Київ запропонував новий план повернення Донбасу

Київ запропонував новий план повернення Донбасу

Уряд України опублікував законопроект про перехідний період для Донбасу.

У разі повернення регіону під свій контроль Київ обіцяє провести українізацію і люстрацію. Це загрожує позбавленням жителів Донбасу виборчих прав, відмовитися від загальної амністії і особливого статусу регіону. Експерти кажуть, що українська влада таким чином імітує роботу по реінтеграції.

Законопроект про перехідний період для Донбасу опублікувало міністерство реінтеграції. Документ дає зрозуміти, як українська влада бачать долю непідконтрольного регіону після його гіпотетичного повернення до складу України. Стверджується, зокрема, що політика Києва на повернутих територіях буде будуватися на підставі унітарності української держави. Крім того, автори обіцяють поважати права корінних народів і національних меншин, але росіян серед таких не згадують.

Автори, по суті, відмовляються проводити загальну амністію, що суперечить Мінським угодами. Карати обіцяють за військові, тяжкі та особливо тяжкі злочини, а також за замаху на «життя і здоров’я, свободу, честь і гідність особи, на мир і безпеку людства». Останній пункт, очевидно, можна трактувати максимально широко.

Крім того, Київ обіцяє люструвати співробітників Народної міліції, поліції і МГБ республік, а також тих, хто займає посади в «окупаційних адміністраціях» – виконавчої влади ДНР і ЛНР. Уточнюється, що обмеження не торкнуться тих, хто «забезпечує життєдіяльність» на непідконтрольних територіях. Тобто комунальників, рятувальників, лікарів карати, мабуть, не будуть. А ось керівників шкіл і лікарень можуть внести до списку. Конкретний перелік тих, кому заборонять займати важливі посади, складе СБУ і якась незалежна комісія.

Зрозуміло, що люстрація призведе до вичищення більшості нинішніх чиновників, поліцейських і суддів, а значить владну і силову вертикаль доведеться заповнити кадрами з інших регіонів. У законі йдеться, що кадровий резерв для Донбасу уряд України сформує із залученням апарату генпрокурора, МВС, Вищої ради правосуддя та інших структур. При цьому Мінські угоди ніякої люстрації і поразки в правах функціонерів ДНР і ЛНР не передбачають.

Окремо автори законопроекту говорять про гуманітарну політику в Донбасі. Зокрема, обіцяють підтримувати вивчення української історії та збільшення ролі української мови. Наказують перейменувати вулиці і знести пам’ятники, що суперечать закону про декомунізацію. Обіцяють заснувати «День пам’яті жертв збройної агресії РФ» і «День звільнення від окупації».

Закон також дозволяє провести місцеві вибори в Донбасі тільки через два роки після «деокупації». При цьому голосування в регіоні має пройти одночасно з такими ж виборами на Україні, які проходять раз на п’ять років. Виходить, якщо Донбас повернеться під контроль Києва за рік до місцевих виборів в Україні, то голосування регіону доведеться чекати шість років. Мінські угоди, навпаки, наказують спочатку провести вибори, а потім повертати непідконтрольні території Києву.

Поділитись