Україна розраховує на контракти на транзит газу з компаніями з ЄС

Україна розраховує на контракти на транзит газу з компаніями з ЄС

Глава «Нафтогазу України» Юрій Вітренко назвав спосіб забезпечити енергетичну безпеку країни. На його думку, найкращою гарантією збереження транзиту газу через Україну при запуску «Північного потоку-2» стануть угоди з європейськими компаніями. Він зазначив, що в даний час Україна очікує консультацій з Німеччиною і США з питань продовження транзиту газу через українську територію. Уточнюється, що переговори з цього питання повинна організувати німецька сторона. При цьому в разі порушення компаніями зобов’язань, Київ зможе звернутися до європейських судів, додав Вітренко.

Гарантії, які потрібні Україні, це не паперу, підписані політиками, а контракти з європейськими компаніями на транзит через Україну.

У той же час Вітренко уточнив, що не проти продовжити контракт з «Газпромом», проте назвав це «не найголовнішим завданням» Києва. При цьому глава «Нафтогазу України» закликав ввести санкції проти «Північного потоку-2» в тому випадку, якщо таких контрактів не буде і якщо «Газпром» продовжить блокувати доступ третіх сторін до транзиту через Україну. На його думку, такий стан справ буде доказом використання російською компанією трубопроводу в якості геополітичного зброї.

Подібна заява Вітренко робив 1 вересня, в ході робочої поїздки в США. Тоді він заявив, що проект «все ще можна зупинити». На його думку, США могли б ввести санкції проти оператора газопроводу компанії Nord Stream 2 AG. До цього українські політики і громадські діячі написали листа президенту США Джо Байдену з проханням не допустити запуску «Північного потоку-2». Автори послання нагадали американському лідерові про обіцянку бути жорстким по відношенню до Росії. На думку українських політиків, США повинні змінити свою позицію і захистити Україну і Європу від впливу Москви.

У свою чергу, Байден пообіцяв зробити це тільки за умови створення енергетичних проблем України з боку інших держав. Глава України Володимир Зеленський назвав таку позицію «великою перемогою», але зазначив, що це питання потрібно обговорювати далі.

У Держдумі засумнівалися в здатності України вплинути на «Північний потік-2». На думку депутата Руслана Бальбека, Євросоюз не стане руйнувати свою економіку через особисті симпатії і антипатії глав держав. Він також підкреслив, що «Північний потік-2» є економічним проектом, який не варто оцінювати з точки зору політики. «Влаштовувати конфлікт з Європою Америці не з руки, а Україні не по зубах», – упевнений російський політик.

Будівництво «Північного потоку-2» почалося в 2016 році. Проект знаходиться у фінальній стадії реалізації. Противники запуску газопроводу побоюються, що Москва почне використовувати його як інструмент тиску. У Кремлі не раз відзначали, що «Північний потік-2» виключно комерційний проект.

Раніше стало відомо, що польська енергетична компанія PGNiG вирішила підписати угоду з Energy Resources of Ukraine («Енергетичні ресурси України»). Воно передбачає спільні геологорозвідувальні роботи з пошуку і видобутку газу в Україні.

Поділитись