В Україні з’явиться нова соціальна служба

В Україні з’явиться нова соціальна служба

В Україні готується реформа, в процесі якої соціальні служби будуть об’єднані, але при цьому відбудеться розподіл функцій нарахування соціальних виплат та контролю за правильністю використання бюджетних грошей, що виділяються на соціалку. Реформа соціальних служб проводиться в рамках проекту “Модернізація системи соціальної підтримки населення України”, який фінансується Світовим банком, пише “Сегодня”.

Так, ще в грудні 2018 року постановою Кабінету міністрів була створена нова структура – Державна соціальна служба України. У травні 2019 року іншою постановою уряду було затверджено Положення про цю службу. А 25 червня пройшов конкурс на її керівника.

В Україні на соціальну допомогу виділяються величезні суми. У 2019 це понад 120 млрд грн. Однак незалежного контролю за витрачанням цих коштів фактично не було. Як констатують в Мінсоцполітики, функції призначення соцдопомоги і контролю за використанням коштів знаходяться під одним “дахом”, причому соціальні інспектори підконтрольні керівникам місцевих підрозділів Управління праці та соціального захисту населення і, в основному, особисто задіяні в процесі прийняття рішень про нарахування соцдопомоги. У міністерстві визнають, що не випадково загальний обсяг порушень, виявлених соціальними інспекторами, залишається порівняно невеликим.

При цьому про частоту порушень – умисних чи випадкових – може свідчити такий факт. Під час перевірки в минулому році правильності нарахування держдопомоги малозабезпеченим місцевими було перевірено 247 тисяч особистих справ і при цьому виявлено 73 тисячі помилок. Тобто фактично в кожній третій особовій справі були знайдені помилки.

У Міністерстві фінансів допускають, що близько 30% соцвиплат нараховуються і виплачуються незаконно. Тільки після запуску єдиного реєстру одержувачів субсидій влітку минулого року виявилося 20 тисяч осіб, які отримували подвійну субсидію. На цій підставі в уряді давно вже планують ввести серйозні перевірки розподілу соцдопомоги. Цього ж вимагають від України та міжнародні фінансові партнери.

Надалі Кабмін планує замінити соцдопомогу по статусу соцдопомогою за рівнем доходів. Державна соцслужба якраз і буде контролювати правильність нарахування соцдопомоги і стежити за використанням бюджетних коштів. Крім того, вона буде контролювати роботу місцевих підрозділів Управління праці та соціального захисту населення, які зараз є структурними підрозділами виконкомів, соціальних центрів для сім’ї, дітей та молоді та інших соціальних служб.

У Мінсоцполітики повідомляють, що перевірки планується зробити адресними, як практикується в багатьох європейських країнах. Такі методики дозволяють соціальним інспекторам швидко обчислювати тих, хто надає неправдиву інформацію. І, як інформують в міністерстві, в Україні вони вже тестуються.

Перевірятимуть практично всі групи населення, які потребують соцзахисту: діти і ветерани, внутрішньо переміщені особи і безробітні, люди з інвалідністю та довгожителі, бездомні і багатодітні, колишні ув’язнені та ветерани АТО і багато-багато інших соціальні категорії.

Фото Pixabay.

Поділитись