Колишній глава Генштабу ЗСУ розповів, як влада України «здала» Крим

За словами колишнього глави Генштабу ЗСУ Володимира Замани, «якби було політичне рішення, військові б його виконали».

Однак, зазначив Замана, у Турчинова (тоді — в.о. президента України) в той час панували «розгубленість і повна некомпетентність», при цьому там посилалися на західних партнерів, які не рекомендували робити різкі рухи. Хтозна, може бути це і врятувало від великої крові.

У той же час, за словами екс-керівника Генштабу, свого часу Турчинов взяв якесь рішення (про яке Замана поки говорити не може), але це рішення не було виконано.

Нині у «справі» Замани, за словами адвоката, «360 томів не таємних і 300 з гаком томів секретних», так що про справжні обставини і рішення тих днів широкому загалу стане відомо не дуже скоро.

Він також пояснив, чому в зв’язку з подіями в Криму Києвом не була оголошена антитерористична операція. Він зазначив, що в той час — з 20 лютого по 7 квітня 2014 року — не було призначено начальника Антитерористичного центру, «який єдиний може організувати і проводити таку операцію».

«У нас захоплена Верховна Рада Криму, ми говоримо про те, що — не можемо, або можемо, або нікому … Та людини навіть не було призначено, про це навіть ніхто не думав. Перешийки були захоплені, хто заважав їх розблокувати? Елементарні речі», — сказав Замана. Він нагадав про заяви Турчинова про те, що війська тоді були «якісь не такі», і сказав: «цей кадр (Турчинов ), протягом п’яти років перебуваючи в РНБО … навіть не розібрався в тому, що було, чого не було, і так далі».

Зокрема, за його словами, українські підрозділи в Криму були тоді укомплектовані контрактниками — «і могли діяти не через тиждень, не через дві, а буквально в той день, коли отримали наказ».

Замана розповів також, що 1 березня 2014 року заступником начальника Генштабу ЗСУ було підписано розпорядження про перекидання в Крим сил і засобів повітряним шляхом.

«Це розпорядження було в останній момент скасовано. Хто і як — поки ще я не знаю», — сказав екс-глава Генштабу. За його словами, він в ті дні двічі був на півострові. Після першої поїздки доповідав Турчинову про ситуацію і говорив, що потрібно робити. За результатами цієї доповіді Турчинов і прийняв вже згадане рішення, яке не було виконано і про суть якого ми поки не знаємо.

Замана зазначив, що 12 березня він ще раз поїхав до Криму, щоб розібратися в ситуації. Там командир бази в Балаклаві розповів йому, що «все цивільне населення, включаючи сільського голову — вони проти нас, вони створять нам проблеми». Екс-глава Генштабу додав, що раніше привіз Турчинову номери телефонів командирів українських військових частин в Криму і попросив «хоча б зателефонувати» їм — проте ніяких розпоряджень і дзвінків не було, «повний нуль».

«Я до Турчинову звернувся 12-го або 14-го, ще до анексії Криму. Нуль. На виході: Володимир Михайлович, наші західні партнери нам не рекомендують. Ось все, що я можу сказати», — повідав Замана.

ВСУ взагалі були тоді не в найкращому стані. Так, перехід на однорічний термін служби — це «практично поставило збройні сили на коліна», зазначив Замана. Однак, за його словами, підготовлені люди для захисту півострова були, і «операція була підготовлена» — але не було політичної волі в Києві.

«Основною причиною здачі Криму я вважаю відсутність політичних рішень, що до оголошення воєнного стану в Криму та застосування Збройних сил», — сказав Замана, пояснивши, що «командир не може сам застосовувати свої підрозділи, не може застосовувати бойові статути — для цього потрібне відповідне політичне рішення, якого не було».

«Повторюю ще раз, за ​​ці шість років не було, і ви не знайдете жодного рішення ні Турчинова, ні Порошенка, що стосується застосування збройних сил, узаконення тих дій, які брали на себе командири», — зазначив екс-керівник Генштабу ЗСУ.

Замана пояснив, що сам він не міг почати операцію з тієї причини, що ще з початку лютого 2014 року його «почали змушувати вести війська з того ж Криму, з тієї ж Східної України до Києва».

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Load...