Ігор Юшков: Москва попросить Лукашенка заплатити за газ

Ігор Юшков: Москва попросить Лукашенка заплатити за газ

Посол Білорусі в Росії заявив, що досягнуті домовленості щодо ціни на газ і з приводу створення єдиного газового ринку.

Це означає, що Білорусь заплатить борги, що накопичилися за блакитне паливо, а Росія збереже знижку на поставки газу, заявив експерт Фінансового університету при уряді РФ, експерт Фонду національної енергетичної безпеки Ігор Юшков.

За його словами, швидше за все і в 2021 році вартість газу для білорусів залишиться на рівні 127 доларів за тисячу кубометрів, проте такі поступки Москви можливі тільки за умови оплати Мінськом заборгованості перед Газпромом.

Ціна на російський газ у 2020 році для Білорусі становить 127 доларів за тисячу кубометрів. Білоруська сторона наполягає на її зниженні.

Як зазначив дипломат, це «буде поетапний рух». За його словами, швидше за все, якийсь крок щодо зниження ціни на газ буде вже з 1 січня 2021 року. Нюанси говорити він поки не став. А загальний ринок газу в рамках Союзної держави можна створити, за його словами, з 1 січня 2022 року.

Білорусь імпортує з Росії близько 20 млрд кубометрів газу в рік. Президент республіки Олександр Лукашенко постійно вимагає від Росії знизити ціну на газ. Мінськ хоче отримувати блакитне паливо за ціною на рівні Смоленської області. Іншими словами, Лукашенко вважає, що білоруси повинні платити за газ не більше, ніж за нього платять росіяни. Його не бентежить, що росіяни мають право на недорогий субсидований газ, адже він видобувається в надрах РФ. Тоді як Білорусія – це інша держава, і розраховувати на ціни на російський газ на рівні росіян – не дуже скромно. Тобто Мінськ розраховує, що Москва буде продавати білорусам газ собі в збиток, субсидуючи з власного бюджету таку низьку ціну. Таке можливо тільки в разі, якщо Білорусь стане частиною РФ, вважає Юшков. Власне, Росія неодноразово м’яко парирувала претензії Мінська з цього питання.

Попередній газову суперечку Росія і Білорусь врегулювали в 2017 році. Мінську тоді вдалося домогтися знижки на газ з Росії протягом трьох років. Бажаних 73 доларів за тисячу кубометрів Мінськ, звичайно, не отримав, але Москва знизила ціни на 11,5% від контрактної ціни.

У другому півріччі ціна на газ для Білорусії за контрактом з урахуванням нової знижки дорівнювала 144 доларам за тисячу кубометрів, в 2018 і 2019 роках – 129 і 127 доларів за тисячу кубометрів. У минулому році Мінськ знову почав насідати – там хотіли продовжити цю знижку і далі. В ході важких переговорів вдалося узгодити збереження ціни 2019 роки (127 доларів за тисячу кубометрів) на 2020 рік (не відразу, але це вдалося).

Навесні Олександр Лукашенко знову почав вимагати знизити вартість газу. Обвал цін на газ слідом за падінням нафтових котирувань посилив його позиції.

Російський газ для Білорусі повинен коштувати ні багато ні мало, а 70 доларів за тисячу кубометрів, заявляв Лукашенко в квітні цього року.

Білоруський глава зажадав для себе ціну на газ як на європейському спотовому ринку. Зокрема, Німеччина платить 80 доларів за тисячу кубометрів, а Білорусія – 127 доларів, так до Німеччини витрати на транспортування вище, обурювався білоруський бацька. Світова кон’юнктура дійсно навесні і влітку посилила переговорні позиції Лукашенка. Однак тривало це недовго.

Зараз ціни на газ на споті вже вище 100 доларів, а з початком опалювального сезону і з приходом зимових холодів ціни на споті в Європі виростуть ще більше, впевнений Ігор Юшков. Тому аргумент Лукашенка з приводу Німеччини втратив свою актуальність зовсім, хоча і до цього він був слабенький, додає він.

Поділитись