Названа найбільш рання ознака COVID-19, яку легко пропустити

Названа найбільш рання ознака COVID-19, яку легко пропустити

Іспанські вчені з’ясували, що сухість і неприємні відчуття в носі виникають у тих, що заразилися коронавірусів ще до того, як хворий втратить нюх і смак.

На думку авторів, ці симптоми можна вважати найбільш ранніми ознаками COVID-19. Результати дослідження опубліковані на сайті препринтів medRxiv.

Зміна або повну втрату запаху і смаку відзначають приблизно 80 відсотків хворих COVID-19. Вчені це пов’язують з ураженням вірусом епітелію носоглотки, клітини якого несуть ACE2 – ангіотензинперертворюючий фермент 2, рецептор, з яким з’єднується спайковий білок вірусу SARS-CoV-2, щоб проникнути в здорові клітини і почати реплікацію.
Зокрема, мішенями для коронавірусу служать келихоподібних клітини, розкидані по епітелію дихального і кишкового трактів, оскільки вони експресують ACE2. В носоглотці ці клітини продукують муцини – головний компонент слизу, яка виділяється, щоб захистити дихальні шляхи від проникнення вірусів.

Дослідники з університету Барселони припустили, що втрата нюху при COVID-19 пов’язана з тим, що уражені вірусом келихоподібних клітини перестають виділяти слиз, яка необхідна молекулам одорантів – речовин, що відповідають за запахи, – щоб прилипати до відповідних рецепторів.

Для підтвердження своєї гіпотези автори провели дослідження в групі з 35 пацієнтів з легкою формою COVID-19, які відзначають втрату нюху, а також паралельно – в контрольній групі здорових людей аналогічного віку та статі.

Близько 70 відсотків пацієнтів з групи з COVID-19 на ранніх стадіях захворювання заявили, що у них є “дивне відчуття” і сухість в носі, а половина учасників сказали, що у них таке відчуття, що їм зробили промивання носа. Такі симптоми тривали в середньому 12 днів і за часом збігалися або передували втраті нюху і смаку, яку в підсумку відзначили 80-85 відсотків учасників групи.

Дослідники пояснюють незвичайні назальні відчуття тим, що потрапляння вірусу в респіраторний епітелій носа, особливо в келихоподібних клітини, викликає висихання епітелію. Це також знижує нюхову чутливість. Крім того, відзначають автори, вірусна інфекція може викликати і пряме пошкодження епітелію носоглотки.

На думку вчених, їх результати дуже важливі для раннього виявлення інфекції, особливо у тих, у кого вона протікає в легкій або безсимптомній формі, і їх слід враховувати в протоколах моніторингу поширення COVID-19.

“Наявність цих назальних відчуттів може бути прийнято до уваги як для діагностики, так і для цілей соціального дистанціювання, особливо в тих ситуаціях, коли тести ПЛР не застосовуються в неважких випадках”, – пишуть автори статті.
Дослідники вважають, що безсимптомне носійство було одним з обмежуючих факторів для ефективного стримування поширення вірусу в нинішній пандемії, особливо з огляду на брак наборів для тестування в багатьох частинах світу.
Надалі автори планують продовжити свою роботу – детально вивчити, як впливає вірус SARS-CoV-2 на роботу епітеліальних клітин, і точно визначити, в який момент сухість в носі змінюється більш виразними симптомами COVID-19.

Поділитись