Єврейські поселення на Західному березі річки Йордан не легалізують

Верховна судова інстанція Ізраїлю скасувала закон, згідно з яким єврейські поселення на Західному березі річки Йордан, які незаконно з’явилися на палестинських територіях, могли бути легалізовані.

Прем’єр Біньямін Нетаньяху рішення суду розкритикував, а його вимушений партнер по урядовій коаліції Бені Ганц назвав вердикт абсолютно вірним. У той же час за планами анексії окупованих територій, до якої ізраїльська влада має намір приступити з липня, розбіжностей в кабінеті міністрів немає.

Вища ізраїльська судова інстанція — Високий суд справедливості 9 червня прийняв знакове для країни і, можливо, долі процесу врегулювання відносин з палестинцями рішення. Згідно з вердиктом (в його підтримку виступили вісім суддів при одному проти), прийнятий парламентом в лютому 2017 року Закон, який дозволяє заднім числом легалізувати єврейські поселення на Західному березі річки Йордан, визнаний неконституційним і виконуватися не буде. З моменту прийняття ця норма, власне, і так не діяла — виконання закону було заморожено за рішенням Верховного суду. Однак зараз на виконанні викликає безліч суперечок положення, схоже, остаточно поставлено хрест.

Відповідно до закону від 1997 року палестинцям, які володіли тими землями, де з’явилися єврейські поселення, покладалася компенсація — грошова виплата або альтернативну ділянку. Права палестинців зберегти землю за собою закон не передбачав.

У рішенні Високого суду, однак, норма була визнана незаконною. Застосовуючи принцип зворотної сили, вона б легалізувала «незаконні дії, вчинені однією групою населення в зазначеному районі, ущемляючи права іншої населення», наголошується в постанові.

Закон, який стосується порядку 4 тис. будинків єврейських поселенців, дозволив би їм зберегти право на землю, якщо будівництво вони почали до того, як дізналися про те, що ділянка належить палестинцям, або якщо вони діяли за вказівкою ізраїльської влади.

«Лікуд», права партія прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, виступила з очікуваною різкою критикою судового рішення, зазначивши, що суд скасував «важливий для поселенської діяльності і її майбутнього закон». Представники партії також пообіцяли домагатися того, щоб закон все ж був реалізований.

При цьому партія «Кахоль-Лаван», якою керує майбутній наступник Нетаньяху на посаді глави кабінету міністрів Бені Ганц, заявила, що закон суперечив національним юридичним нормам. У партії глави Міноборони пообіцяли, що будуть стежити за виконанням рішення суду.

Таким чином, доля тих, котрих позбавили шансу на легалізацію поселень стала ще одним спірним моментом для створеної після затяжної урядової кризи коаліційного уряду Ізраїлю. Втім, на те, що Ганцу і Нетаньяху вдасться якщо не повністю усунути, то хоча б пом’якшити між ними протиріччя, розраховували не всі.

Крім того, ситуація з подальшою долею закону може позначитися на інтересі Міжнародного кримінального суду до питання законності поселень на Західному березі Йордану. Рішення суду «може значно підвищити рівень довіри до самої інстанції і допомогти МКС не брати участь у вирішенні юридичних питань по поселеннях і спорах за підсумками війни 2014 року в секторі Газа, передавши їх у відання судової системи Ізраїлю», пише Jerusalem Post.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...