Англія та Шотландія пішли окремими шляхами у подоланні вірусу Covid-19

Англія та Шотландія пішли окремими шляхами у подоланні вірусу Covid-19

Коли британський прем’єр-міністр Борис Джонсон приземлився в Оркней, архіпелазі біля північного узбережжя Шотландії, він сміливо заявив, що поїздка підтверджує його прихильність до об’єднаної нації.


“Союз – це фантастично сильний інститут – він допомагав нашій країні в різні часи”, – сказав він. “Я думаю, що насправді люди хочуть зробити – це побачити, як вся наша країна сильно повертається разом, і це ми робимо”, – цитує його CNN.

Можливо, разом, але не з лідером Шотландії. Для своєї першої поїздки в Шотландію цього року Джонсон обрав малонаселену групу островів за сотні миль від місця проживання політичної влади Шотландії в Единбурзі; він не зустрічався з найвищим посадовим особами Шотландії, першим міністром Ніколою Стуржен.

Це може бути з поважних причин. Хоча Шотландія сильно постраждала від Ковід-19, популярність Стуржен зросла, значною мірою, оскільки вона керувала більш обережним підходом до пандемії, ніж її англійські колеги. Підтримка кінцевої політичної мети Стерджен, незалежність Шотландії від Англії, також зростає.

Тим часом, особисті рейтинги Джонсона зросли, і його візит до Шотландії був спробою повернути деякий політичний капітал на північ від Адріанської стіни.

Одним із багатьох уроків пандемії у Великобританії були надзвичайно різні стилі управління політичних лідерів країни.

Джонсон, незважаючи на освіту в найбільш елітних закладах Англії, зробив кар’єру гри в безглуздість. Це рутина, яка чудово підходить для фотозйомки – сумнозвісна невідповідність циліндрів під час Олімпійських ігор 2012 року, як мера Лондона, була головним моментом – але, можливо, не дуже вдала для світових пандемій.

Задовго до того, як Джонсон сам захворів на Covid-19, сказав групі журналістів з пустотливою посмішкою, що нещодавно він відвідав лікарню, і “я думаю, що насправді було декілька хворих на коронавірус, і я потиснув руку всім. Ви будете задоволені знати це.”

Джонсон зіткнувся з особливими глузуваннями за заплутані поради щодо повторного карантину. 10 травня він сказав британцям, що якщо вони не зможуть працювати з дому, тепер їх слід “активно заохочувати йти на роботу”, але також вони повинні “бути напоготові”.

Стуржен заявила, що “не знає, що означає “будьте напоготові”, додавши, що вона попросила британський уряд не застосовувати цей гасло в Шотландії.

Коли уряд Джонсона запровадив нові правила, які дозволяли жителям відвідувати певні країни без карантинного повернення, Стерджон назвав процес прийняття рішень “шамболічним”. На відміну від Даунінг-стріт, вона відмовилася дозволити необмежені поїздки з Іспанії.

Інша сфера розбіжності була пов’язана з питанням покриттів для обличчя – Стерджен зробила їх обов’язковими в магазинах тут цілих два тижні до того, як Даунінг-Стріт розпорядився за відповідним рішенням для Англії.

Джонсон не чинив опір маскам із завзяттям президента США Дональда Трампа, але його частіше бачать без покриття обличчя, навіть у приміщенні, де люди. Його візит до Оркней викликав невеликий протест; один чоловік кинув йому: “Де твоя маска, Борисе?”.

Для сторонніх (а насправді для багатьох британців) розподіл влади у Великобританії може бути заплутаним. Борис Джонсон – прем’єр-міністр Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, але з кінця 90-х років значна частина влади була передана конституційним країнам Великобританії – процес, відомий як деволюція.

Це означає, що багато політичних рішень щодо охорони здоров’я, освіти та транспортування до Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії приймаються не в Лондоні, а в Единбурзі, Кардіффі та Белфасті. Не надзвичайно незвично було побачити грандіозні політичні заяви, які виходили з Даунінг-стріт, лише знайти постскриптум, що пояснює, що правило стосується лише Англії.

“Це дійсно найзначніший час, коли деволюція була найбільш очевидною для простих громадян”, – заявив соціолог Марк Діфлі в типово дощовий літній день в Единбурзі.

Таке сприйняття очевидно на вулицях столиці Шотландії. “Лондон занадто швидкий, занадто постійно міркує, не може зрозуміти, що хоче робити”, – сказала 58-річна Карен Міле з Едінбурга. “Він хоче допомогти людям? Чи хоче він поставити економіку на перше місце? Або це просто не байдуже? Не знає, що робить”.

Ендрю Макдональд, 21 рік з Лінлітгоу, сказав, що його повага до Стерджен “безумовно зросла” за час пандемії. “Я думаю, що Нікола зробила правильно, намагаючись утримати від політичних рішень, а йти з наукою насамперед у всьому”, – сказав він.

Незважаючи на цю розбіжність у підходах, результати Covid-19 – принаймні, поки що – не були настільки різними. Насправді рівень смертності в Шотландії був лише дещо іншим, ніж в Англії. На кожні 100 000 людей загинуло 77 у Шотландії та зафіксовано Ковід-19 у свідоцтві про смерть проти 86 в Англії.

“Існують важливі відмінності у підході, а також важливі відмінності у сприйнятті громадськості підходу”, – сказала Лінда Болд, професор громадського здоров’я Університету Единбурга.

Поділитись