засудили, а деякі країни заборонила своїм авіакомпаніям польоти в повітряному просторі Білорусі, а також закликали владу республіки відпустити Протасевича. 24 травня на саміті Євросоюзу було прийнято рішення заборонити білоруським авіакомпаніям польоти в Євросоюз.

26 травня Лукашенко травня пообіцяв жорстку реакцію на нові західні санкції і провокації, однак на наступний день глава МЗС ФРН Хайко Маас 27 травня зазначив, що Німеччина не виключає введення санкцій щодо транзиту газу через територію Білорусії. Тоді ж глава Євроради Шарль Мішель вказав на те, що ЄС почав роботу над введенням нових санкцій щодо Білорусі через інцидент з посадкою лайнера.

29 травня США оголосили про припинення дії міжурядової угоди з Білорусією про повітряне сполучення, а також анонсували з 3 червня введення санкції проти дев’яти білоруських держпідприємств, які раніше були звільнені від рестрикцій серією генеральних ліцензій американського міністерства фінансів.

Через два дні заступник голови МЗС РФ Сергій Рябков повідомив, що Росія продовжить допомагати Білорусі на тлі заяви Вашингтона про можливі санкції проти Мінська. При цьому в той же день директор департаменту економічного співробітництва МЗС РФ Дмитро Бірічевскій заявив, що російська сторона буде допомагати Білорусі, в разі якщо Євросоюз введе проти країни економічні санкції.

В цей же день канцлер Німеччини Ангела Меркель на спільній прес-конференції з президентом Франції Еммануелем Макрона заявила, що санкції Євросоюзу щодо Білорусі будуть носити точковий характер.

Поділитись