Є інші проблеми: більша частина Європи віддалилася від Brexit

Є інші проблеми: більша частина Європи віддалилася від Brexit

Європі готується до своєї другої хвилі коронавірусу, оскільки рівень зараження зростає у багатьох країнах, включаючи Іспанію, Францію та Німеччину.


Covid-19 витягнув політичну спроможність практично кожної європейської нації, залишивши будь-яку іншу політику, що грає другу роль, коли світ намагається боротися з цією невидимою загрозою.

Це створило надзвичайно складну проблему для прем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона, який стикається зі зростаючою перспективою виникнення двох безпрецедентних криз одночасно до кінця 2020 року.

На даний момент Brexit може не опинитися на вершині чиїх-небудь підстав, але годинник позначає поточний перехідний період Великої Британії з Європейським Союзом (ЄС), що дозволяє Великобританії діяти так, ніби вона є більш-менш як і раніше держава-член, тоді як обидві сторони домовляються про свої майбутні відносини. Це закінчується 31 грудня.

Пандемія ускладнила ці переговори, оскільки представники не змогли особисто зустрітися. Переговори, поки все ще відбуваються, застрягли в глухому куті, а це означає, що Brexit за замовчуванням без угод залишається логічним завершенням цієї саги, вже на п’ятому році.

Обидві сторони залишаються відданими досягненню угоди, але обидві сторони мають червоні лінії, несумісні одна з одною. ЄС наполягає на тому, що якщо Великобританія хоче безвізного доступу до величезного внутрішнього ринку ЄС, то вона повинна взяти на себе зобов’язання виконувати певні закони ЄС.

Великобританія каже, що ЄС висуває необґрунтовані вимоги та не поважає свого суверенітету.

Раніше деякі прибічники Brexit пропонували, що єдиний спосіб зробити Брюссель зрушити з місця – це показати, що Британія не тільки бажає піти, але процвітатиме, якщо це зробить. Можливо, версія цієї стратегії раніше мала певний вплив, коли переговори були заблоковані на попередніх переговорах – особливо, коли Джонсону вдалося переговорити початкову угоду щодо Brexit, яку він успадкував від своєї попередниці Терези Мей.

Однак зараз справи інші. Тоді Великобританія все ще була державою-членом, що покинула цей блок; зараз це третя країна, і ЄС перейшов до “великої риби, яку вона потребує для смаження”. До них належить прийняття семирічного бюджету (Багаторічна фінансова рамка або ПДФ) та пакету відновлення після коронавірусу минулого тижня, з супроводжуваними чотирма днями гірких рядів та переговорів.

“Якщо Brexit займає друге місце у нашому списку пріоритетів, уявіть, наскільки далеко в списку він знаходиться серед країн-членів ЄС”, – каже Ананд Менон, професор європейської політики з Лондонського королівського коледжу. “Все це для Брюсселя маленьке пиво”.

Пандемія залишається набагато актуальнішою ситуацією для блоку 27 країн. “Ми орієнтовані на відновлення Європейського Союзу – це пріоритет”, – сказав один дипломат ЄС, який не має права говорити про це. “Коли ви провели чотири дні з главами кожного уряду ЄС, сперечаючись за трильйони євро, ви починаєте розуміти, чому Brexit просто більше не на нашому радарі. На жаль, британці трохи надто самовпевнені, щоб це бачити”.

Інші політики в Брюсселі вважають, що бюджетна угода минулого тижня ознаменувала собою важливий крок вперед у довірі до ЄС, показавши, що якщо блок може зібратися на щось настільки суперечливе, як гроші, він може зробити це при зовнішніх загрозах, таких як Росія, підйом Китаю, політична нестабільність в Америці і, звичайно, Brexit.

Поділитись