Як відновити право власності на житло на окупованому Донбасі

Як відновити право власності на житло на окупованому Донбасі

Експерти пояснили, як відновити право власності на нерухомість на непідконтрольних Донбасі. Жителі Донбасу, які зіткнулися з проблемою втрати документів на житло або інше нерухоме майно, розташоване на непідконтрольній території Донецької і Луганської областей, часто звертаються за допомогою до юристів. Про те, як відновити такі документи на підконтрольній території України розповіли фахівці Громадської організації “Донбас SOS”.

Як пояснили юристи, якщо документи втрачені, але право власності було зареєстровано в Реєстрі прав на нерухоме майно – здійснити операцію з відчуження нерухомості і зареєструвати право власності можна без пред’явлення таких документів, – пише avdeevka.city.

Якщо дані в Реєстр не внесено, але є оригінали або дублікати необхідних документів, перелічених в ст. 27 Закону України “Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень” – можна просто звернутися до держреєстратора для реєстрації ваших прав в Реєстрі.

До таких документів належать:

– офіційний договір придбання нерухомості (продаж, дарування тощо);

– свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України;

– свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України;

– свідоцтво про право власності, видане органом приватизації орендарям житлових приміщень в житловому або комунальному фонді;

– свідоцтво про право власності на нерухомість, яке було видано до 1 січня 2013 року органами місцевого самоврядування (селищна рада, міськадміністрація тощо);

– державний акт про право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею, виданий до 1 січня 2013 року;

– рішення суду про встановлення права власності або інших прав на нерухомість;

інші документи, перераховані і не перераховані в 27-й статті вищевказаного Закону.

За словами фахівців, для реєстрації прав на нерухомість в Реєстрі, можна звернутися до будь-якого держреєстратору на території України. “Державна реєстрація права власності та інших речових прав на нерухоме майно, розташоване в межах території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, проводиться незалежно від місцезнаходження такого майна”, – йдеться в наказі Міністерства юстиції України № 898/5 від 28.03.2016 року.

Де знаходяться реєстратори, можна дізнатися на сайті Мін’юсту.

У разі, якщо інформація не внесено до Реєстру, та правовстановлюючі документи втрачено – вам слід отримати письмову відмову в реєстрації права власності від держреєстратора, і подати позов до суду.

“Згідно ст. 30 ЦПК України, вам слід звернутися в виведений суд, якому передали повноваження суду за місцем знаходження нерухомості на окупованій території (де знаходиться цей суд, можна переглянути за посиланням). Необхідно ввести назву суду на окупованій території і перейти в розділ “Інформація про суд”), – відзначили фахівці організації.

Уточнюється, що доказами можуть бути копії втрачених документів, свідчення свідків, спадкоємці в цьому випадку також надають документи, що підтверджують родинні зв’язки з померлим і їх статус як спадкоємців (виписка із спадкового реєстру, видається нотаріусом).

У позовній заяві необхідно вказати наступне:

– назва суду першої інстанції, до якого подається заява;

– повні ПІБ позивача і повна назва органу-відповідача, реєстраційний номер облікової картки платника податків, паспортні дані для позивача і Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських організацій – для юросіб, а також телефони, поштові адреси і адреси електронної пошти;

– зміст позовних вимог;

– також потрібно викласти всі обставини справи, перерахувати копії доданих документів, які підтверджують вашу позицію;

– вказати, що було вами зроблено для вирішення ситуації до звернення в суд, в які органи ви зверталися і з яким результатом;

– вказати, що Ви не подавали іншого позову до того ж відповідача з тих самих підстав.

Також, необхідно докласти квитанцію про оплату судового збору (її можна оплатити онлайн на сайті суду, там же є актуальний розрахунок суми). Ці гроші будуть вам повернені після того, як суд винесе рішення на вашу користь.

Позовна заява може бути подана до суду як особисто, так і поштою. Необхідно пам’ятати, що в лист потрібно вкласти одну копію позовної заяви з копіями документів для суду, другу – для відповідача.

Якщо щось буде не так, суд вкаже на недоліки, які необхідно буде усунути, і встановить термін для їх виправлення.

Якщо ж ви все-таки хочете скористатися послугами професійного адвоката – пам’ятайте, що все переселенці мають право на безкоштовну юридичну допомогу в центрах Безкоштовної правову допомогу.

Коли рішення суду буде отримано, з ним можна звернутися до держреєстратора.

При складанні позовної заяви фахівці також рекомендують орієнтуватися на перелік технічних характеристик, зазначених в Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.

Фото Pixabay.

Поділитись