Байден в офіційній заяві назвав масову загибель вірмен геноцидом

Байден в офіційній заяві назвав масову загибель вірмен геноцидом

24 квітня під багатьох країнах поминають жертв геноциду вірмен.

Під такою назвою увійшли в історію події 1915-18 років, коли в ході Першої світової війни Туреччина розгорнула репресії проти нетитульних національностей, вважаючи їх «п’ятою колоною» у власному тилу.

Очікувалося, що президент США Джо Байден, ймовірно, оголосить про офіційне визнання на федеральному рівні геноциду вірмен (на рівні практично всіх американських штатів це вже зроблено давно).

І ось заяву Білого дому за підписом Байдена опубліковано. У ньому міститься слово «геноцид», але головною, очікуваної багатьма фрази про офіційне визнання Штатами геноциду вірмен, немає.

Заява закінчується словами: «Американський народ шанує всіх вірмен, які загинули в результаті геноциду, що почався 106 років тому».

Як це вплине на ситуацію в світі, адже Туреччина – друга за величиною країна НАТО, яка намагається будувати партнерство і з Вашингтоном, і з Москвою?

Формально Держдеп (американський МЗС) зробив це ще в 1951 році, комітет з міжнародних справ нижньої палати Конгресу – в 2010, а парламент США в цілому – в 2019. Однак тодішній лідер Дональд Трамп даний крок не підтримав. А без участі виконавчої влади – це лише ні до чого не зобов’язує декларація «за все хороше проти всього поганого».

Але от якщо відповідний акт підпише президент, то за цим цілком можуть послідувати конкретні заходи – санкції. Адже Туреччина категорично відмовляється визнавати геноцид і вже тим більше платити компенсації нащадкам жертв.

Факт масової загибелі вірмен 106 років тому не заперечує і нинішня Анкара. Все питання – чи можна це вважати геноцидом, тобто заздалегідь спланованим убивством цілого народу, подібно до голокосту в гітлерівській Німеччині?

«Щоб зміцнити обороноздатність, в розпал Першої світової довелося масово переселяти людей, але процес був погано підготовлений, багато хто помер через суворого клімату і нестачі продовольства на новому місці», – приблизно так вам скажуть сучасні турецькі історики.

– Ту трагедію підстроїв Захід, щоб стравити наші країни і не допустити створення в Євразії свого антипода – потужного союзу дружніх народів, – говорив мені стамбульський бізнесмен і соратник президента Реджепа Тейіпа Ердогана – Етхем Санджак.

До речі, в тих подіях масово гинули і інші жителі Туреччини з числа нацменшин – ассірійці, понтійські греки, євреї … Тобто говорити про геноцид виключно вірмен – з історичної точки зору – не цілком коректно.

Після чергового військового конфлікту в Нагірному Карабасі в Єревані почалися масові протести. Нинішній прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян був змушений призначити на червень 2021 року дострокові вибори. Звичайно, чинний лідер сподівається перемогти.

Тому, дуже можливо, «визнанням геноциду» Штати могли б вирішити відразу кілька завдань. З одного боку – клацнути по носі турків. З іншого боку – показати Пашиняну і його електорату: дивіться, Захід з вами (що буде вельми до речі: за останній рік рейтинг правлячої в Вірменії коаліції «Мій крок» обвалився з 60% до 30%). Зате в обмін американці завжди зможуть попросити Пашиняна піти на будь-які антиросійські кроки.

Поділитись