Китай передає фальшиві новини щодо походження коронавірусу

Китай передає фальшиві новини щодо походження коронавірусу

Щоб підштовхнути думку про те, що вірус не походить з Китаю, уряд спотворив зауваження експертів і дав сумнівним теоріям “шпону науки”.

Про це повідомляє The New York Times.

 

Поміркований німецький вчений ніколи не передбачав стати китайською зіркою пропаганди.

Але Олександр Кекуле, директор Інституту досліджень біозахисту в Галле, Німеччина, останніми днями перебуває у державних ЗМІ в Китаї. Новини вирвали дослідження доктора Кекуле з контексту, припустивши, що там, де почалася пандемія коронавірусу , була Італія , а не Китай. Його фотографії з’явилися на китайських сайтах новин під заголовками “Китай невинний!”

Доктор Кекуле, який неодноразово говорив, що вважає, що вірус вперше з’явився в Китаї, був вражений. “Це чиста пропаганда”, – сказав він в інтерв’ю.

Зіткнувшись із глобальним гнівом через первинне неправильне лікування спалаху, китайська влада зараз намагається переписати розповідь про пандемію, відсуваючи теорії, що вірус походить за межі Китаю.

Останніми днями китайські чиновники заявили, що упакована їжа з-за кордону могла спочатку принести вірус до Китаю. Вчені опублікували статтю, в якій стверджується, що пандемія могла розпочатися в Індії. Державні ЗМІ публікують фальшиві історії, в яких спотворюються іноземні експерти, в тому числі доктор Кекуле та представники Всесвітньої організації охорони здоров’я, які заявляють, що коронавірус прийшов з інших країн.

Здається, ця кампанія відображає занепокоєння правлячої Комуністичної партії з приводу постійної шкоди міжнародній репутації Китаю, завданої пандемією. Західні чиновники критикували Пекін за спробу приховати спалах, коли він вперше вибухнув.

Також партія прагне замутити води, оскільки Всесвітня організація охорони здоров’я розпочинає розслідування питання про те, як вірус перескочив з тварин на людей, критичне дослідження, яке, на думку експертів, є найкращою надією уникнути чергової пандемії. Китай, який за останні роки значно розширив свій вплив у ВООЗ, жорстко контролював ці зусилля , призначивши китайських вчених керівниками ключових частин розслідування.

Поширюючи теорії про те, що іноземці несуть відповідальність за пандемію, партія розгортає зношену книгу ігор. Китайський уряд рідко бажає публічно усунути власні недоліки, часто вважаючи за краще перенаправити увагу в інше місце і об’єднати країну проти спільного ворога.

Керівник Китаю Сі Цзіньпін цього року енергійно намагався применшити ранні провали свого уряду в умовах кризи, натомість аргументуючи, що успіх партії у стримуванні вірусу свідчить про перевагу її авторитарної системи.

Останній пропагандистський поштовх дає пану Сі новий шанс стримати націоналістичні настрої та відволіктися від загрозливих проблем, включаючи тривалий розрив багатства . Аналітики кажуть, що уряд з обережністю запрошує на новий контроль своїх дій, коли пандемія почала розгортатися.

Пан Сі, швидше за все, розглядає помилки партії як уразливість і прагне уникати потенційних викликів своєму авторитету вдома, заявила Ерін Багготт Картер, доцент кафедри політичних наук Університету Південної Каліфорнії. “Якщо Сі зможе уникнути вини за коронавірус, це зменшує одне з основних джерел невдоволення його правлінням”, – сказала вона.

Певним чином, стратегія Китаю нагадує зусилля американських законодавців відвернути увагу від помилкових кроків у цій країні, поширюючи різні теорії , включаючи необгрунтоване уявлення про те, що китайський уряд виробляв вірус як біологічну зброю.

Протягом кількох місяців китайські чиновники відверто поширювали власні теорії змови , маючи на увазі в один момент, що військові США могли занести вірус у місто Ухань. Експерти та чиновники йдуть далі, намагаючись надати неправду про походження вірусу, як шпону наукового факту.

Недавня стаття групи вчених, приєднаних до державної Академії наук Китаю, вказує на те, що вірус міг спалахнути в Індії ще до поширення в Китай. “Ухань – це не те місце, де вперше відбулася передача SARS-CoV-2 від людини до людини”, – йдеться у статті, яка з’явилася минулого місяця на SSRN, Інтернет-сховищі. Стаття, яка не була рецензована, була подана до медичного журналу The Lancet для публікації.

 
Привернувши широку увагу в китайських ЗМІ та за кордоном, 22-сторінкова стаття зникла з веб-сайтів. Прес-секретар газети The Lancet заявила, що її було вилучено з SSRN на прохання авторів статті. Вчені не відповіли на запити про коментарі.

Стаття була останньою в серії коментарів та статей китайських вчених, в яких стверджувалося, що вірус вперше з’явився в Італії, Іспанії або деінде ще до поширення в Китаї.

Хоча останні дослідження показали, що коронавірус, можливо, заразив людей у ​​Сполучених Штатах та в інших місцях раніше, ніж вважалося раніше, дослідники все ще вважають, що найбільш вірогідним поясненням є те, що він почав циркулювати в Китаї.

Едвард Холмс, професор Сіднейського університету, який вивчав коронавірус, заявив, що ідея про те, що вірус походить за межами Китаю, здається, набирає популярності в політичних цілях. “Йому не вистачає наукової довіри, і це лише посилить теорії змови”, – сказав він.

В рамках своїх зусиль щодо перенаправлення уваги на інші країни, китайські вчені та чиновники протягом останніх тижнів відродили ще одну не доведену теорію: що заморожені пакунки з-за кордону привезли вірус до Китаю. Китайські чиновники заявляють, що виявили вірус на свинині з Німеччини, креветках з Еквадору, лососі з Норвегії та інших продуктах.

Хоча Всесвітня організація охорони здоров’я заявляє, що ймовірність зараження через контакт з продуктами харчування та харчовою упаковкою низька, китайські чиновники подвоїли цю теорію.

“Дедалі більше доказів свідчать про те, що заморожені морепродукти або м’ясні продукти, ймовірно, поширюють вірус з країн, що страждають епідемією, у нашу країну”, – сказав Ву Цуню, головний епідеміолог Китайського центру контролю та профілактики захворювань, у своєму недавньому інтерв’ю, опублікованому на веб-сайт уряду.

Сі Цзіньпін, лідер Китаю, стверджував, що його можливий успіх у стримуванні вірусу свідчить про перевагу його авторитарної системи.

Навіть якби вірус міг поширитися через заморожені товари, експерти стверджують, що упаковані продукти харчування не можуть пояснити, чому перший великий спалах стався в Ухані.

Прагнучи висунути свої теорії на світову арену, китайський уряд спотворив коментарі зарубіжних експертів, щоб помилково припустити, що існує загальний консенсус щодо того, що вірус вперше з’явився за межами Китаю.

Майкл Райан, директор з питань надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, нещодавно говорив про необхідність ретельного розслідування щодо поширення вірусу від тварин до людей. “Нам потрібно починати з того, що ми знайшли перші випадки, і це з Уханю в Китаї”, – сказав доктор Райан на прес-конференції наприкінці минулого місяця в Женеві.

Але в Китаї уряд підставив висловлювання доктора Райана інакше. ЗМІ неправдиво стверджували, що він сказав, що вірус існує у всьому світі, але випадково його виявили в Ухані.

Кілька днів потому доктор Райан став більш чітким, заявивши, що думка про те, що вірус походить за межами Китаю, є “дуже спекулятивною”. Офіційні новинні видання в Китаї не повідомляли про ц

Коли доктор Кекуле, німецький учений, минулого місяця виступив у телевізійному шоу, щоб обговорити пандемію, він сказав, що ясно, що вірус вперше з’явився в Китаї. Під час інтерв’ю він також розкритикував європейських чиновників за занадто довгий час для виявлення вірусу, заявивши, що це дозволило Covid-19 поширитися по всьому світу.

Китайські новини захопили останні зауваження. “Він зазначив, що для глобальної пандемії стартовий постріл пролунав на півночі Італії”, – йдеться у звіті China Global Television Network, міжнародного відділу офіційного китайського державного мовника.

Доктор Кекуле, який написав книгу про пандемію, був збентежений і вирішив виправити рекорд, знову вийшовши на німецьке телебачення, заявивши, що його неправильно цитували.

“Китай використовує все для пропаганди”, – сказав доктор Кекуле в інтерв’ю. “Я почав розуміти, що повинен щось з цим зробити”.

Але зусилля доктора Кекуле були здебільшого марними. Відеокліпи з його висловом про Європу вже широко поширилися в китайському Інтернеті. Тисячі людей ділилися статтями державних ЗМІ про його дослідження, залишаючи коментарі на кшталт: “Мільярд людей у ​​Китаї дякую!” і “Не так багато вчених, які наважуються говорити правду”.

Проста фраза червоним письмом з’явилася над обличчям доктора Кекуле в мемі, який циркулював в мережі: “Не Ухань”.

Поділитись